Automaršruti
Apkārt Engures ezeram
Doties apkārt Engures ezeram ir vērts, ja patīk vērot dabu – putnus un dzīvniekus, ūdeņu rāmumu un saules rietus, ieraudzīt retas augu sugas vai salasīt pilnus ogu vai sēņu grozus. Vērojot putnus no skatu torņiem un pastaigājoties pa dabas takām, jūs spēsiet labāk saprast dabā notiekošo un atklāt daudz jauna un interesanta.
Engures vārds pirmoreiz vēstures avotos minēts 13. gadsimtā, bet 16. gadsimtā Engure jau bijis paliels ciems. Apkārtnē dzīvojošie zemnieki nodarbojās galvenokārt ar zvejniecību jūrā un ezerā, jo ar lauksaimniecību smilšainās augsnes dēļ viņi nodarbojās maz. Engures ezers ir trešais lielākais Latvijā. Tas izveidojies aptuveni pirms 4000 gadiem, atkāpjoties Litorīnas jūrai, tādēļ pieskaitāms pie lagūnas tipa ezeriem. Ezers ir stipri aizaudzis, tā krasti ir pārpurvojušies un grūti pieejami, tādēļ to iecienījuši daudzu sugu ūdensputni, un 1957.gadā Grebju pussalā un tai pieguļošajā teritorijā ieviests ornitoloģiskais liegums. Uz tā bāzes vēlāk - 1998.gadā izveidots dabas parks "Engures ezers".
Vairāk nekā 40 gadu Engures krastā atrodas Engures Ornitoloģisko pētījumu centrs jeb precīzāk - Bioloģijas institūta Ornitoloģijas laboratorijas lauku bāzē. Ornitologi te nodarbjas ar ezerā ligzdojošo putnu izpēti un gredzenošanu. Engures ezers ir arī viena no vietām, kur Latvijas Ornitologu biedrība rīko Putnu vērošanas dienas. Ezerā uz pontona uzstādīts arī putnu vērošanas tornis.
Pie ezera izveida arī Orhideju taka, jo te - Engures ezera apkaimē aug 22 no Latvijā sastopamajām 32 orhideju dzimtas sugām. Dabas parkā varat apskatīt bagātīgas mušu ofrīdas audzes – tā ir ļoti reta orhideja, kas sastopama tikai Kurzemē.
Engures ezera dabas parkā izveidoti arī aploki savvaļas dzīvei pielāgotiem mājdzīvniekiem - govīm un zirgiem. Parka dabas aizsardzības plāna ieviešanas projekta laikā atjaunoti 140 ha piekrastes pļavu, kuras nogana liellopi – Latvijas zilās šķirnes, Highlander, Charole, Alpengrey govis un Polski Konik šķirnes zirgu. Dzīvnieki apskatāmi abās ezera krasta pusēs - pie Engures Ornitoloģisko pētījumu centra (ezera austrumu krasts, netālu no Bērzciema) un Briežragu laivu bāzē (ezera rietumu krasts, Ķūļciems).Ceļojumu apkārt Engures ezeram var sākt un noslēgt Rideļu dzirnavās, iepazīstoties ar jauno Dzirnavu muzeju un nobaudot slavenās Rideļu pankūkas, atpūšoties pie ezera teltī vai izmantojot viesu nama un pirtiņas pakalpojumus.