logo
A A A

Pilsētu maršruti

Tukuma Rožu maršruts

Vai esat pamanījuši, cik krāšņi Tukumā zied rozes? Ir dzirdēts, ka tie, kam patīk ziedi, vienaldzīgi pa Tukumu nespēj iet, jo rožu un ziedu pasaule tos apburot vai ik uz stūra...

Tukums rožu pilsētas slavu bija iemantojis jau sen. Proti, Tukumā pirms 70-80 gadiem darbojušās vairākas dārzniecības. Pēc II Pasaules kara uz to bāzes izveidota Tukuma paraugdārzniecība, kuras prasme un meistarība ne tikai rožu, bet arī citu ziedu audzēšanā un jaunu ziedu šķirņu selekcionēšanā bijusi tālu pazīstama. Rozes toreiz ziedējušas krāšņi pašā pilsētas centrā. Šai laikā vai katrā trešajā tukumnieka mājā audzēja rožu stādus. No šī mazā biznesa izauguši pat privātmāju mikrorajoni.

Šodien rožu pilsētas slavu Tukums iemanto ar te svinētajiem Rožu svētkiem, kuros tiek veidots pasaulē lielākais dzīvo rožu vainags. Pilsētas apstādījumos ir izveidotas vairāk nekā 10 dažādas rožu dobes. Dažas no tām dāvājuši pilsētnieki, dažas - Tukuma uzņēmumi. Tukuma pievārtē - Sēmes pagastā atrodas gan lielākā rožaudzētava - "Ar B Agro", gan viens no lielākajiem rožu kolekcijas dārziem - "Rozītes".

Lai iepazītu Tukumu kā rožu pilsētu, piedāvājam šo īpašo Rožu maršrutu.

ROŽU VIETAS TUKUMĀ

Rozes Brīvības laukumā

Brīvības laukums, Tukums

Brīvības laukums ilgu laiku ir bijusi galvenā pilsētnieku pulcēšanās vieta. Sākotnēji te atradies pilsētas tirgus laukums, kad te pulcējušies tuvākas un tālākas apkārtnes zemnieki un amatnieku uz lielu tirgošanos. Pirmie apstādījumi laukumā parādījās 20.gadsimta 30.gados, kad no Tirgus laukuma tas pārtapa par reprezentablo Brīvības laukumu. Taču pirmās rozes laukumā parādījās padomju laikā. Tagad Brīvības laukuma dažādajās dobēs zied un ikvienu iepriecina 4 krāsu un šķirņu rozes pildītiem ziediem: koši dzeltenās, pildītiem ziediem ziedošās ‘Freezia’, tumši sarkanās ‘Lavaglut’, baltās, viegli smaržojošās ‘Schneewitchen’ un raibā – balti rozā ‘Nicole’.

Katrīnas laukuma rožu dobe

Katrīnas laukums, Tukums

Katrīnas laukums izveidots 1999. gadā vietā, kur 19.gadsimta beigās un 20. gadsimta sākumā atradies lielākais noliktavu ēku skaits Tukumā. Par to vēl liecina atlikušie šo ēku mūri, radot vēsturisku un romantisku gaisotni. Rožu dobe laukumā izveidota 2005.gadā pēc laukuma rekonstrukcijas. Tad te parādījās pirmās rozes. Šobrīd dobē apskatāmās rozes ir iestādītas 2014.gadā, nomainot vecos rožu stādus pret floribundrozēm ‘Friesia’ ‘Nicole’, ‘Lavaglut’, ‘Apricola’ un ‘Rotkäppchen’ bet pa vidu starp Katrīnas laukumu un Ledus halli kā sārti celiņi ceļiniekus vada klājeniskās ‘Sommerabend’ rozes. Arī šo rožu stādi izaudzēti rožaudzētavā “ArB Agro”.

Tukumnieku rožu dobe

Tukuma Ledus halle, Stadiona iela 3, Tukums

Rožu dobe izveidota 2009.gadā no pirmajos Rožu svētkos pilsētai uzdāvinātajiem rožu stādiem. Svētku laikā pirmajai rožu dobei uzdāvināja 126 stādus, taču kopā dobē iestādīti 230 stādi, kas izaudzēti rožaudzētavā “ArB Agro”. Dobē apskatāmas angļu rožu šķirnes: ‘Charlet Austin’, ‘Leonardo da Vinci’, ‘Graham Thomas’, ’Rokoko’, ‘Red Eden Rose’ un ‘Kordes Jubilee’, kas veido krāsainu krāšņumu.

