logo
A A A

Aizupes muižas parks

Apraksts

Aizupes muižas pils pie Imulas upes, celta no 1820. līdz 1823. gadam Ādolfa Georga Hāna laikā. Pēc vieniem avotiem parka veidošana notikusi jau 18.gadsimtā, pēc citiem - tas iekārtots ap 1830.gadu apmēram 14 ha lielumā, kurā iedēstītas gan vietējās, gan eksotiskās koku un krūmu sugas. Te atrodamas brīnišķīgas tūju, ozolu, dižskabāržu un kastaņu alejas.

Unikālajā parkā aug visu Eiropā sastopamo sugu tūjas. Pils priekšā reiz atradies plašs parādes pagalms ar eksotu stādījumiem, rietumu daļā – ainavisks parks ar skatu perspektīvām, savukārt austrumu daļā ieved gara aleja, bet dienvidos – dendroloģiska aleja gar ceļu un dendrārijs, kurā stādījumi izvietoti pēc ģeogrāfiskā principa.

Parks reiz bijis plašs ainavu parks ar bagātu dendroloģisko sastāvu, kas kalpojis arī par kādreizējā Aizupes Meža tehnikuma mācību bāzi. Pēc tehnikuma pārcelšanu uz Ogri un īpašumu nonākšanu vairākas reizes dažādu privātīpašnieku rokās, parks nav kopts un uzturēts.

Aizupes muižas pils ir valsts nozīmes arhitektūras piemineklis. Ēka ir viens no spilgtākajiem klasicisma paraugiem Latvijā, kas pilnīgi saglabājusi būvapjomus un telpu plānojumu.

Apskates objekts ir privātīpašums un apskatāms tikai no ārpuses.

Kontaktinfomācija

Aizupe, Vānes pagasts, Tukuma novads