Aktualitātes
Tukuma apkārtne ģimenēm ar bērniem
Kas gan būtu bērnība bez jauniem atklājumiem un piedzīvojumiem? Kopā ar ģimeni ceļojot tiek iegūtas gan jaunas zināšanas, gan dalīti piedzīvojumi.
Muzeji
Tukuma pilsētas vēstures muzejā “Pils tornis” var ne tikai minēt mīklas un sastapt dažādus senus priekšmetus, bet kustīgā maketā arī redzēt, kā senāk izskatījās Tukuma pilsēta. Bet, ja Jūsu ģimenes ceļš Jūs atvedis uz Tukuma Mākslas muzeju, izbaudiet gleznu kopēšanas prieku muzejā uz vietas un mākslas pasauli, apskatot gleznu reprodukcijas Tukuma vecpilsētā.
Savukārt, Durbes pilī bērniem patiks bērnu istaba, kurā iespējams apskatīt 19.gadsimta mēbeles un rotaļlietas. Starp citu, pilī iespējams izbaudīt arī orientēšanās prieku aktivitātē “Iepazīsti Durbes pili un tās apkārtnes dabas bagātības!”.
Gribat redzēt, kā maizīte top? Uzzināt, kā līdz tās tapšanai nonākam, var mājīgajā Pastariņa muzejā, bet Džūkstes Pasaku muzejs ieraus jūs savā pasaku pasaulē, kurā ikkatrs var iejusties tēlā vai pārbaudīt veiklību staigāšanā ar koka kājām. Kas tās tādas? Ķekatas!
Jaunpils pilī var uzmērīt viduslaiku tērpus, uzzinot, kas tie tādi mūki, pils galma dāmas, iepazīstoties tuvāk arī ar pils vēsturi un viduslaiku tradīcijām.
Ja ir sajūta, ka automašīnas patīk tikai puikām, pārliecināties par to, ka tehnika ir sirdij tuva arī meitenēm, var vairākās vietās Tukuma pusē. Viena no tām – Šlokenbekas muiža un Latvijas ceļu muzejs. Jau ienākot teritorijā, acu skatiens aizķersies pie lielās ceļu būves tehnikas, bet ratu kolekcija, dažādi transportlīdzekļi, kā arī interaktīvās muzeja izstādes apskatāmas iekštelpās. Kad ceļu būves tehnika apskatīta, aicinām iepazīties ar seniem amerikāņu un klasiskajiem auto, turpat netālu, Milzkalnē – “Classic Car & Motorcycle Garage”. Acis žilbs no krāšņajiem, glīti nopulētajiem auto un motocikliem, kas pašiem mazākajiem būs atklājums, bet pieaugušajiem – atmiņas par dažādām kinofilmām. Arī “Retro Fermā” Tumē ir vērts iegriezties. Tur gan apskatāmi, gan aptaustāmi padomju laikos tik ļoti populārie zapiņi un žiguļi. Interesants stāstījums saimnieka izpildījumā garantēts arī par motocikliem.
Dodoties Kandavas virzienā, kā svarīgu pieturpunktu savās kartēs atzīmējiet Jaunmoku pils Mežu muzeju, kā arī Mežaparka pastaigu taku, kas pārbaudīs veiklību, liks asināt prātu tautasdziesmu minēšanā, kā arī atgādinās, ka dabā dodoties jābūt vērīgiem. Kandavas muzejā, pavisam noteikti, atradīsiet vairāk nekā 100 muzeja dārgumus un, dodoties pa atmiņu taku, uzzināsiet vairāk par Kandavas un apkārtnes vietvārdiem. Ja bērnus interesē bruņu mašīnas un militārais ekipējums, noteikti jāiegriežas Kurzemes cietokšņa muzejā Zantē. Te aplūkojami arī mazie kara tehnikas modelīši.
