logo
A A A

Artas Dumpes piemineklis Tukumā "Ozols. Spēka zari"

Apraksts

Mālkalna nosaukums radies no tā, ka tā pamatnes augsne ir mālaina. No kalna agrāk pavērās skats uz pilsētas ezeru un panorāmu. Tagad Mālkalnā tiek veidots Imanta Ziedoņa muzejs "Ziedoņa dārzs Mālkalnā", kura viens no pieturas punktiem un izteikta dominante ir arī tēlnieces Artas Dumpes 1975. gadā veidotais piemineklis. Tas tikai nesen atguvis savu nosaukumu - “Ozols. Spēka zari”. Iebraucot Tukumā no Rīgas puses, piemneklis līdzinās lielam ozolam, veidojot vertikālu dominanti un labi eksponējas. Taču tā stāsts ir tikpat sarežģīts kā Latvijas vēsture 20. gadsimtā.

Piemineklis atklāts 1975. gada 6. novembrī kā viena no sastāvdaļām padomju armijas piemiņas memoriālā. Pēc Latvijas valsts atjaunošanas jau 1991. gadā padomju varu slavinošā daļa Mālkalnā tika demontēta, atstājot kalnā stāvēt vien pieminekli. Kā rakstījusi pati tēlniece, jau veidojot šo darbu, tas neatbilda tā laika (padomju) standartiem, jo figūras nebija karavīru formās un ar ieročiem.

Jautājot par piemineklī ietvertajiem simboliem, tēlniece intervijā 2022. gadā atzinusies, ka pieminekļa centrā viņa ir iedomājusies savu vecomāti, kuras abi dēli aizgājuši bojā, esot latviešu leģionāru rindās. A. Dumpe karu piedzīvojusi arī pati, dzīvojot Remtē, kur arī notika pēdējās lielās Kurzemes cietokšņa kaujas. Pēc tam šajās vietās sastādīti ozoli. Tā kā māksliniece ir bijusi tēlnieka Kārļa Zemdegas audzēkne, tad viņai pielipusi viņa alegoriskā domāšana, un ģimenes stāsts un pieredze kļuvuši par iedvesmu tapušajam pieminekļa simbolam – mātei ar diviem dēliem, kas kā vientuļš ozols stāv Kurzemes laukā un ir spēka, stipruma simbols.

Piemineklis tiek uzskatīts arī par lielisku Latvijas mākslas mantojumu, uzsverot, ka A. Dumpes piemineklis ir stilistiski un ekspresijā noslīpēts, elegants, gludu pakalnu izceļošs un uzmanību piesaistošs mākslas darbs. Mākslas zinātņu maģistre, Latvijas Mākslas akadēmijas restaurācijas katedras docente Gunita Čakare ir rakstījusi: “Mākslas darba idejas aprakstā skarbi patiesa ir norāde uz to, ka karos traģiski reizēm liek karot brālim pret brāļi, tēvam pret dēlu, lai kā kādas mātes, meitas vai sievas sirds asiņotu… Un Latvija ir kā simboliska māte visiem… kari vienmēr šķeļ un iznīcina gan indivīdu, gan ģimeni, gan tautas… Šis piemineklis ir izcils kā mākslas darbs pats par sevi un stāv pāri laikmetiem – visiem kariem, kas bijuši un kas norit tagad.”

Jaunajā dārzā šim A. Dumpes piemineklim ir paredzēta īpaša vieta, jo tas palīdzēs runāt gan par Latvijas vēstures traģēdijām, kuras radījuši 20. gadsimta kari, gan par Latvijas Atmodas laiku un mākslas un kultūras darbinieku aktivitātēm un nozīmi tajā, gan par 20. gadsimta 80. gados populāro dižkoku atbrīvošanas akciju Latvijā, kuras idejas autors bija Imants Ziedonis.

***

Avoti:

“Tur nebija nekā no padomju ideoloģijas” / “Neatkarīgās Tukuma Ziņas”, 01.07.2022

“Tukuma piemineklis. Mākslas zinātnieces viedoklis”/ “Neatkarīgās Tukuma Ziņas”, 17.06.20

 

Kontaktinformācija

Mālkalns, Jelgavas iela, Tukums