logo
A A A

Aktualitātes

28/04/2023

“NOĶER ZIEDONI” - jauns tūrisma maršruts

Imants Ziedonis ir bijis aizrautīgs ceļotājs – izstaigājis dzimto Latviju un pabijis daudzās valstīs ārpus tās robežām. Vērojis dabu un aprakstījis to. Sanākot kopā Tukuma, Lapmežciema, Ragaciema, Engures un Jūrmalas kultūras jomas darbiniekiem, izveidots kultūrtūrisma maršruts “Noķer Ziedoni!”. Tas ir gan reāls – fizisks, gan interaktīvs ceļojums pa dzejnieka Imanta Ziedoņa bērnības un jaunības takām ar aicinājumu iepazīt dzejnieka dzīves gājumu, personību un daiļradi. Maršruts tiks atklāts 4. maijā – Latvijas Republikas Neatkarības atjaunošanas dienā, kas ir nākamā diena pēc dzejnieka dzimšanas dienas.

Dodoties maršrutā “NOĶER ZIEDODNI”, varēs IEPAZĪT Imanta Ziedoņa bērnības un jaunības ceļus, IEKLAUSĪTIES stāstos un dzejoļos un UZZINĀT atbildes uz krustvārdu mīklas jautājumiem.

Maršruta kopējais garums ir 111 kilometri un tas iet pa apli. Apļveida maršrutā iekļauti 17 pieturas punkti:

  • Tukumā - E. Birznieka-Upīša 1. pamatskola ielas (divi pieturas punkti – ielas pusē un pagalmā), Tukuma pilsētas Kultūras nams, Tukuma bibliotēka un Mālkalns,
  • Tukuma novadā – Antiņciems Kaņiera ezers, Lapmežciema parks, Ragaciema sedums, Gausā jūdze, Engures Ev. lut. baznīca, vecā Engures skola un Engures ostas promenāde,
  • Jūrmalā – Slokas bibliotēka, Kauguru kultūras nams, Ķemeru ūdenstornis un Imanta Ziedoņa Ķemeru bibliotēka.

Maršruta karte un plašāka informācija par maršrutu no 4. maija būs pieejama vietnēs www.visittukums.lv - šeit un www.visitjurmala.lv . Maršruta audio gids ir publicēts arī platformā izi.travel - šeit, kas lejuplādējama mobilajos tālruņos gan Android, gan iOs sistēmu lietotājiem.

Izstaigā. Ieklausies. Uzzini

Maršruta kopējais garums ir 111 kilometri, apļveida maršrutā iekļauti 17 pieturas punkti. Ikviens ceļotājs var izvēlēties, kā veikt šo ceļojumu – braukt ar velosipēdu, motociklu, automašīnu vai, ieplānojot garākas brīvdienas, izstaigāt Ziedoņa takas kājām.

Maršruta Tukuma ceļā iekļautās vietas ir E. Birznieka-Upīša 1. pamatskola ar diviem pieturas punktiem (ielas pusē un pagalmā), Tukuma pilsētas Kultūras nams, Tukuma bibliotēka un Mālkalns. Maršruta audio stāstījumā būs iespējams noklausīties par Tukuma un tā apkārtnes, kā arī mūspuses ļaužu īpašo nozīmi dzejnieka dzīvē, kam Imants Ziedonis ir apliecinājis savu piederību. Būs stāsts par skolotājiem un klasesbiedriem, par pasakām un grāmatu lasīšanu un, protams, par ķiršiem.

Maršruta Jūrmalas posmā iekļauta Slokas bibliotēka, Kauguru Kultūras nams, Ķemeru ūdenstornis un Imanta Ziedoņa Ķemeru bibliotēka. Pēc atzīmēm maršruta kartē var uzmeklēt Ķemeru bibliotēkas veco ēku, kurā Ziedonis strādājis, un māju, kurā dzejnieks ar ģimeni savulaik dzīvojis, kā arī Ķemeru staciju un Ķemeru parku, kas pieminēti atmiņu stāstos.

Tālāk ceļš ved līdz Antiņciemam, Kaņiera ezeram, izved pa Lapmežciema parku, Ragaciema liedagu un Gauso jūdzi. Maršruta kartē Ragaciema pusē ir atzīmēta dzejnieka dzimtās mājas vieta un Ragaciema kapi – dzejnieka atdusas vieta.

Engures posmā iezīmēta Engures Ev. lut. baznīca, vecā Engures skola un Engures ostas promenāde, turpat netālu savulaik atradās dzejnieka mājas “Guņas”, kurās viņš dzīvojis kara laikā.

Maršruta interaktīvā daļa ir krustvārdu mīkla, kurā iekļauti 17 jautājumi – viens jautājums katrā no pieturas punktiem. Atbildes uz jautājumiem varēs atrast, maršruta kartē atzīmētajā pieturas punktā savā viedtālrunī noskanējot QR kodu un noklausoties konkrētajam ceļa posmam atbilstošo audioierakstu.

