logo
A A A

Velomaršruti

Tukuma Meža loks

Maršruts piedāvā doties ārpus ilsētas uz Jumpravas ezeru. Pa ceļam pārbaudījumi meža ceļu pievarēšanā un iespēja nobaudīt meža veltes. Jauks izbrauciens aptuveni 12 km garumā uz stundiņu vai divām. Maršurs dabā daļēji marķēts ar ceļa zīmēm.

 

Maršruta garums: aptuveni 12 km

Maršruta sākums: dzelzceļa stacija Tukums I

Maršruta beigu punkts: dzelzceļa stacija Tukums I

Maršruta gaita: dzelzceļa stacija Tukums I – Pasta iela – Raudas iela – Kurzemes iela – Tulpju iela – Smilšu iela – „Vāgneris” – „Sveikuļi” – Raudas iela – Kurzemes iela – Meža iela – Dzelzceļa iela – dzelzceļa stacija Tukuma I

***

Apskates objekti maršrutā:

Maršruts vedīs caur tā saukto Vāgnera dārzu, kura vienā pusē atrodas atputas komplekss “Vāgneris”, bet otrā – vecs dendroloģiskais parks. Viena daļa no tā pieder arī atpūtas kompleksam. Dendroloģiskā parka "Vāgneris" lielu daļu veido dabas piemineklis „Dendroloģiskie stādījumi „Vāgnera dārzs””. Tā izveide uzsākta jau 1890. gadā un 18 gadu laikā te ierīkota liela dārzniecība, kuras īpašnieks bija dārznieks Fridrihs Vāgners. Te ir apskatāmas 5 sugu spirejas, 6 sugu liepas, no kurām pirmās uzzied parastās un Krimas liepas, bet pēdējās - Holandes liepas, 5 sugu gobas, vairāku sugu pīlādži, bērzi, egles, kā arī sarkanlapu dižskābārdis un dārza lepnums - lielais dižskābārdis ar nokareniem zariem un citi retumi. Uzskata, ka šī ir bijusi viena no pirmajām un labākajām svešzemju koku kolekcijām Latvijā, kas saglabājusies līdz mūsdienām. Dažiem eksotiskajiem kokiem - Maira balteglei, dižskābārdim, zaļaugu ligustram, baltajai zalktenei, u.c. sugām šī ir vienīgā atradne mūsu valstī. Šodien te atpūsties gribētājiem izstaigājamas pastaigu takas dabā.

Turpat atrodas Jumpravas ezers. Ezera platība ir 8,4 ha, vidējais dziļums – 1,4 metri, bet maksimālais – 1,7 metri. Makšķernieki visbiežāk lomā var iegūt karūsas un līņus. Smilšaina piekraste ir tikai peldvietās, citur - dūņaina. Vislabākā pieeja peldvietai - no atpūtas kompleksa „Vāgneris” puses.

Blakus atrodas kempings “Sveikuļi”, kuram pieder Ziemas sporta inventāra un kompasu kolekcija. Tajā savu vietu atradušas slēpes, slēpošanas nūjas, slēpošanas apavi, slidas un pat ragavas, kas izgatavotas 19. - 21. gadsimtā. Papildus ziemas inventāru apskatei izstādīti vairāk nekā 20 dažādi kompasi. Kolekcija turpina augt, tāpēc iespējams kad aizbrauksiet tā jau būs kļuvusi brangi lielāka.

Atgriežoties pilsētā, var piestāt un aplūkot neparastu vietu – Tukuma ebreju kapus. Kapi te ir izveidoti jau 1879. gadā un ir apliecinājums tam, ka vēl 20.gadsimta pirmajā pusē Tukumā tāpat kā lielākajā daļā Latvijas mazpilsētu ir dzīvojusi ievērojama ebreju kopiena.

***

Maršruta alternatīva: ja ir bailes mežā apmaldīties, maršrutu var samazināt, no „Vāgnera” un „Sveikuļiem” atgriežoties atpakaļ uz pilsētu un turpinot ceļu pa Jumpravas ielu vai Laubītes un Lauksargu ielu līdz Raudas ielai.

Maršruta sasaiste: maršrutu daļēji var kombinēt arī ar pārējiem pilsētas velomaršrutiem.

Informācija par ceļa segumu: Tukuma pilsētā ir gan veloceliņi ar nodalītām joslām velobraucējiem un koplietošanas ietves braukšanai. Smilšu ielas posms no Jumpravas ielas līdz mežam – zemes ceļš ar „trepi", tuvāk mežam – ļoti smilšains. Ja nebūs lijis lietus, riteņi smilšainajā zemes ceļā var iegrimt un var nākties riteni pāris desmit metrus stumt. Mežā ceļš vietām pārklāts ar ceļam blakus augošo skujkoku saknēm.

Ieteikumi, rekomendācijas: Nelielā garuma dēļ maršruts piemērots braukšanai ģimenēm ar bērniem. Ja karstā vasarā nebūs lijis lietus, grūts posms sagaidāms no Jumpravas ielas līdz mežam.