Talsu ielas stāvlaukuma rožu dobe

Stāvlaukums Talsu iela 4, Tukums

Rožu dobe izveidota 2010.gadā, nomainot iepriekš te esošo meža / savvaļas rožu dobi pret aromātisko parka rozi ‘Lidija Freimane’. Rozes šķirnes autore ir Roberts Āboliņš, kurš to selekcionējis 60.gadu beigās, veltot to izcilajai latviešu aktrisei Lidijai Freimanei. Parka roze šobrīd izaug aptuveni 1 m augstumā, bet var veidot arī augstus, līdz 1,5 m augstus krūmus ar dzeloņainiem dzinumiem. Lapas olīvzaļas līdz tumši piesātināti zaļām. Ziedi ir vieni no lielākajiem starp parka rozēm – līdz pat 9 cm diametrā un variē no tumši fuksijrozā līdz ceriņkrāsai, izteikti aromātiski, puspildīti. Zied atkārtoti, bet ne nepārtraukti. Dobē vienkopus aug 40 stādi ar lieliem lillā ziediem, kas, vējam uzpūšot, sajust valdzinošu ziedu smaržu. Rožu stādi dobei iegādāti rožaudzētavā “ArB Agro”.

Domes rožu dobe

Talsu iela 4 (pie ieejas Šēseles ielā), Tukums

Rožu dobe pie novada pašvaldības ēkas izveidota 2013.gadā. Tā kā tā ir mazliet ieslīpa, tad te sastādītas gan sedzējrozes, gan angļu rozes, kuras papildina bārbeļu stādījumi. Kopskaitā te atrodams ap 180 rožu stādu ar lielākiem un mazākiem ziediem. No sedzējrozēm te apskatāmas ’The Fairy’ un The Fairy Red’, bet no angļu rozēm acis priecē ’Golden Years’ un ‘Leonardo da Vinci’. Rožu stādi arī šai dobei iegādāti rožaudzētavā “ArB Agro”.

Talsu ielas rožu apļi

Talsu un Šēseles ielas krustojums, Tukums

Astoņi rožu apļi Talsu ielā parādījušies 2012.gadā, pēc tam, kad veikta pie novada domes ēkas esošā stāvlaukuma rekonstrukcijas darbi. Dobes veidotas ar pacēlumiem, kuros sastādītas gan floribundrozes, gan parka un sedzējrozes. Šodien katra garāmgājēja acis dažādu krāsu ziedi, pie kuriem to ziedēšanas laikā mīl fotografēties ikviens – gan tukumnieks, gan pilsētas viesis. No floribundrozēm te apskatāmas ‘Europeana’, ‘Leonardo da Vinci’ un ‘Gartenspass’, ‘Nostalgia’, kuras papildina parka roze ‘Westerland’ un sedzējroze ‘Innocencia’. Rožu stādi iegādāti rožaudzētavā “ArB Agro”.

Baltais rožu dobe

Pie dzelzceļa pārbrauktuves Pasta ielā, Tukums

Baltā rožu dobe izveidota 2014.gadā. To savā 100-gades jubilejā pilsētā uzdāvināja AS “Tukuma piens”, nosaucot to sava populārākā zīmola Baltais vārdā. Taču baltu to veido dobē sastādītās 11 rožu šķirnes, kas visas ir dažādu toņu baltā krāsā. No sedzējrozēm te atrodamas ‘Innocencia’, ‘Diamant’, ‘Snow Ballet’, ‘Sea Foam’ un ‘Kastelruther Spatzen Rose’, floribuntrozēm - ‘Petticoat’, ‘Alabaster’ un ‘Aspirin – Rose’, angļu roze ‘Winchester Catedral’, bet no krūmrozēm – ‘Apstādījumu baltā’ un ‘Schneewitchen’. Kopskaitā te aug 600 rožu stādi, kas iegādāti rožaudzētavā “ArB Agro”.

Bumbieru rožu dobe

Pie autoostas iepretim dzelzceļa pārbrauktuvei, Dzelzceļa iela, Tukums

Rožu dobi pilsētai 2016.gadā uzdāvināja rožaudzētavas “ArB Agro” īpašnieki – Eva un Arvis Bumbieri, kas ir lielākie rožaudzētāji ne tikai Latvijā, bet arī Baltijā. Pilsētas rotāšanai viņi izvēlējās tējhidrīdrozi ‘Nostalgie’, kuras ziedi ir sārti balti kā viņu firmas logo un pievērš uzmanību jau no tālienes. Šo ziedu malas ir viegli viļņotas, stāda krūms ir kompakts. Ziedi veras lēni, tiem piemīt salda, patīkama smarža. Rožu dobi iespaidīgu veido 150 stādi.

