logo
A A A

Abavas senleja un Pūces ūdensdzirnavas

Apraksts

Abavas senleja jau sen bijusi iecienīta latviešu filmu radīšanas vieta. 1940.gadā Kandavas un Sabiles apkārtnē tika uzņemta latviešu spēlfilma „Aizsprosts”. Filma ir meldermeitiņas un Latvjas armijas kareivja mīlas stāsts, ko gandrīz izjauc lopu uzpircējs, jo arī viņš tīko pēc daiļās meitenes. Visa filmas darbība notika Kalnamuižas dzirnavu apkārtnē un skaistajos Amulas un Imulas krastos. Filmēšanas laikā patiešām izpostīja dzirnavu dambi, bet Latvijas armijas sapieri to uzcēla no jauna. Filmu tikai dažas reizes parādīja uz kinoekrāniem. Diemžēl, līdz šodienai filma nav saglabājusies.

1959.gadā pēc Jāņa Jaunsudrabiņa triloģijas „Aija” motīviem Abavas senlejā uzņemta mākslas filma „Atbalss”. Tā ir stāsts par kalpu zēna Jāņa un saimnieku radinieces Aijas attiecībām: jauneklis mīl skaisto un valdzinošo Aiju, bet viņa apprecas ar paveco Galdaru. Jānis dodas projām, bet nepamana mīlošu sirdi turpat līdzās - Ieviņu. Kad Jānis pēc gadiem atgriežas, Galdars jau miris, Aija ar trīs meitām dzīvo no rokas mutē. Viņi saiet kopā, bet attiecības veidojas sarežģītas, jo nav abpusēju jūtu un godīguma. Viena no filmēšanas vietām bija Velna akmens, „Rēdnieku” pakalne un visa Abavas senleja. Daudz laika un pūļu te prasīja kadrs „Apgāztais siena vezums”, kas ne par ko negribēja gāzties tā, kā bija iecerēts.

Aijas lomai bijušas vairākas dublieres. Tā vezuma krišanas brīdī ir cita Aija, taču sienā paliek guļot īstā – Dzidra Ritenberga. Bet pieguļas skatā auļojošā zirga mugurā redzam trešo Aiju – otru Dzidras Ritenbergas dublanti. Skatītājs noticēs tam, ka filmā uzņemta īsta baznīca, kaut gan šo masīvās koka celtnes maketu it viegli var aiznest viens cilvēks. Īsti nav arī kapi, kuros Aija naktī maldās ar zirgu, taču pļavā saspraustie daži vecie krusti rada vajadzīgo iespaidu. Vienīgi tilts, uz kura Aizupju Juris apstādina auļojošo zirgu, ir īsts, kaut gan tas uzcelts Abavas līkumā un nemaz neved pāri upei. Filmā par dublantiem ņēma vietējos iedzīvotājus. Tā Dz. Ritenbergas vietā govi slauca Biruta Petrēvica, bet jaunākās meitiņas lomu pie lopu dzīšanas dublēja viņas meita Aksilda, tagadējā Kandavas K. Mīlenbaha vidusskolas vēstures skolotāja.

Arī Pūces ūdensdzirnavas – maģisks Latvijas dabas nostūris, kur 1997. gadā nofilmēts stāsts par Latvijas neseno vēsturi un sabiedrības tikumiem - „Likteņdzirnas”.

Kontaktinfomācija

Matkules pagasts, Tukuma novads