Velomaršruti
Mazais loks pa Tukumu jeb Vecpilsētas loks
Vecpilsētas līkumotās ieliņas ar laukakmeņu bruģi, vecajiem namiem, kalēju un galdnieku greznotajām durvīm un balkoniem ir kā radītas pastaigām, bet pilsētas centrs ar strūklaku un izgaismoto baznīcas pulksteni - jauka satikšanās vieta.
Maršruta garums: aptuveni 3 km
Maršruta sākums: dzelzceļa stacija Tukums I
Maršruta beigu punkts: dzelzceļa stacija Tukums I
Apskates objekti maršrutā: Ja pilsētu plāno iepazīt ar velosipēdu pēc ierašanās pilsētā no dzelzceļa stacijas Tukums I vai autoostas, tad jādodas pa Pasta ielu kalnup, lai pa Pils ielu nokļūtu līdz pilsētas centram - Brīvības laukumu. Bet ja tā ir pastaiga, jau esot pilsētas centrā, tad Brīvības laukums ir vislabākā vieta, ar kuru sākt iepazīt pilsētu, jo tepat atrodas Tukuma pilsētas vēstures muzejs - "Pils tornis", kurā iepazīt pilsētas vēsturi un izprast, kāpēc Tukums izveidojies tāds, kāds tas ir šodien. Laukuma otrā pusē – no Sv.Trīsvienības Tukuma luterāņu baznīcas 20 metru augstā skatu torņa uz pilsētas veco daļu - Vectukumu var palūkoties no augšas.
Tukuma Mākslas muzeja izstādēs apskatāmi mākslas darbi, kas labi raksturo Latvijas 20.gadsimta glezniecību. Tālāk pastaiga var turpināties pa Vectukumu - Tukuma vēsturisko centru, kas savu plānojumu ieguvis jau 14.-18.gadsimtā, bet šodienai raksturīgo vizuālo tēlu – pirms 100-150 gadiem. Te - Harmonijas, Dārza, Zirgu, Jaunajā, Talsu un Lielajā ielā sastopamas daudzas, senas, maz pārbūvētas ēkas, vecais laukakmeņu bruģis un galdnieku un kalēju greznotās logu aplodas un durvis. Harmonijas ielā varat iegriezties mākslas darbnīcā "Antīks", kur saimnieko divi mākslinieki - mēbeļu restaurators Leons Čivlis un gleznotāja Ingemāra Treija- Čivle. Darbnīca atrodas blakus Sv.Stefana Tukuma katoļu baznīcai.
Ja pa vecpilsētu pastaigāsieties pārītī, tad galvās noteikti pazibēs doma: „Kā priekš mums .. tik kluss .. neviena nav...”. Pastaigas laikā noteikti nonāksiet Jaunajā tirgus laukumā. Par jauno tas tiek dēvēts, jo izveidots tikai 20.gadsimta sākumā (pirms tam atradies Brīvības laukumā). Te pirms gandrīz 100 gadiem, strādājot pie būvniecības darbiem, Dārza un Raiņa ielas stūrī atrasti seni apbedījumi, kas apstiprinājuši zinātnieku pieņēmumus, ka Tukums ir sena lībiešu apdzīvota vieta. Esot tirgus laukumā vai apmeklējot tirgu, noteikti paverieties uz kokos noslēpušos brūno trīsstāvu ēku. Tā ir Tukuma Raiņa ģimnāzija, kuras pamatakmens likšanas svinīgajā pasākumā 1927.gada rudenī piedalījies arī dzejnieks Rainis. Turpat netālu, tagadējā Tidaholmas ielā nu atrodas Tukuma muzeja Audēju darbnīca. Te vērts iegriezties, ja interesē, kā no dzijas pavediena sanāk deķis, vai uzzināt, cik koši ir Tukuma apkārtnes tautas tērpi.
Atgriežoties no tirgus laukuma, pastaigājiet arī pa Elizabetes un Uguns ielām, kurās, neskatoties uz vairākkārtējiem nopietniem un lieliem ugunsgrēkiem, joprojām apskatāma 19.gadsimta apbūve. Elizabetes iela aizvedīs atpakaļ līdz Brīvības laukumam, kur kādas ēkas otrajā stāvā atrodama radošā darbnīca "Ligzda". Savukārt blakus esošajā Katrīnas laukumā atradīsiet Imanta Ziedoņa dzejoli "Tukums", uz kuru no tālienes noraugās Tukuma Katrīna.
Esot uz Pils ielas, varat novērtēt arhitektoniski greznākos namus Tukumā. Te pirms aptuveni 100 gadiem pirmoreiz pilsētā parādījušās trīsstāvu ēkas ar grezniem dekoriem, kuros atradušies galvenokārt lepni īres nami, viesnīcas un veikali. Šī tradīcija te joprojām ir saglabājusies. Uz Pils ielas atrodas arī Sv.Nikolaja Tukuma pareizticīgā baznīca, kas parasti ir atvērta ceļotājiem un kur apskatāmas 18. un 19.gadsimta ikonas. Esot Pils ielas galā, noteikti jāaiziet arī līdz Dārzniecības ielai, kas atrodas turpat netālu. Tur durvis vērusi pirmā Salmu darbnica-muzejs Latvijā. Šeit apskatāms plašs dekoratīvu salmu figūru un suvenīru klāsts: rūķi, pūķi, velni, raganas, vardes, zaķi, kaķi un vēl daudz kas cits.
Dodoties pa šo maršrutu, var izmantot Tukuma audiogida piedāvājumu, noklausoties 9 stāstus par 9 objektiem Tukuma pilsētas centrā.
***
Maršruta alternatīva: maršrutu iespējams izbraukt, nevadoties pēc šī kartes materiāla, bet pēc brīvas gribas, izmantojot pilsētas veloceliņus.
Maršruta sasaiste: maršrutam ir sasaiste un pārklājums ar maršrutu „Lielais loks apkārt Tukumam”.
Informācija par ceļa segumu: Tukuma pilsētā ir gan veloceliņi ar nodalītām joslām velobraucējiem un koplietošanas ietves braukšanai, gan arī vēsturiskais bruģis vecpilsētā.
Ieteikumi, rekomendācijas: Maršruts piemērots braukšanai ģimenēm ar bērniem, gan interesanto apskates objektu, gan garuma ziņā. Esiet uzmanīgi, jo pilsētas centrā ir intensīva satiksme.