Kurzemes rožu dobe

Pie autoostas iepretim dzelzceļa stacijai Tukums I, Dzelzceļa iela, Tukums

Rožu dobe izveidota 2016.gadā pēc dzelzceļa ielas posma rekonstrukcijas autoostas posmā. Par kurzemnieku dobi tā nodēvēta, jo atrodas autoostas pieturvietā, kur piestāv autobusi, kas dodas no Rīgas uz Kurzemes pilsētām.

Rožu dobē iestādītas 100 krūmrozes ‘Kordes Junbilee’ stādi, kas iegādāti rožaudzētavā “ArB Agro”. Rožu ziedi ir divkrāsaini – dzelteni ar spilgti rozā vai sārtām malām. Tām piemīt intensīvs vaniļas, heliotropijas un jasmīna aromāts. Stādi var izaugt līdz pat 1,20 metriem gari.

Tukumnieku rožu dobe Raudas ielā

Raudas iela 6, Tukums

Rožu dobe izveidota 2016.gadā pēc tam, kad, svinot pilsētā Rožu svētkus, tukumnieki un tās viesi atkal piedalījās akcijā “Uzdāvini rožu stādu pilsētai”. Tā blakus Tukuma internātskolas ēkai uzziedēja viena no lielākajām rožu dobēm pilsētā un domājams arī Latvijā. Te iestādīti 400 rožu stādu. Garāmgājējus ar savu ziedu skaistumu un smaržu valdzina floribundrozes ‘Aspirin – Rose’, ‘Europeana’, ‘Gartenspass’, ‘Fresia’, ‘Heidi Klum – Rose’, ‘Lavaglut’ ,’Alabaster’, ‘China Girl’, ‘Country Girl’ un ‘Golden Years’. Ja skatās uz dobi no tālienes, izskatās gandrīz pēc varavīksnes. Visi stādi iegādāti rožaudzētavā “ArB Agro”.

Baznīcas rožu dobe

Pie Tukuma ev.lut.baznīcas, Brīvības laukums 1, Tukums

Rožu dobe pie Tukuma luterāņu baznīcas parādījās 2017.gadā, kad iestādītas 40 angļu rožu stādi – violeti sarkanās ‘Grafin Diana’ un rožainās ‘Leonardo da Vinci’, kuras baznīcai uzdāvinājuši Eva un Arvis Bumbieri. Kamēr sarkanās rozes reibina ar specīgo aprikošu, persiku, citruaugļi, medus un mirru smaržu, tikmēr rožainās rožu galvas ļauj ieslīgt vieglā nostaļģijā. Skaistās rozes ir viņu dāvana baznīcas 450.dzimšanas dienā, kuru svinēja 2017.gadā.

Skolas rožu dobe

E.Birznieka-Upīša Tukuma 1.pamatskolas pagalmā, Lielā iela 9, Tukums

Šī īpašā rožu dobe tapusi, pateicoties Trubiņu ģimenei, kas šo ziedu dobi uzdāvinājusi skolai un pilsētai. Tajā sastādītas ģimenes kolekcijas dārzā – rožaudzētavā “Rozītes” izaudzētās angļu rožu šķirnes: ‘Strawberry Hill’, ‘Queen of Sweden’, ‘The Alnwick Rose’, ‘Geoff Hamilton’, ‘The Generous Gardener’, ‘Wollerton old Hall’ un citas – visas dažādu toņu rozā krāsā.

Rozes pie Naudas avotiņa

Skvērs Brīvības laukumā 9, Tukums

Skvērs šajā pilsētas daļā parādījās 20.gadsimta 50.gados, bet strūklaka “Naudas avotiņš” parādījās 2003.gadā. Šobrīd šī ir viena no vietām, kur pilsētas centrā nesteidzīgi apsēsties un atpūsties, baudos koku un ziedu veidojošo smukumu. Kā koši akcenti skvērā ir nedaudzie rožu stādi. Koši mirdzošie, asins sarkanie ‘Robustas’ ziedi ar savām lielajām ziedkopām piesaista uzmanību, bet zemās rozā ‘The Fairy’ ar maigo ābolu smaržu aicina sapņot par ābolu laiku.

