logo
A A A

Aktualitātes

01/05/2022

Tiekamies Tukumā Ziedonī!

Šogad pavasara ziedēšana mazliet aizkavējusies, bet tas mums – tukumniekiem – nāk tikai par labu, jo maijs ir Ziedoņa mēnesis, un šogad maijā būs patiešām baudāms īsts Ziedonis, kad dabā viss plauks un ziedēs tāpat kā mūsu sirdīs. Maijā Tukums ietērpjas skaistākajā ziedu rotā. Maijā pilsētā atmostas strūklaka. Maijā svinam valsts svētkus un Mātes dienu, arī novadnieka - dzejnieka Imanta Ziedoņa dzimšanas dienu. Maijā svinam Muzeju nakti un suminām muzejniekus Starptautiskajā Muzeju dienā, sagaidām pēdējās skolas mācību dienas un gaidām vasaru.

Pirmais ieteikums Ziedoņa laikā - noteikti doties dabā un skatīt ziedēšanu! Otrais - aiziet uz muzeju un uzzināt ko jaunu, vai atcerēties ko sen piemirstu. Trešais ieteikums - būt kopā dažādos pasākumos - ar draugiem, ar bērniem, ar vecākiem.

Vasaras sezona Tukumā sākas ar maija svētkiem: ar 1.maiju, kad pilsētā notiek Strūklamas modināšanas svētki, turpinās ar 4.maija pasākumiem un Mātes dienu. Maija vidū visi dodamies Muzeju nakts piedzīvojumos. Sākas ziedēšanas trakais laiks, tāpēc dodamies dabā - gan dabas takās paši, gan organizētos pārgājienos, vai ciemos pie stādu audzētājiem, lai kaut ko nopirktu katrs savam dārzam vai puķu dobei.

Maija svētki Tukumā un apkārtnē

1.maijs no pulksten 13.00 līdz 18.30 - Strūklakas modināšanas svētki. Norises vieta: Brīvības laukums Tukumā.

4.maijs no pulksten 10.00 - Pasākums atzīmējot Latvijas Republikas neatkarības atjaunošanas dienu Durbes pilī. 13.00 Tautas tērpu izrādīšana. Norises vieta: Durbes pils, M. Parka iela 7, Tukuma.

4.maijs no pulksten 12.00 Balto galdautu pikniks Jaunpils pils teritorijā. Norises vieta: Jaunpils pils, Jaunpils pagasts, Tukuma novads.

4.maijs no pulksten 14.00 - Latvijas Republikas neatkarības atjaunošanas diena Kandavas promenādē ar koncertu “Brīnišķīgā satikšanās” un Kandavas saimnieču dižošanos. Norises vieta: Kandavas promenāde, Kandava. Vairāk informācijas www.kandava.lv

4.maijs no pulksten 11.00 - Baltā galdauta svētki pie Zantes kultūras nama. Norises vieta: Skolas iela 6, Zante, Zantes pagasts, Tukuma novads. Vairāk informācijas www.kandava.lv

4.maijs no pulksten 11.00 - Latvijas Republikas Neatkarības atjaunošanas diena Zemītē. Norises vieta: Zemītes Tautas nams, Cerības, Zemīte, Zemītes pagasts, Tukuma novads. Vairāk informācijas www.kandava.lv

4.maijs no pulksten 16.00 - Svētku koncerts “Atkalsatikšanās prieks”. Norises vieta: Tumes kultūras nams, Tume, Tumes pagasts, Tukuma novads.

***

Stādu tirdziņi

1.maijs no pulksten 9.00 Pavasara stādu tirdziņš Kandavā. Norises vieta: Skvērā pie Bruņinieku pilskalna, Kandava. Vairāk informācijas www.kandava.lv

4.maijs no pulksten 10.00 - Latvijas stādu diena Lapmežciemā. Norises vieta: Lapmežciema estrādē un parkā pie Tautas nama, Lapmežciems, Tukuma novads.

8.maijs no pulksten 8.00 - Pavasara gadatirgus Jaunpilī. Norises vieta: Jaunpils pils laukums, Jaunpils, Jaunpils pagasts, Tukuma novads.

8.maijs no pulksten 10.00 - Pavasara stādu gadatirgus Šlokenbekas muižā. Norises vieta: Šlokenbekas muiža, Milzkalne, Engures pagasts, Tukuma novads.

