logo
A A A

Zemītes baznīca

Apraksts

Pūres baznīca un Zemītes baznīca ir vietas, kur 1967.gadā tapuši nozīmīgi filmas „Kad lietus un vēji sitas logā” kadri. Zemītes baznīcā filmēta arī Moldāvijas mākslas filma „Sieviete baltā” (1981.).

Filma „Kad lietus un vēji sitas logā” uzņemta pēc tāda paša nosaukuma Arvīda Griguļa (1906–1989) romāna motīviem. Režisors bija Aloizs Brenčs (1929–1998), kurš ar šo filmu sevi pieteica piedzīvojumu žanrā. Galvenās lomas spēlēja H. Liepiņš (Ansis Leinasārs), E. Pāvuls (Karnītis) un Lilita Ozoliņa (1947) Veltas lomā. Lilitai Ozoliņai šī bija debija kino.

Filma bija par čekistu cīņu ar nacionālajiem partizāniem un no ārzemēm iesūtītajiem spiegiem. Gan romāns, gan filma balstījās uz reālu notikumu un personu. Anša Leinasāra prototips bija Latvijas Centrālās padomes radists Rihards Zande, kurš 1960.gada augustā parakstīja vienošanos ar Arvīdu Griguli par sava dzīvesstāsta izmantošanu romānā. Savi prototipi bija arī citiem romāna varoņiem, piemēram, Māras Zemdegas tēlotā Ruta Dumpe patiesībā bija Valentīne Jaunzeme, bet Lilitas Ozoliņas Velta bija Velta Treimane.

Spraigajās filmas epizodēs ar „mežabrāļu” pretošanos padomju varai redzamas abas - Pūres un Zemītes baznīcas. Izrādās, ka 1966.gadā telpu trūkuma dēļ daļa no Lestenes baznīcas atvesto kokgriezumus glabājās Pūres baznīcā. Arī tie cieta apšaudes laikā Pūres baznīcā. Pēc filmas nodošanas un Pūres baznīcas apsekošanas notika vairākkārtēja mākslas vēsturnieku Imanta Lancmaņa un Artura Vaidziņa sarakste ar Rīgas kinostudiju par filmēšanas laikā nodarīto bojājumu samaksu, kas bija nesekmīga.

"Sieviete baltā" ir divsēriju mākslas filma pēc Viljama Vilkija Kolinsa (William Wilkie Collins) tāda paša nosaukuma romāna motīviem. Filmas sižets notiek Lielbritānijā 19.gadsimtā. Jauns mākslinieks Volters Hārtraits iegūst zīmēšanas skolotāja un gravīru restauratora darbu pie kāda bagāda kunga. Kādu dienu, atgriežoties mājās, pa ceļam viņš sastop jaunu dāmu, visu ģērbtu baltā, un noslēpumainie notikumi un stāsti sāk risināties. Filmu uzņēmusi Moldova film, bet lomastajā tēlojuši arī latviešu aktieri - Akvelīna Līvmane (Meriana Golkomba), Juris Lejaskalns (ģimenes ārsts doktors Dousons), Arnis Līcītis (mežsargs Baksters) un Dzidra Ritenberga (Margareta Porčere, sera Persivala kalpone).

 

Kontaktinfomācija

Zemītes baznīca, Zemītes pagasts, Tukuma novads

Telefons

(+371) 29154017