“Roze”

Krasta - Meža ielas krustojumā, Tukums

Lielākā roze pilsētā, kā izrādās, ir izveidota no vasaras puķēm – begonijām un krustainēm, bet pavasarī – tulpēm un citām sīpolpuķēm. Pilsētvidē šī roze parādījās … gadā pēc Rožu svētkiem, jo rozes zīmējums dobē ir veidots pēc Rožu svētku logotipā esošās rozes. Cik šo sīkziedu stādu ir dobē, ļausim skaitīt un rēķināt pašiem skatītājiem.

Rozes Durbes pils pagalmā

M.Parka iela 7, Tukums

Durbes pils citu vidū zināma kā klasicisma arhitektūras piemērs. Šo stilu muižas apsaimniekotāji centušies ievērot arī apstādījumu veidošanā pagalmā. Divu saimniecīnas ēku priekšā aug neskaitāmu rožu šķirņu skaits, taču pils priekšā izveidotas dobes ar brīnišķīgās floribundrozes ‘Heimatmelodie’ stādiem. Šī šķirne izveidota 2000.gadā Vācijā. Viena no rozēm, kas tikpat kā nesmaržo, bet izskatās ļoti efektīvi, jo ziedu vainaglapas ārpusē ir matēti krēmbaltas, varētu teikt pat – sudrabainas, bet iekšpusē tumši, aveņu rozā, bet tumši zaļajām lapām piemīt par bronzas nokrāsa. Izcili dizčiltīga roze.

Jauntukuma rožu dobe

Jelgavas un Alīnes ielu krustojums, Tukums

Parka roze ‘Ļidija Freimane’ atradusi vietu pilsētā arī šķietami nepievilcīgā vietā – lielu ielu krustojumā Jauntukumā. Taču tā īpaši iepriecina visus tos, kas no Jauntukuma dodas uz Tukuma centru vai otrādi kājām vai ar velosipēdu. Ir patīkami ieraudzīt smukumu tur, kur garām paskrien simtiem mašīnu un nav brīža piestāt. Rožu stādi šai dobei iegādāti rožaudzētavā “ArB Agro”.

Maijrozes Rīgas ielā

Rīgas iela 24, Tukums

Agrākos laikos neviens lauku sētas dārzs nebija iedomājams bez smaržīgā baltās maijrozes Rosa pimpinellifolia krūma. Šodien šo krūmu Latvijā visbiežāk var redzēt vien nekoptos stādījumos, pamestu mājvietu vietās un ceļmalās. Taču Tukumā, pie Rīgas ielas 24.numura nama aug šķiet lielākie maijrožu krūmi pilsētā. Parasti tie uzzied maija beigās – jūnija sākumā vien uz pāris nedēļām, lai savā spēcīgajā smaržā noreibinātu ikvienu garāmgājēju.

Rožu dobe Lauktehnikā

Kuldīgas iela 70, 72 un 74, Tukums

Jaunākie rožu stādījumi pilsētā. Te ieraugāmas gan parastās baltās maijrozītes Rosa pimpinellifolia (20 krūmi), kas iegādātas stādaudzētavā “Blīdene” un simboliski atgādina, ka šejienes īstenais vietvārds ir Mācītājmuiža un Mācītājlauki, kā arī parka rozes dažādās krāsās: gaiši rozā, rozā ar baltu vidu, sarkanas – gaiši un ar purpura nokrāsu un tīri baltas: ‘Ābeļzieds’, ‘Guna’, ‘Kate’, ‘Līga’, ‘Sniedze’. Kopā 100 parka rozes iegādātas rožaudzētavā “ArB Agro”.

Sniega rozes Pilsētas parkā

Tukuma pilsētas parks, Lielā iela, Tukums

Vēlies redzēt brīnumu? Dodies uz Pilsētas parku, kad sniega kupenas vēl klāj zemi, un ieraudzīsi, kā rozes zied! Sniega baltas, rozā, purpura. Tās agri mostas un nebīstas sala, un vienas no pirmajām iepriecina parkā staigājošos ar savu skaistumu. Sniega rozes jeb ziemziedes – ‘Helleborus niger’ (Melnā ziemziede), ‘Helleborus orientalis’ (Austrumu ziemziede) un ‘Helleborus purpurascens’ (Sārtā ziemziede) parkam iegādātas SIA “Stādaudzētava Blīdene”.

 

Maršuta ceļvedi varat sameklēt un lejuplādēt šeit.