logo
A A A

Aktualitātes

09/04/2021

Putnu vērošanas dienas arī Tukuma pusē!

Šajā nedēļas nogalē, 10. un 11.aprīlī Latvijas Ornitoloģijas biedrība sadarbībā ar Dabas aizsardzības pārvaldi visā Latvijā organizē Putnu vērošanas dienas. Lai arī šogad netiks rīkoti organizēti klātienes pasākumi, ikviens tiek aicināts doties dabā individuāli vai ar ģimeni, klausīties putnu dziesmās un izmēģināt iemaņas to vērošanā un iepazīšanā.

 

Putnus var vērot it visur – pie mājas, iemīļotākajā pastaigu takā un dažādās citās vietās pēc pašu izvēles. Var izmantot visas Ķemeru nacionālā parka takas un putnu vērošanas torņus, tikai jāņem vērā distances ievērošana no citiem apmeklētājiem. Kā viena no labākajām vietām putnu vērošanai mūspusē ir arī Dunduru pļavas. Te meža ieskautajās pļavās redzamas ķīvītes, dzērves, gulbji, mājas strazdi, jūras ērgļi un citi putni. To ērti vērot no 5,5m augstā torņa. Vairāk infromācija par putnu vērošanu Dundurupļavās skatīt šeit.

Ornitologi šogad īpaši gaida zosu novērojumus, par ko ikviens aicināts ziņot mājas lapā www.dabasdati.lv.

Savukārt, lai palīdzētu apzināt izmaiņas gājputnu populācijās, bērni un jaunieši aicināti reģistrēt savus gājputnu – baltā stārķa, bezdelīgas, svīres, dzeguzes, krastu čurkstes novērojumus starptautiskās programmas “Dzīvais pavasaris” vietnē , vēstot arī pārējo valstu dalībniekiem par to, cik un kādi gājputni un kuros novados novēroti Latvijā. Pārējo putnu sugu novērojumus ikviens aicināts reģistrēt dabas novērojumu portālā vai mobilajā lietotnē Dabasdati.lv.

Ja nav vēlēšanās doties pētīt putnus dabā, ir aicinājums šajās dienās pievērst uzmanību ne tikai putnu būrīšu izgatavošanai un uzstādīšanai, bet arī to iztīrīšanai. Video par būrīša tīrīšanu var skatīt šeit.

Tāpat šajās dienās visi tiek aicināti uzzināt daudz interesanta par putniem caut pasakām. Kā piemēram, nesen iznākusi grāmata “ Pasakas par putniem”, kurā apkopotas septiņas mūsu novadnieka un pasaku vācēja Anša Lerha Puškaiša pasakas un ekspertu komentāri. Šīs pasakas īpašā veidā ļauj paraudzīties ne vien uz putniem, bet arī caur tiem atklāt cilvēka rakstura īpašības. Daļa no fotoattēliem, kas iekļauti grāmatā, uzņemti Ķemeru Nacionālajā parkā. Plašāka informācija: www.tukumamuzejs.lv

Tāpat Latvijas Ornitoloģijas biedrības Youtube kanālā, kā arī Facebook lapā būs skatāmas video tieštaides no dažādām putnu vērošanas vietām.

Vairāk informācijas par Putnu vērošanas dienām skatīt www.putnudienas.lv