Aktualitātes
Laikmetīgās dejas kamerfestivāls ATSPULGS KUSTĪBĀ – 24.augustā
Sestdien, 24.augustā no 12.00 līdz 24.00 Tukumā notiks laikmetīgās dejas festivāls “Atspulgs kustībā”.
Festivāls norisināsies jau trešo reizi un tā pamata koncepcija ir integrēt deju/kustību pilsētvidē, maksimāli izmantojot esošos apstākļus un iespējami maz iejaucoties ar īpašiem tehniskiem risinājumiem. Te laikmetīgā deja, mijiedarbojoties ar vidi, dabu un skatītāju, meklē, eksperimentē un ļauj izzināt kustības būtību un tās skaistumu.
Festivāla mērķis ir iepazīstināt apmeklētājus ar laikmetīgo deju un tās daudzpusību, parādot nelielu daļu no iepriekšējā sezonā tapušiem darbiem šajā dejas žanrā. “Atspulgs kustībā” ir arī platforma augstskolu un profesionālās ievirzes deju skolu studentiem savu radošo darbu publiskai izrādīšanai. Noteikta sadaļa kamerfestivālā atvēlēta arī jaundarbiem. Pērn “Atspulgs kustībā” izraisīja rezonansi vietējā kopienā un neatstāja vienaldzīgus arī festivāla viesus un nozares profesionāļus, kuri rosināja šo notikumu iedibināt kā tradīciju.
Šī gada programmā “Atspulga” apmeklētājiem būs iespēja klātienē vērot vairāk kā 11 dažādus laikmetīgās dejas darbus, tostarp četras īpaši šim notikumam radītas horeogrāfijas. Par festivāla norises vietām izvēlēti Tukuma Pilsētas parks, Brīvības laukums pie vides instalācijas “Kungs Tukums”, bijušā Tukuma rūpkombināta Keramikas ceha pagalms (Talsu ielā 13), bet festivāla noslēgums, kā ierasts, būs skaistā un noslēpumainā Melnezera krasā.
Festivāla dienu iesāksim Pilsētas parkā, kur plkst. 13.00 un 15.00 meistarklases piedāvās Aigars Larionovs, Nauris Miķelis Goba un Ksenija Simanova. Tepat plkst. 17.00 aicinām apmeklētājus noskatīties divas izrādes - “Pretpoli” (horeogrāfi un izpildītāji Sabīne Neilande, Aigars Larionovs, Nauris Miķelis Goba) un Ditas Andersones darbu “Viens/1” (izpildītāji Lelde Beāte Kuznecova un Imants Ilgažs).
Festivāla vakara programma iesāksies plkst.19.00 Brīvības laukumā, kur pie spoguļu vides instalācijas “Kungs Tukums” apmeklētājiem piedāvāsim noskatīties septiņus laikmetīgās dejas darbus, kuru horeogrāfijas veidojuši Latvijas Kultūras akadēmijas un Jāzepa Vītola Latvijas Mūzikas akadēmijas studenti, kā arī Tukuma Profesionālās ievirzes deju skolas “Demo” absolventi.
Programmas turpinājums – bijušā Tukuma rūpkombināta Keramikas ceha pagalmā (Talsu ielā 13), kur festivāla apmeklētājiem būs iespēja noskatīties horeogrāfes Elīnas Gaitjukēvičas un deju grupas RITMS šī gada sākumā tapušo izrādi KLĀTBŪTNĒ, kurā piedalās arī koklētāju ansamblis “Cantata” un mūziķi Aigars Raumanis (saksofons), Reinis Tomiņš (sitaminstrumenti), Santa Valere (čells).
Festivāla noslēgums, kā ierasts, iecerēts maģiskā Melnezera krastā, kur pieredzēsim festivāla idejas autores un horeogrāfes Lienes Bēniņas veidoto darbu “Starp divām bezgalībām”, ukraiņu horeogrāfa Alekseja Zatoviča “Tuvāk zemei”, ka arī horeogrāfes un gaisa akrobātes Maijas Sukutes “Tiksimies gaisā”.
Visas dienas garumā apmeklētājus aicināsim arī kustības atspulga meklējumos pilsētvidē, piedaloties aktivitātē “Atspulgs manī”, kur neparastāko foto mirkļu autorus gaida īpašas balvas.