***

Maršruta atklāšana un Imantam Ziedonim veltītie pasākumi Jūrmalā, Engurē, Lapmežciemā un Tukumā 4.maijā

Imantam Ziedonim veltītā kultūrtūrisma maršruta atklāšana iesāksies Jūrmalā ar Kauguru Kultūras nama jauniešu teātris “Eksperiments” ar performanci “Teātris uz riteņiem”, kurš aicina ikvienu kopā ar viņiem apceļot visas kultūrtūrisma maršruta Jūrmalas posma pieturvietas, vai pulcēties brauciena atputas punktos un būt kopā dažādās norisēs. Brauciena programma: pulksten 9:00–9:20 performance norisināsies pie Alberta Kronenberga Slokas bibliotēkas, 9:45–9:55 pie Kauguru Kultūras nama,  10:40–10:50 Ķemeru parkā pie ūdenstorņa un pulksten 11:00 pie Imanta Ziedoņa Ķemeru bibliotēkas.

Lapmežciemā svētkus svinības iesāksies un visus pulcēties aicinās uz I.Ziedoņa 90 gadu jubilejas pasākumu “UZZIEDI LAPMEŽCIEMĀ” jau no pulksten 10:00 Lapmežciema parkā. Programmā no pulksten 10:00 Stādu tirdziņš, 12:00 Pašdarbnieku kolektīvu priekšnesumi Lapmežciema estrādē, 13:00 I.Ziedonim veltīta pārgājiena maršruta “Noķer Ziedoni” atklāšana un piemiņas pīlādzīša stādīšana, 13:30 Lindas Garančas mūzikas studijas priekšnesums. Būs apskatāma arī Engures mākslas skolas audzēkņu lielformāta darbu izstāde, kas veltīta I.Ziedonim, kā arī apskatāma būs arī iedzīvotāju biedrības “Labklājībai” tulpju stādījumu “Krāsainās pasakas” izstāde. Būs aktivitātes bērniem (minigolfs, lielformāta spēles) - visas dienas garumā. Visi pasākumi parkā bez maksas. Lapmežciema Tautas namā būs apskatāmas izstādes: Lapmežciema bērnu gleznošanas studijas I.Ziedonim veltīto darbu izstāde un Lapmežciema pamatskolas skolēnu I.Ziedonim veltītā foto izstāde. Izstāžu apskate būs bez maksas. Savukārt pulksten 18:00 Lapmežciema tautas namā izskanēs dzejniekam veltīts koncerts, kurā piedalīsies aktieris Kaspars Znotiņš ar dzejas lasījumiem, bet ģitārists Ēriks Upenieks rūpēsies par muzikālo noformējumu, kā arī uzstāsies dziedātājs Viktors Lapčenoks. Ieejas maksa 10 EUR. Biļetes nopērkamas “Biļešu Paradīzes” kasē.

Godinot Imantu Ziedoni, jaunā kultūrtūrisma maršruta atklāšana Engurē 4.maijā norisināsies maizes ceptuves “KuKul” mākslas telpā “Maize un Māksla”. Te pulksten 15:00 izskanēs gan dzeja, gan aktīvas sarunas starp klātesošajiem par Imantu Ziedoni un Enguri.

Savukārt Tukumā 4.maijā pulksten 17:00 Tukuma pilsētas Kultūras namā izskanēs koncertuzvedums “PAR TEVI”. Tas būs jauns dejas, dzejas un mūzikas iestudējums ar moto “Par Tevi Ziedēt Ziedonī”, kuru veidos Tukuma novada jaunieši kopā ar mūziķiem Guntu Meņģeli un Rihardu Jakuško un ne tikai, kā arī ar jauno dzejnieci Elzu Vasermani un Nacionālo Mākslu vidusskolas Rīgas baleta skolas 3.kursa studentiem un Tukuma Deju skolas DEMO dejotājiem.

Īsi par Imantu Ziedoni

Imants Ziedonis dzimis 1933. gadā Rīgas apriņķa Slokas pagasta, tagad – Tukuma novada Lapmežciema pagasts – Ragaciemā. Deviņdesmitā gadskārta dzejniekam aprit šā gada 3. maijā. Imants Ziedonis mācījies Lapmežciema, Engures un Tukuma skolā. Jaunībā dzīvojis Ķemeros, strādājis par skolotāju Slokā un par bibliotekāru Ķemeru bibliotēkā. Bērnības un jaunības vietas, tai laikā piedzīvotais un izdzīvotais bijis iedvesmas avots Imanta Ziedoņa turpmākā daiļradē. I.Ziedonis miris 2013.gada 27.februārī 79 gadu vecumā un apglabāts Ragaciema kapos.

***

Par maršruta vizualizācijai ievietoto foto materiālu pateicamies ikvienam, kurš to piedāvājis, bet Tukumā jo īpaši laikrakstam “Neatkarīgās Tukuma Ziņas” un fotogrāfam Jānim Vītolam, kā arī Tukuma muzejam, kura krājumā glabājas gan Imanta Ziedoņa fotogrāfijas, gan viņa 50.jubilejas pateicības runas Tukumam un novadniekiem manuskripts, savukārt Imanta Ziedoņa mantiniekiem paldies par atļauju izmantot dzejnieka darbu fragmentus, citātus un atziņas.

Atklāj ZIEDONI jaunajā tūrisma maršrutā “NOĶER ZIEDONI”!