logo
A A A

Tukums smukums

Tukuma smukuma meklējumos...

Kas tas ir - Tukuma smukums? Kur tad viņš slēpjas tas Tukuma smukums? Uz šādiem jautājumiem bieži vien nākas atbildēt ne vienam vien tukumniekam...

Tukumā smukums pamanāms ir it visur un jebkurā gadalaikā. Tukuma smukums un pievilcīgums atrodams gleznainajā apkārtnē, sakārtotajā vidē, lepnajos un laipnajos tukumniekos, kā arī daudzveidīgajā kultūrā un bagātajās tradīcijās. Tukuma smukums vairo tukumnieku lepnumu par sevi un savu pilsētu. tas veido piederības sajūtu Tukuma novada ļaudīm. var teikt - smukums ir tukumnieku gēnos. Vai nu viņš ir, vai nu viņš nav.

Pilsētas un apkārtnes kultūras mantojums un pilsētnieku tikumi izceļ Tukuma individualitāti citu mazpilsētu starpā. Tukums - vienlaikus mazpilsēta un lielākā pilsēta starp mazpilsētām vilina rīdziniekus atbraukt, lai sajustu, cik mazais var būt skaists jeb smuks, kā saka Tukumā. Ikvienam tukumniekam un pilsētas viesim iespējams atrast un izbaudīt sev piemērotāko Tukuma smukumu gan ejot kājām, gan pārvietojoties ar riteni, gan atpūšoties kādā no Tukuma laukumiem, skvēriem un parkiem. Tukums ir dārzu pilsēta. Šis tēls radiens pirms 100 gadiem, kad pilsēta izauga un mazo dārzu augļu koki ieskāva Slocenes ieleju ar  krāšņiem ziediem pavasarī un saldām ogām un augļiem rudeņos.

Tukuma smukums slēpjas Tukuma mākslā. Mākslā, kas sākumu radusi Tukuma mākslas muzejā, kuru atvēra 1935/36.gada mijā un kurš bija pirmais atvērtais mākslas muzejs provincē. Tagad tajā glabājas vairāki simti latviešu glezniecības darbu. Taču tie ikdienā skatāmi arī vecpilsētā. Tukums ir mākslas pilsēta.

Tukumu dēvē arī par rožu pilsētu. Tāda slava aizsākusies tais laikos, kad pilsētā darbojās vairākas ddārzniecības, bet padomju laikā - Tukuma paraugdārzniecība, sauvkārt ielās un laukumos rozes bija apstādījumos. Šo slavu tukumnieki atjaunojuši un izveidojuši ne vienu vien skaistu rožu dobi. Tukuma pusē darbojas arī viens no lielākajiem rožu dārziem - "Rozītes" un lielākais Baltijā rožaudžetājs - "AR B Agro".

Tukums ir radoša pilsēta, kurā ikviens tukumnieks var vairot Tukuma smukumu atbilstoši savām iespējām - ja ne ar savu talantu, tad ar savu centību, rīcību, valdzinošo ārieni un smukajām domām. Droši vien no tām jau gadus 100 atpakaļ arī radies Latvijā visiem zināmais sauklis "Uz Tukumu pēc smukuma!".