Radošās darbnīcas
Pašā Tukuma pilsētas sirdī atrodas mājīga vietiņa, kurā piedzimt mākslai pašu rokām. Radošajā darbnīcā “Ligzda” ir iespēja iepazīties ar rokdarbu pasauli un pagatavot arī sev kādu suvenīru. Par etnogrāfiskajām tradīcijām vislabāk pastāstīs Tukuma Audēju darbnīcā, kur ģimene kopīgi var iepazīties ne tikai ar stellēm, bet arī pagatavot no dzijas ko krāsainu un sirdi sildošu. Savukārt, Salmu muzeja darbnīcā ir iespējams apskatīt ne tikai bagātīgo salmu figūru ekspozīciju, bet arī pagatavot pašiem kādu zvēriņu vai lellīti.
Pētera Tutāna pinēja darbnīcā netālu no Milzkalna, ir iespēja iepazīties ar pinēja radītiem darbiem, kā arī pašiem piedalīties kāda darba tapšanā. Bērniem te patiks, jo sētā tos sveicinās arī dažādi mājputni un mājdzīvnieki.
Ir kāda vieta, kurā var izgatavot ne vien puzles, bet arī kuģīšus, vēja zvanus un pat apgleznot koku vai liet sveces. Kur tas ir? Radošajā darbnīcā “7 balles” Jaunpils pusē! Tur var iepazīties tuvāk arī ar kokamatniecību.
Ja jau reiz piedzīvojums turpinās Jaunpils pusē, noteikti jāiegriežas arī Jaunpils Amatu mājā, kurā gan lieliem, gan maziem ir iespēja saprast, kā no aitiņas vilnas nonākam līdz gataviem cimdiņiem vai cepurei. Tāpat tur var iemēģināt arī roku aušanā vai padarboties ar mālu.
Runājot par mālu, Kandavas keramikas cepļa saimniece piedāvā ģimenēm ne vien uzzināt visu par keramiķa arodu, bet pagatavot arī pašiem kādu māla trauciņu. Ceplī var uzzināt arī, kas tā tāda – papīra liešana. Bet pašu garšīgāko, smaržīgāko maizīti vai picu var izcept meistarklasē “Smilgājos” Vānes pagastā.
Izklaide un aktīvā atpūta
Kam patīk sports un aktīva laika pavadīšana, patiks Pauzera pļavās Tukumā, kur ir gan skeitparks, gan BMX riteņbraukšanas trase. Netālu arī Pilsētas parks un Kristapa Porziņģa basketbola laukums. Atliek vien pašiem paķert līdzi nepieciešamo ekipējumu!
Sportisko garu turēt mundru aicina arī kempings “Sveikuļi”, kura teritorijā kopā ar bērniem esat gaidīti, lai izspēlētu orientēšanās mācību spēli. Kino jau pats par sevi ir izklaidējošs, bet vieta, kurā piedzimušas dažādas pašmāju filmas ir apskates vērta, tāpēc Kino pilsēta “Cinevilla” patiesi būs vieta, kurā uzņemt interesantas fotogrāfijas ar mīļāko filmu rekvizītiem.
Vislabākā vieta, kur iepazīties ar veikbordu vasarā un ar slēpošanu ziemā, ir atpūtas komplekss Milzkalns. Īpašu piedzīvojumu pēdām un acīm sniegs “Valguma pasaule”, kur ikkatru gaidīs arī “Mākslas taka” ar tematiskajiem pastaigu lokiem un īpašo spoguļu labirintu.
Izklaidējošu piedzīvojumu un jautras bildes garantē septiņu grādu slīpumā esošā Apgrieztā māja Smārdē, bet tādas viduslaiku aktivitātes kā loka šaušana mērķī vai šķēpmešana un cirvju mešana, kā arī pašam savas monētas izkalšana iespējama Jaunpilī, viduslaiku sētā “Niedru lija”.
Asākas izjūtas, jautrus nobraucienus ar rodeļiem garantē atpūtas komplekss “Zviedru cepure”, kura teritorijā ir iespēja arī vizināties zirga mugurā vai izbraukt īpašā trasē ar bagiju. Ja ceļš atvedis līdz Kandavai, bērniem būs iespēja novērtēt blakus Teteriņa ezeram izvietotās divu dažādu grūtības pakāpju virvju šķēršļu trases kokos. Lidojošo šķīvīšu spēli Kandavā baudīt piedāvā Disku golfs, bet ātruma cienītājiem patiks aizraujošie braucieni ar kartingiem Kandavas kartodroma trasē vai ar riteņiem un dēļiem Kandavas skeitparkā.
