ARONIJU DĀRZS
Aroniju dārzs Mālkalnā atklājies vien 2023. gadā, kad Mālkalnā ierīkoti pastaigu celiņi. Līdz tam par tām zināja vien pilsētas dārznieki.
Kad šis nelielais aroniju stādījums parādījies, tā īsti nav noskaidrots. Bet atklājums būs noteikti fakts, ka aronijas ir rožu dzimtas augi. Tādēļ aroniju dārzs ļoti piestāv Tukumam – rožu pilsētai. Un vēl pārsteidzošāks būs fakts, ka to augļi pēc zinātniski morfoloģiskās klasifikācijas ir uzskatāmi par āboliem, nevis ogām.
***
Mācoties Tukuma vidusskola, Imantam Ziedonim dzima dzīves laikā nerealizēts sapnis - kļūt par dārznieku. Desmit gadus pēc dzejnieka nāves sapni īsteno Ziedoņa muzejs ar mākslīgā intelekta palīdzību. Skenējot dārzā QR kodu, var noklausīties, kā dārznieks Imants Ziedonis stāsta par aronijām.
***
ARONIJAS
Aronija (Aronia) ir no rožu dzimtas. Un bez ironijas – daudziem aronija ir pirmkārt kārums acīm, ne mutei. Pavasarī tā zied baltiem, vairogos sakārtotiem ziediem, bet rudeņos krūma lapas krāsojas no spilgti oranžām līdz karmīnsarkanām.
Aronijas augļi pēc zinātniski morfoloģiskās klasifikācijas ir uzskatāmi par āboliem. Šie augļi aug ķekaros, gatavi krāsojas sarkanmelnā, pat melnā krāsā, satur daudz C un P vitamīna. Der ievārījumam, vīnam vai iemešanai tieši mutē.
Vēl kāds pārsteigums – tā kas aug pie mums, patiesībā nav aronija, bet gan sorbaronija – aroniju un pīlādžu hibrīds. Tas palīdz saprast to garšu, vai ne?
KontaktinformācijaZiedoņa dārzs Mālkalnā, Tukums |
Darba laiksMaijs - Oktobris |