logo
A A A

Pūres baznīca

Apraksts

Pūres baznīca un Zemītes baznīca ir vietas, kur 1967.gadā tapuši nozīmīgi filmas „Kad lietus un vēji sitas logā” kadri.

Filma tika uzņemta pēc tāda paša nosaukuma Arvīda Griguļa (1906–1989) romāna motīviem. Režisors bija Aloizs Brenčs (1929–1998), kurš ar šo filmu sevi pieteica piedzīvojumu žanrā. Galvenās lomas spēlēja H. Liepiņš (Ansis Leinasārs), E. Pāvuls (Karnītis) un Lilita Ozoliņa (1947) Veltas lomā. Lilitai Ozoliņai šī bija debija kino.

Filma bija par čekistu cīņu ar nacionālajiem partizāniem un no ārzemēm iesūtītajiem spiegiem. Gan romāns, gan filma balstījās uz reālu notikumu un personu. Anša Leinasāra prototips bija Latvijas Centrālās padomes radists Rihards Zande, kurš 1960.gada augustā parakstīja vienošanos ar Arvīdu Griguli par sava dzīvesstāsta izmantošanu romānā. Savi prototipi bija arī citiem romāna varoņiem, piemēram, Māras Zemdegas tēlotā Ruta Dumpe patiesībā bija Valentīne Jaunzeme, bet Lilitas Ozoliņas Velta bija Velta Treimane.

Spraigajās filmas epizodēs ar „mežabrāļu” pretošanos padomju varai redzamas abas - Pūres un Zemītes baznīcas. Izrādās, ka 1966.gadā telpu trūkuma dēļ daļa no Lestenes baznīcas atvesto kokgriezumus glabājās Pūres baznīcā. Arī tie cieta apšaudes laikā Pūres baznīcā. Pēc filmas nodošanas un Pūres baznīcas apsekošanas notika vairākkārtēja mākslas vēsturnieku Imanta Lancmaņa un Artura Vaidziņa sarakste ar Rīgas kinostudiju par filmēšanas laikā nodarīto bojājumu samaksu, kas bija nesekmīga.

 

Kontaktinfomācija

Pūre, Pūres pagasts, Tukuma novads

Telefons

(+371) 26337220