logo
A A A

Aktualitātes

27/11/2021

Tukums Ziemassvētku gaidās – kā rotāsies un kā svinēs svētkus

Turpinot Ziemas Gaismas stāstu un vēstījumu par Rūķiem kā galvenajiem pilsētas rotātājiem, arī šogad turpinām stāstīt stāstu par Tukumu kā dārzu pilsētu.

Četri gadalaiki ziemā

Tradicionāli pirmās gaismiņas tika izvietotas un ieslēgtas 4 lielajos rotācijas apļos pilsētā. Rūķis – Ziemas dārznieks pilsētā jau bija ieradies novembra sākumā un kā pirmo izrotāja apli pilsētas centrā ar sarkanbaltsarkanu lapu klājumu. Tādas pat lapas salipināja arī pilsētā pie apgaismes stabiem, lai tie, kas brauc ar auto no Rīgas, zina, ka iebrauc Dārzu pilsētā. Tā pilsētā izgaismojās Rudens.

Vasaras atmiņas Rūķis atstājis citā aplī – kā tukumnieki saka – Mego aplī. Te siena zārdi atgādina par vasaras karstumu un lielajiem lauku darbiem, bet apaļās bumbas par to, cik gardas ir pirmās ogas dārzā.

Pavasaris atkal ir uzplaucis aplī pie Pavārkalna, jo tik koši zaļas un gaišas krāsas mēdz būt tikai pavasarī. Savukārt ziemas prieks lūkojams aplī pie Tukuma stacijas. Te paslēpušies rūķi, atstājot redzamas savas cepures ikkatram garāmgājējam vai braucējam un atgādinot, ka ziema ir rūķu un brīnumu laiks.

Domājot par dārzos un parkos redzamajiem ziediem, Rūķis arī šogad ‘uzziedinājis’ mazo zilo puķīšu – zilsniedzīšu uzkalniņu pilsētas centrā – Naudas avotiņa skvērā. Tur, kur vasarā bagātīgi ziedēja puķu torte, tagad zaigo zilo gaismiņu ziedu kalns. Savukārt, atgādinot par to, ka Tukums ir Rožu pilsēta, Rūķis licis uzziedēt ziemā arī Baltajai rožu dobei stacijā. Tur, kur vasarā ziedēja aptuveni 600 baltu rožu stādu, nu ledaini auksti, kā no pasakas par Sniega karalieni izkrituši, zied ledus ziedi.

Lielā un mazā egle un Gaismas ceļš cauri pilsētai

Turpinot gadiem iesākto tradīciju, uz Ziemassvētkiem pilsētas centrā – Brīvības laukumā Rūķis atnesis Lielo egli, dekorējot to ar lielām sarkanām bumbām. Liekot tās, šķiet, Rūķis domājis par nākamās vasaras gaidāmo bagātīgo ķiršu ražu, atgādinot, ka Tukumam kā dārzu pilsētai piestāv piemājas dārzi ar augļu kokiem tajos.

Savukārt Pilsētas parkā Rūķis radījis Pasaku mežu, kurš ir nepārtraukti mainās – te sārts, te violets, te zaļš un lillā. Vienā no Pasaku meža namiņiem ieriktējušies mazie Rūķa radinieki, kuri pavērsuši savus skatienus uz logiem, lai tajos ieraudzītu atnākušo bērnu sejas.

Bet, lai atrastu ceļu, kuru izstaigāt ziemas vakaros, pilsētā Rūķis pacenties īpaši izgaismot ielas – ceļu no pašas stacijas līdz Pilsētas parkam, kuru rāda vecie lukturi. Un, ja nu kāds uz Tukumu atbraucis ar vilcienu un grib atrast ceļu līdz Lielajai eglei vai uz Pasaku mežu, tad viņš noteikti neapmaldīsies. Viņš būs arī iepriecināts, jo uz stacijas perona rotājusies Mazā svētku egle par prieku katram, kura diena sākas vai beidzas dzelzceļa stacijā vai tas ir tukumnieks vai ceļotājs.

