logo
A A A

Velomaršruti

07/02/2022

Pār kalniem uz jūru jeb brauciens pāri kalniem

Vienas dienas maršruts, kas velo ceļotājus izvadās pār Ziemeļkursas augstienes Talsu-Tukuma pauguraines pakalniem, aizvedot līdz dižākajam Baltijas ozolam – Kaives Senču ozolam, Lamiņu un Zentenes muižām un iepazīstoties ar Ziemeļkurzemes lauku sētu un tās ikdienu Pastariņa muzejā. Pievarot kalus, braucēji var doties no Dzirciema un Zentenes tālāk uz jūru – gar Rideļu dzirnavām uz Enguri, bet var atgriezties arī atpakaļ Tukumā. Maršruts sākas un beidzas Tukumā. Tā garums aptuveni 51 km (24 km grants segums, 2 km zemes ceļa).

Maršruta garums: vienas dienas maršruts, aptuveni 51 - 73 km (no tā asfalts 17 – 30 km; grants ceļš 24 – 31 km; ielas 8 km; uzlabots zemes ceļš 2 km)

Maršruta sākums: Tukums |dzelzceļa stacija Tukums I

Maršruta beigu punkts: Tukums |dzelzceļa stacija Tukums I

Maršruta gaita: Tukums – Zvāres karjers - Kaive – Lamiņi – Zentene – Dzirciems – Brizule – Sēme – Tukums

Maršruta marķējums: maršruts dabā nav marķēts

***

Apskates objekti maršrutā:

- Kaives Senču ozols

- Lamiņu muiža un parks

- Lamiņu Romas katoļu baznīca

- Zentenes muižas pils un parks, kurā atrodas lielākā Latvijas ogu īve - Zentenes īve

- Dzirciema luterāņu baznīca

- Pastariņa muzejs

- piemineklis pirmajam Latvijas ārlietu ministram Z.A.Meierovicam

- Lambsdorfu dzimtas kapliča

- Sēmes baznīca

- rožu kolekcijas dārzs “Rozītes”

***

Maršruta alternatīvas:

1) Saīsināt piedāvāto maršrutu, nebraucot uz Lamiņiem, Zenteni un Dzirciemu, un braucot uz Kaivi – Brizuli (5 km, grants ceļš);

2) Saīsināt piedāvāto maršrutu, nebraucot uz Lamiņiem, Zenteni, Dzirciemu un Kaivi un braucot gar Sēmes ezeru (6 km, grants ceļš);

3) Pagarināt piedāvāto maršrutu, braucot no Zentenes caur Rideļi, gar Rideļu dzirnavām uz Enguri līdz jūrai (grants ceļš 7 km un asfaltēts ceļš 15 km vienā virzienā).

Abas piedāvātās alternatīvas saīsināt maršrutu izslēdz iespēju apskatīt visnotaļ interesantas Tukuma novada vietas un objektus, savukārt, pagarinot maršrutu, iespēja gan pabūt Rideļu dzirnavās izveidotajā Dzirnavu muzejā, nogaršot gardās Rideļu pankūkas un pabūt pie jūras.

Informācija par ceļa segumu: Līdz Tukuma pilsētas robežai var braukt pa veloceliņu, tālāk nelielu gabalu līdz Zvāres karjeram ir asfalts. Jārēķinās, ka nogriežoties no vecā Kandavas ceļa uz Zvāres karjeru – to lieto tikai smagās automašīnas. Lielākā maršruta daļa - grants seguma ceļš – dažādas kvalitātes un grumbuļainības, kas sausā laikā nozīmē putekļus no automašīnām. Apdzīvoto vietu robežās asfalts.

Maršruta sasaiste: maršrutam ir sasaiste un kopīgs pārklājums ar maršrutiem “No Tukuma uz jūru”, kas no Brizules var aizvest uz Ķesterciemu un citiem piekrastes zvejniekciemiem, un “Tukuma lauki un lauksaimniecība”, kas no Kaives var ievest dziļāk Tukuma novada iekšzemē.

Ieteikumi, rekomendācijas: maršrutā jāuzmanās no suņiem. Ieteicams maršrutā paņemt līdzi ēdamo un dzeramo, jo maršrutā atrodošos veikalos var nopirkt tikai pirmās nepieciešamības preces.