logo
A A A

Aktualitātes

27/06/2023

Jūlija vidū atkal svinam Rožu svētkus Tukumā!

Tuvojas viens no šīs vasaras spilgtākajiem un gaidītākajiem notikumiem Tukumā – Rožu svētki. Svētku programma solās būt daudzveidīga, saglabājot Rožu svētkiem raksturīgās tradīcijas, kā arī piedāvājot ko jaunu.

Rožu svētki Tukumā ir vieni no neparastākajiem svētkiem Latvijā, kuru pamatā ir rozes zieda un dārzu cildināšana. Ja 2018. gadā svētku vadmotīvs bija Latvijas 100. dzimšanas diena, tad šogad svētki būs veltīti tieši Tukuma pilsētai, jo tās moto skanēs “Sapnis par rozi Tukumam”.

Visa centrā – rozes zieds

Pajautājot jebkuram iedzīvotājam Latvijā, ar ko viņam saistās Rožu svētki Tukumā, zinātāji zina teikt, ka tas ir lielais rožu vainags. Arī šogad tā veidošana notiks sestdienā, 22. jūlijā pašā pilsētas centrā – Brīvības laukumā, pārvēršot to burtiski par Rožu laukumu. Ikviens svētku apmeklētājs varēs iesaistīties tā veidošanā, iespraužot līdzpaņemto rozes ziedu kopīgi veidotajā vainagā. 2018. gadā tika izveidots rožu vainags ar neparastu veltījumu Latvijas simtgadei, proti, vainagu rotāja ziedains Latvijas karogs, savukārt 2021. gada svētkos izveidots šobrīd lielākais rožu vainags - no 6340 ziediem, radot košāko vainagu starp visiem - tas rotājās kā saule pilsētas vidū, kā liels dzintara gabals Brīvības laukumā. Kāds un cik liels būs vainags 2023. gadā, to uzzināsim pēc svētkiem.

Ziedu mīļotājus noteikti iepriecinās vēl kāds pasākums. Proti, Tukuma ev. luteriskās baznīcas telpās ikvienu svētku apmeklētāju pārsteigs “Rožu gaismas dārzs” – neparasta izstāde, instalācija, performance, kurā reibinās ziedu smaržas un krāsas, apburs floristu izsmalcinātā meistarība un savaldzinās gaismu spēles un mūzikas burvība. Šī neparastā dārza atklāšana būs piektdienas, 21. jūlija vakarā kopā ar kori “Vanema”, kurš šogad svin 45 gadu jubileju un savu koncertprogrammu “Ziedu mežs” būs izveidojis, caurvītu ar ziedu motīvu.

Ziedu un dārzu mīļotājus jo īpaši svētku dienās, un arī pirms un pēc svētkiem, aicinām apmeklēt Tukuma apkārtnes kolekciju un košumdārzus. Tradicionāli viesus svētku dienās gaidīs lielākais rožu dārzs “Rozītes” Sēmes pagastā, aicinot pabūt dabā starp ziediem, veltīt sev laiku un baudīt dabas burvību, un mājup doties varbūt ar kādu jaunu stādu. Lai arī engurnieces Ligitas Čukures daiļdārzs vairāk pazīstams ar nosaukumu “Magnoliju dārzs Engurē”. Daces Lukševicas daiļdārzs Tukumā būs pārsteigums tiem, kas jau pazīst, vai tieši otrādi – vēl nepazīst, cik daudzveidīga un krāšņa var būt hostu pasaule. Rožu svētku laiks būs arī brīdis, kad visā krāšņumā sāk uzziedēt hortenzijas, un to burvību aicinām doties skatīt uz stādaudzētavu “Celmu pasaule”, kas atrodas pusceļā starp Durbes pili un Smārdi, bet neparasttu ainavisku dārzu aicināsim skatīt zemnieku saimniecībā "Hederas" pie Jāņa Auziņa. Vairāk par kolekciju un košumdārziem var lasīt brošūrā "Dabas tūrisms. Tukums un apkārtne", to lejuplādējot šeit.

Ja vien vasara nebūs pārāk karsta, tad Tukumā būs izstaigājams arī īpašais “Rožu maršruts”, kurā apskatāmas dažādas rožu dobes ar dažādiem to stāstiem. Tukuma pilsētas apstādījumos zied nu jau ap 4 tūkstošiem rožu ziedu. Vairākas ziedu dobes tapušas, pateicoties tieši Rožu svētkiem, kuru laikā pilsētas iedzīvotāji iesaistījušies akcijā “Uzdāvini rozes stādu Tukumam”. Savukārt dažas dobes pilsētai dāvinājuši vietējie uzņēmēji. Vairāk par maršrutu var lasīt šeit.

