logo
A A A

Aploki savvaļas mājdzīvniekiem pie Engures ezera

Apraksts

Aploki savvaļas dzīvei pielāgotiem mājlopiem Engures ezera dabas parkā ierīkoti kopumā vairāk nekā 100 ha platībā. Pie ornitoloģisko pētījumu centra 25 ha lielā aplokā, gan arī Krievragā pie Ķūļciema vēl 36 ha platībās ganās ap 70 liellopu - Latvijas zilā šķirne, Highlander, Charole, Hereford un Alpengrey govis, kā arī ap 20 Polski Konik šķirnes zirgu.

Daudzās valstīs pārbaudīta pieredze ir, lai uzturētu un saglabātu atklātas un parkveida ainavas, izmantot senas mājdzīvnieku šķirnes. Engures ezera pļavās ganās gaļas šķirnes liellopi, kuri nav jāslauc. Šie mājdzīvnieki ir ar biezāku vilnu, tādēļ var uzturēties ganībās visu gadu un pat nelabvēlīgos laika apstākļos. Tie nav izvēlīgi barības ziņā: vasarā pārtiek no zāles un jaunajām niedrēm, bet ziemā tie labprāt ēd koku un krūmu zarus, mizu un skujas, bet nelabvēlīgākos apstākļos tos piebaro ar sienu.

Liellopu šķirnes savā starpā tiek arī krustotas, lai ārēji mājdzīvnieki līdzinātos mūsu tradicionālajiem liellopiem, bet no svešzemniekiem pārmantotu izturību un pieticību. Savukārt Polski Konik šķirnes zirgiārēji ir līdzīgi izmirušajiem Eiropas savvaļas zirgiem - tarpaniem. Tā kā tie bieži izvēlas citus augus nekā govis, tad parasti viņus sastapt var atsevišķi no tām. Zirgi būs arī lielākie kompanjoni, ja vēlēsieties doties uz putnu vērošanas  torni Engures ezerā. Tie noteikti būs lielākie kārumu "bičotāji" un torņa sargi. Ieteikums, ja gribas tos pacienāt, kabatās paņemiet līdzi kādu ābolu vai burkānu, un cienā zirgus ar tiem tikai atpakaļceļā.

Kontaktinfomācija

Engures ornitoloģisko pētījumu centrs, dabas parks "Engures ezers", Bērzciems, Engures pagasts, Tukuma novads

Telefons

(+371) 29474420