***

Nopirkt stādiņus vietējās stādu audzētavās

Solinna IK Kurzemes iela 57, Tukums, Tukuma novads. Tālr.: 29194179, www.facebook.com/solinnaik

Viduļi Smārdes pagasts Tukuma novads. Tālr.: 28776666, www.facebook.com/stadaudzetavaViduli

Celmu pasaule “Celmi”, Smārdes pag, Tukuma novads. Tālr.: 29150122, www.facebook.com/Celmupasaule

Stuči “Stuči”, Slampes pag. Tukuma novads. Tālr.: 29411016, 29375180, www.facebook.com/zsstuci

Hederas “Hederas”. Tumes pag, Tukuma novads. Tālr.: 26434558

Vīksnas “Vīksnas”, Zante, Zantes pag, Tukuma novads. Tālr.: 26152775, 26453146, www.facebook.com/V%C4%ABksnas-632003027148235

Heimanis “Gulbji”, Pūres pag, Tukuma novads. Tālr.: 29126990, www.facebook.com/heimanis.stadaudzetava

Imantas “Imantas”, Degoles pag, Tukuma novads. Tālr.: 27510382, www.facebook.com/ziedustadaudzetava

Pūres DIS  Abavas iela 2, Pūres pag, Tukuma novads. Tālr.: 63191122

Kokskola “Kokskola”, Tumes pag, Tukuma novads. Tālr.: 29298062, www.facebook.com/StadaudzetavaKokskola

Pabērzi “Pabērzi”, Irlavas pag, Tukuma novads. Tālr.: 29415822, www.facebook.com/paberzi

***

Muzeju nakts 14.maijā

Ciemos Muzeju naktī viesus gaidīs muzeji Tukumā - Mākslas galerija Durvis, Tukuma pils tornis, Tukuma Audēju darbnīca, Tukuma Mākslas muzejs, Durbes pils.

Pasākumu vietas Tukumā: Brīvības laukums, Tukuma Sv. Trīsvienības evaņģēliski luteriskajā baznīca, biedrība “Ligzda”, biedrība “Tukuma tēlotājmākslas studija”, picērija “Kvazi Pizza”, Tukuma 2.vidusskola, Tukku Magi.

Vairāk informācijas par Muzeju nakti Tukuma muzejos skatīt šeit: www.tukumamuzejs.lv

Muzeju nakts būs arī Tukuma apkārtnē, un ciemos pie sevis aicinās Jaunmoku pils, Šokolādes muzejs Pūrē, Pastariņa muzejs, Džūkstes pasaku muzejs, Kandavas novadpētniecības muzejs, Lapmežciema muzejs un Jaunpils pils www.jaunpilspils.lv/notikumi/

Sīkāka informācija par visiem Muzeju nakts dalībniekiem sekos.

***

Raudzīties debesīs un skatīt mākslu

Neparastu pastaigas piedāvājumu pa Tukuma pilsētu piedāvā Tukuma Mākslas muzejs. Vai zinājāt, ka Tukuma vecpilsētā pie laternu stabiem ir izvietotas Tukuma muzeja gleznu reprodukcijas? Tā ir brīnišķīga pastaigu iespēja visai ģimenei, lai iepazītos ar latviešu glezniecības klasiķu darbiem, kamēr gaidām to brīdi, ka muzejus atkal varēsim apmeklēt un skatīt gleznu oriģinālus klātienē.

Kopumā pie laternām Harmonijas un Dārza ielā izvietoti 36 gleznu reprodukcijas. Raugoties debesīs, ieraudzīsiet gan tukumnieku – mākslinieku Anša Artuma, Leonīda Āriņa, Kārļa Neiļa Ilzes un Alberta Pauliņu gan lielo Latvijas mākslas grandu – Jaņa Rozentāla, Voldemāra Tones, Jēkaba Kazaka, Jāņa Tīdemaņa, Johana Valtera, Augusta Annusa, Kārļa Miesnieka un citu autoru darbus.

Izej pastaigā pa pilsētu – gūsti pozitīvas emocijas no sniegotā Tukuma un Tukuma Mākslas muzeja neparastās gleznu ekspozīcijas pie laternu stabiem! Vairāk par Tukuma Mākslas muzeju un tā kolekciju lasi www.tukumamuzejs.lv/makslas-muzejs

***

Skaistākās dabas takas Tukuma apkārtnē

Mūsu pusē, protams, iecienītākā taka, ko apmeklēt, ir Lielā Ķemeru tīreļa laipa un citas takas Ķemeru Nacionālajā parkā. Tāpēc tās nereklamēsim, bet ieteiksim citas 5 alternatīvas, kurp doties dabā pavasarī.

Viesatas upesloku taka – atrodas gleznainajos Viesatas upes krastos, kurā iespējams uzspēlēt galda spēles brīvā dabā, kā arī sarīkot pikniku. Izstaigājot dabas taku, būs iespēja apskatīt gan upes stāvkrastus, gan iepazīt mežu un ieraudzīt lielo dižakmeni - Spuņņakmeni. Takā var pavadīt vai pusi dienas! Jāņem vērā, ka pavasarī takas seguma stāvoklis var būt dažāds, arī dubļains un slidens, pakāpieni var būt ziemas segas un daudzo staigātāju dēļ nolietojušies. Ņemiet vērā, ka takai mainīts sākums.