Lauku sētas
Kas garšo zirdziņam? Kur viņš dzīvo? Atbildes uz šiem jautājumiem var gūt, dodoties ciemos uz zirgaudzētavu “Skudru staļļi” Džūkstē, kas piedāvā ne vien vizināšanos ar zirgiem jāšus vai pajūgā, bet arī aplūkot stalli un vietu ģimenes piknikam. Lauku sētā “Indāni” gan maziem, gan lieliem būs prieks iepazīties ar dzīvi laukos un dažādiem mājdzīvniekiem. Mājdzīvniekus varēs arī apmīļot un uzzināt, kā par tiem rūpēties. “Indāni” piedāvā arī izjādes ar zirgiem.
Vēl zirdziņus tuvāk var iepazīt stallī “Ivetas zirgi” Valdeķos, “Ruģeļos” Smārdē un arī “Vītoliņos” Vecmokās.
Izjādes ar zirgiem piedāvā arī Tukuma jātnieku sporta klubs, “Lejnieki” Sēmes pusē, jātnieku sporta skola “Morfijs” Zentenes pusē un Plieņciemā -“Annikas zirgu izjādes”.
Savdabīga un interesanta ekskursija jūs sagaida gliemežu fermā un Cēres pagasta lauku sētā “Kangari”. Tur varēs ne vien rokās paņemt vīngliemežus, iepazīties ar viņu dzīvi, bet arī izskrieties pa bērnu rotaļu laukumu, sadraudzēties ar sētas suņiem un vistiņām. Savukārt, trusītis Grauzdiņš jūs ar ģimeni ciemos gaidīs Matkules pagasta “Lejaskroķos”, kur dzīvo vēl aptuveni 400 viņa ciltsbrāļi, kā arī kaziņas un vistas.
Gardumi
Kas gan būtu bērnība bez našķiem un jo īpaši – bez šokolādes! Lai piedzīvotu saldo šokolādes stāstu un piedalītos arī šokolādes našķu tapšanā, jādodas uz Šokolādes muzeju Pūrē. Savukārt, pankūkas ar tādu pildījumu, kādu vien sirds vēlas, nobaudīt var Rideļu dzirnavās, pie viena iepazīstot grauda stāstu – “No grauda līdz maizei” Dzirnavu muzejā. Bet no saimniecībā audzētām odziņām, augļiem, ķirbjiem, cidonijām un mežmalā lasītām dzērvenēm pagatavotus našķus aicinām nogaršot gliemežu fermā “Kangari”. Tajā, kā jau nosaukums saka priekšā, iespējams uzzināt arī vairāk par gliemežu dzīvi un augšanas procesiem.
Piekraste
Piekraste ir skaista visos laikos, un arī bērniem tā patīk. Ja esat Lapmežciema pusē, noteikti jāienāk Lapmežciema muzeja ēkā, lai jau ēkas otrajā stāvā iepazītos tuvāk ar dažādus laikus piedzīvojušiem zvejas rīkiem un pat piekrastē mītošo putnu olām, bet Ragaciema sedumā var aplūkot īstu piekrastes zvejnieka pasauli. Bet Apšuciema kultūras centrā iespējams iepazīties ar Apšuciema vēsturisko ekspozīciju.
Savukārt, Engures Saieta namā var daudz uzzināt par jūrnieku mezgliem. Jā, jā, tādu ir daudz un katram tam ir sava nozīme! Kad nu mezglu siešanā roka iemēģināta, ģimenes ar bērniem laipni aicinātas aktīvi pavadīt laiku radošajā darbnīcā “Pērle rada”, kurā top gan atklātnītes, gan uzausti mākslas darbiņi, gan pat interesants, stilīgs apģērbs.
Radošumu attīstīt aicinām arī keramikas salondarbnīcā “Grašu māja” Apšuciemā, kur katrs pats, meistara pavadībā, var izveidot savu trauku. Bet, ja prātā izklaides, pačukstēsim, ka ar virtuālās realitātes brillēm ienirt, piemēram, džungļu pasaulē, var Engurē, viesu namā “Stagars”, kas piedāvā arī lāzertaga izklaides iespējas jums vēlamā, plašā teritorijā.