Svētku koncerti Rožu laukumā un “Rožu piknikā”

Svētkos, protams, neiztiksim bez koncertiem. Vēl pirms svētkiem – ceturtdienas, 20.jūlija vakarā aicināsim uz klasiskās mūzikas koncertu Durbes pilī, kuru spēlēs no Amerikas atbraukusī tukumniece Aija Rēķe, savukārt piektdienas, 21. jūlija vakarā aicināsim uz “Zelta Ziņģi Tukumā”, kas izskanēs Durbes estrādē un kurā piedalīsies Latvijā pazīstami mākslinieki: Jānis Kirmuška, Jānis Paukštello, Viktors Zemgals, Anita Ozola, “Pipari”, Māsas Legzdiņas, “Mūzikas kolekcija”, Dainis Lagzdiņš, Henrihs Kalvītis un Elita Strazdiņa, Lolita Kante, “Uz Rietumiem”, Sandris Sproģis, “Jūras zaķi”, Ainārs Bumbieris. Pēc koncerta svētku balli spēlēs grupas “Klaidonis” un “Pipari”.

Sestdien, 22. jūlijā svētku norises vietas būs divas. Romantiķus aicināsim uz “Rožu laukumu” pilsētas centrā, lai ļautos liegākiem ritmiem un ziedu valdzinājumam, un uz Pauzera pļavām – uz “Rožu pikniku” pie Lielās skatuves. Visas dienas garumā uz tās mainīsies mūziķi, spēlēs un dziedās “Very Cool People” un Aija Andrejeva, “Citi zēni”, Normunds Rutulis, “Zelta kniede”, “Mazais princis”, kā arī izskanēs programma “Mana dziesma Latvijai” ar tautā iemīļotiem aktieriem – Ilzi Ķuzuli-Skrastiņu, Jāni Paukštello, dziedātāju Martu Kristianu Kalniņu un Jāni Buķeli. Uz skatuves kāps arī sadraudzības pilsētu amatiermākslas kolektīvi – Andrihovas (Polija) pūtēju orķestris ar savu programmu un Khoni (Gruzija) dejotāji, savukārt vakarā uzstāsies dziedātāja Laima Vaikule ar savu programmu un pavadošo grupu, bet starplaikos par svētku atmosfēru rūpēsies dīdžejs Toms Grēviņš.

Svētku gājiens - Rožu vāģu parāde

Emocijām piepildīts notikums noteikti atkal būs svētku gājiens. Kā vienmēr tajā aicināti piedalīties uzņēmumi, iestādes, biedrības, draugu grupas un visi interesenti. Svētku gājiens notiks sestdienā ar moto “Rožu vāģis cauri laikiem”. Gājiens tradicionāli sāksies no Šēseles ielas (un Tirgus laukuma) un virzīsies gar Brīvības laukumu. Gājiens noslēgsies Pauzera pļavā pie lielās skatuves, kur “Rožu piknika” laikā būs jau muzicējuši mūziķi un turpinās to darīt pēc gājiena dalībniekus sagaidīšanas. Tādēļ ikviens uzņēmums vai draugu kopa aicināti veidot rožu vāģus kā īpašus – Tukumam un rozēm veltītus, tādējādi apliecinot mīlestību un piederību savai pilsētai un novadam. Pieteikties gājienam var līdz 16. jūlijam, aizpildot anketu tiešsaistē šeit.

Norises bērniem, kā arī mākslas, literatūras un aktīvās atpūtas interesentiem

Svētku sestdienā neizpaliks tradicionālais Rožu svētku tirdziņš. Brīvības laukuma tuvumā atkal noritēs Smukumlietu tirdziņš, uz kuru jau ir aicināti un jau ir pieteikušies vairāk nekā 100 dažādu tirgotāju, amatnieku un mājražotāju. Tukuma ev. luteriskās baznīcas tuvumā iecerēts izvietot atkal Stādu tirdziņa dalībniekus, lai no svētkiem katrs privātmājas īpašnieks varētu aizdoties ar jaunu stādu iepirkuma somā.

Svētku sestdienā pilsētā – Harmonijas ielā atkal izvietosies tradicionālā un svētku viesu iecienītā Mākslinieku iela, kurā dažādas aktivitātes veidos novada radošie mākslinieki un viņu draugi. Savukārt jaunās kultūrtelpas “Tukku Magi” pagalms uzņems pie sevis viesos literatūras mīļotājus. Pagalms būs pulcējis pie sevis dažādas izdevniecības, ar māksliniecisku programmu uzstāsies solisti un dueti, radot klusāku un intīmāku gaisotni, “Tukuma literātu apvienība” piedāvās īpaši veidotu programmu programma “Aizvāku fermentācija”.

Sestdien un svētdien Pauzera pļavās darboties piepūšamo atrakciju pilsētiņa un varēs vērot paraugdemonstrējumus Tukuma skeitparkā. Savukārt jau piektdienas vakarā Porziņģa basketbola laukumā norisināsies basketbola turnīrs “Rožu bumba” ar pašvaldības, uzņēmēju un citu komandu piedalīšanos, bet sestdien blakus lielajai skatuvei Pauzera pļavā būs skatāms “Green Trial” velo un moto šovs.

Informācijai par Rožu svētkiem un pasākumiem tajos aicinām sekot līdzi svētku Facebook lapā “Rožu svētki Tukumā”.

Tiekamies Rožu svētkos Tukumā!