Kartavkalnu taka - Jaunpils pusē esošajos Kartavkalnos, kur cauri tek mazā Bikstupīte, ir izveidota taka, pa kuru, ejot līkumu līkumiem, var apskatīt milzīgo lapegļu aleju, egļu vēri paugurainā reljefā, Karātavu egli, senā pilskalna valni un augu valsts dažādību ar reti sastopamiem kokiem, kā arī novērot gan pamestus, gan jaunus bebru veidotus dambjus. Takas vidusdaļā pieejamas labiekārtotas piknika vietas. Arī te jāņem vērā, ka pavasarī takas seguma stāvoklis var būt dažāds, arī dubļains un slidens.

Raudas meža takas - Vilkaču taka un Āža kalna taka ir nelieli pārgājienu maršruti Tukuma pievārtes mežos. Vilkaču taka aizvedīs Kurzemes vilkaču nostāstu meža stūrī, bet Āža kalna taka ļaus ieraudzīt brīnišķīgu mežu, soļojot pa tā saukto Āža muguru. Pārgājiena garums būs lielāks, ja uz abām takām dosities no Tukuma kājām, nevis ar auto uz abu maršrutu sākumiem. Protams, arī šajās takās to segums var būt dubļains un slidens, jo īpaši tā saucamajā Vilku rīklē un Vadātājkalna un Draņķozola apkārtnē.

Jūrtaka ir Eiropas garās distances pārgājienu maršruta E9 daļa. Maršruts sākas pie Sv.Vincenta raga Portugālē un beidzas Narva-Jēsū Igaunijā pie Narvas ietekas Somu jūras līcī. Tā Latvijā virzās gar Baltijas jūras piekrasti un mūsu pusē stiepjas gar Mazjūru no Mērsraga līdz Ragaciemam. Ir pieejami divi posmi: Mērsrags – Engure un Engure – Ragaciems. Atliek vien saplānot, kā nokļūt gājiena sākuma punktā un kurš pēc tam atvedīs mājās no finiša vietas, un doties ceļā! Vairāk informācijas par maršrutu ne tikai mūspusē, bet visā piekrastē sameklējama būs te.

Savukārt, ja vairāk patīk meži, tad droši var doties kādā no Mežtakas posmiem tepat Tukuma un Kandavas pievārtē. Tukuma pusē tai ir 2 posmi, piedāvājot ceļojumu gar vīnogu laukiem cauri Abavas senlejai uz Tukuma pusi, kuras apkārtnē skatāmas muižas un to senie parki, un cauri Ķemeru nacionālajam parkam līdz jūras krastam Bigauņciemā. Vairāk par taku un tās posmiem vari izlasīt šeit.

***

Mežtakas pārgājieni Tukuma pusē maijā

1.maijā  no pulksten 10.20 MEŽTAKAS pavasara pārgājiens Kandava – Jaunmokas. Tikšanās vieta: Bruņinieku pilskalna skvērs, pie "Mežakuiļa" skulptūras. Reģistrācija no pulksten 10.20, sākums 10.40. Plānotais pārgājiena garums ~ 24 km. Adrese: Lielā iela 11, Kandava, Tukuma novads

7.maijā  no pulksten 9.00 MEŽTAKAS pavasara pārgājiens Jāņukrogs - Bigauņciems. Tikšanās vieta: Kārniņu kapu stāvlaukums pie ceļa Tukums – Smārde. Reģistrācija no pulksten 9.00, sākums 9.20. Plānotais pārgājiena garums ~ 28 km. Adrese: Kārniņu kapi, Tukums – Smārde autoceļa malā, Smārdes pagasts, Tukuma novads

13.maijā  no pulksten 9.50 MEŽTAKAS pavasara pārgājiens Jaunmokas - Tukums. Tikšanās vieta: Jaunmoku pils stāvlaukums. Reģistrācija no pulksten 9.50, sākums 10.30. Plānotais pārgājiena garums ~ 14 km. Adrese: Jaunmokas, Tumes pagasts, Tukuma novads

27.maijā  no pulksten 10.40 MEŽTAKAS pavasara pārgājiens Tukums - Jāņukrogs. Tikšanās vieta: dzelzceļa stacija “Tukums I”. Reģistrācija no pulksten 10.40, sākums 11.00. Plānotais pārgājiena garums ~ 14 km. Adrese: dzelzceļa stacija “Tukums I”, Dzelzceļa iela 3, Tukums

* Aicinām pievērst uzmanību, ka sakarā ar pasaulē notiekošo kādu pasākumu norise var tikt mainīta vai atcelta, tādēļ pirms izvēlaties doties uz kādu pasākumu, pārbaudiet atkārtoti informāciju, jo ne vienmēr pasākumu rīkotāji mūs informē par izmaiņām pasākumu norisē un arī mēs varam nenofiksēt izmaiņas.

Tiekamies Tukumā Ziedonī!