Uz ziemu atkal rotājusies būs Tukuma Katrīna. Bronzas meitenei gādīgais Ziemas dārznieks sagādājis šoziem jaunu lietussargu – košāku un krāsaināku. Nevarot jau zināt, kāda tā ziema būs – vai ar sniegputeņiem, vai ar lieliem lietiem. Turpat netālu Tukuma un apkārtnes amatnieki būs īpaši izrotājuši arī stikloto vitrīnu Katrīnas laukumā, kur tagad spožās svētku gaismiņās varēs vērot amatnieku darinājumus, un varbūt arī izvēlēties kādu no tiem par svētku dāvanu sev vai kādam tuvam cilvēkam.

Aicinot ceļot un braukt uz Tukumu, netālu no tūrisma informācijas centra izvietojušies un uzposušies divi mazi auto – zaz, rotājušies ar eglītēm un gaismiņām, radot lielu prieku un vēlmi apstāties, pasmaidīt un bildēties. Ja vakarā pastaigā būsiet vērīgi, pilsētā atradīsiet vēl citus zaz brāļus, kas īpaši saposušies uz ziemassvētkiem.

Pasākumi un norises Adventa laikā

Pirmā Advente iesāksies pilsētā ar egles iemirdzēšanos – kamēr pilsētnieki gulēs, tikmēr Rūķi egli sagatavos svētdienas un turpmāko nedēļu priekam. Tukuma evaņģēliski luteriskās baznīcas tornī atkal ik ceturksni skanēs Adventa laika melodiju fragmenti, kurus aranžējis un ieskaņojis pianists Vestards Šimkus, bet baznīcas iekšpagalmā rotāsies lielais Adventa vainags.

Četras Adventes svētdienas Tukuma Pilsētas parkā darbosies “Labo darbu namiņš”, kurā dzīvos vienmēr omulīgie “Smaidu darbnīcas” rūķi un aicinās Tukuma bērnus un viņu ciemiņus “atnest” uz Pilsētas parku savu labo darbu un ielikt to lielajā labo darbu puzles sienā. Te Lapzemes Pasta nodaļa būs izvietojusi savu pasta kasti, ar kuras starpniecību ikviens varēs nosūtīt savu vēstuli Ziemassvētku vecītim. Katru Adventes svētdienu – 28.novembrī, 5., 12. un 19.decembrī pulksten 12.00 @TiekamiesTukumā Facebook vietnē varēs vērot tiešraides no “Labo darbu namiņa”, kurās dzirdēsim labo darbu stāstus un kādu dziesmu no rūķiem, Ziemasssvētku vecīša un citiem namiņa viesiem.

19.decembrī Tukuma evaņģēliski luteriskajā baznīcā aicinām apmeklēt koncertu “Ziemas stāsti”, kurā muzicēs tukumnieks un vienlaikus arī cēsinieks Rihards Saule.

Ziemassvētku priekšvakarā - 23.decembrī Tukuma evaņģēliski luteriskajā baznīcā gaidāms koncerts “Klusi skan eņģeļu dziesmas”, kurā skanēs Ziemasssētku korāļi un visiem zināmas dziesmas. Koncertā muzicēs Erita Karlsone (balss), Uldis Timma (balss, ģitāra), Gundars Caune (balss, taustiņi), Rolands Stepanovs (bašģitāra) un Dairis Petrauskis (perkusijas).

Ziemassvētku sajūtas varēs turpināt baudīt un klausīties arī pēc Ziemassvētkiem, jo 26.decembrī Tukuma pilsētas Kultūras namā ar īpašu koncertprogrammu uzstāsies Ieva Rozentāle un Atis Ieviņš ar pavadošo grupu. Koncertā skanēs skaistākās latviešu un ārzemju komponistu Ziemassvētku melodijas.

Visu koncertu biļetes būs nopērkamas “Biļešu paradīzes” kasēs visā Latvijā, kā arī internetā www.bilesuparadize.lv. Vietu skaits visos koncertos ierobežots. Jāpiebilst, ka koncertu varēs apmeklēt atbilstoši valstī noteiktajiem epidemioloģiskās drošības noteikumiem.

Vairāk informācijas par pasākumiem var skatīt un meklēt @TiekamiesTukumā un @VisitTukums vietnē Facebook.

Tiekamies Tukumā ziemā!