MEISTARKLASES PILSĒTAS PARKĀ
13:00 Kontaktimprovizācijas pamati ar Aigaru Larionovu un Nauri Miķeli Gobu
Nodarbībā īpaši veiksmīgi iekļaujas cilvēki bez dejas pieredzes, jo kustēties ir tik dabiski. Šī kustības māksla balstās uz sevis, sava ķermeņa uzklausīšanu, sajušanu, un tad - sadejošanos ar partneri. Tā vērš uzmanību uz savām attiecībām ar savu ķermeni un palēnām veido tās arvien veselīgākās. Koncentrētā un vieglā uzmanība ļauj būt patiesi ‘šeit un tagad’ stāvoklī, kā arī atbrīvoties kaut uz brīdi no ikdienas ierastajām domām un stresa. Kontaktimprovizācija uzdod jautājumus un procesā dod atbildes par savu komunikāciju ar citiem, par savu uzticēšanos sev. Vienlaicīgi tā ir perfekta fizikas pamatlikumu stunda - deja ļauj būt uzmanības kontaktā gan ar gravitācijas spēku, gan līdzsvaru, gan inerci utml.
15:00 Laikmetīgā deja pilsētvidē ar Kseniju Simanovu
Laikmetīgā deja vērsta uz ķermenisko un idejisko individualitāti, tādēļ arī katra dejotāja ķermeniskā izpausme ir atšķirīga. To lieliski varēs vērot apmeklējot meistarklasi un izrādes, ļaujot ielūkoties dejas, kustības, improvizācijas daudzveidībā. Katram būs savs personīgais redzējums, izpratne un domāšana. Ķermenis brīvi plūst, tas izdejo tsavu stāstu, nepasakot ne vārda, ir vienīgi kustība. Vide tikai paspilgtina kustības brīvību un plūdumu, tu nojauc robežu starp sevi un apkārtējo pasauli.
Katra nodarbība noris 1h, iepriekšēja sagatavotība nav nepieciešama. Pieteikšanās aizpildot anketu šeit.
PAR DEJU IZRĀDĒM
PRETPOLI
Izrādes dejotāji iemiesos trīs ideoloģiskus tēlus, kuri savstarpēji komunicējot publiskā telpā, centīsies pierādīt savu taisnību. Izpildītāji metīsies cīņas laukumā, kurā notiek asa viedokļu un ķermeņu sadursme. Mākslinieki aicina skatītājus pieredzēt trīs ideju konfliktu debašu šova cienīgā arēnā, kur notikumu radītais priekštats ir spēcīgāks par pašu informācijas saturu.
Horeogrāfi un izpildītāji: Sabīne Neilande, Aigars Larionovs, Nauris Miķelis Goba
Mūzikas autors: Andris Jeziks
VIENS/1
Izrāde aicinās iegrimt cilvēka smadzeņu unikālajā darbībā un to sarežģītajā uzbūvē. Cilvēka smadzenes tiks izceltas kā ķermeņa kroņa dārgakmenis. Gan burtiski, gan metaforiski. Smadzenes tiek uzskatītas par saprāta vietu, maņu tulku un kustību kontrolieri, raisot jautājumus par to, kā tās veic savas funkcijas un kā ietekmē mūsu ikdienu. Izpētīsim fascinējošo orgānu un atklāsim, kā tas veido mūsu pasaules uztveri, sniedzot spēju izjust un saprast mums apkārt notiekošo.
Horeogrāfe: Dita Andersone
Izpildītāji: Lelde Beāte Kuznecova, Imants Ilgažs
Skaitliski visvairāk darbi vienuviet festivāla laikā būs vērojami pl. 19.00 Brīvības laukumā pie vides instalācijas Kungs Tukums
KLUSUMS PIRMS VĒTRAS
Caur kustībām mēs parādām mūsu interpretāciju par klusumu un mieru pirms vētras, pirms kaut kā negaidīta. Mūzika paspilgtina horeogrāfiju, tāpēc izrādes veidotāju mērķis ir padarīt darbu vēl spēcīgāku, izliekot visas emocijas dejā.
Horeogrāfe: Nikola Gūtmane
Izpildītāji: Tukuma profesionālās ievirzes Deju skolas ‘’Demo’’ audzēkņi – Nikola Gūtmane (3. kurss LD Laikmetīgā deja) un Ģirts Andrejevs (3. kurss HK-BD Breikings)
ATBALSS TVĒRIENS
Katrs no mums tiek apspiests ar dažādām izvēlēm. Cilvēki ir ierobežoti arī dažādu stihiju dēļ. Nav svarīgi tas, cik ļoti mēs spējam ierobežoties, bet gan tas, cik ļoti svarīgi ir atbrīvoties. Šīs dejas mērķis ir parādīt, kas notiek brīdī, kad mēs atsvabināmies no sevis vai citu uzliktiem ierobežojumiem.
Izpildītāji: Nikola Gudele un Kristiāna Zēniņa
IS THE TIME STILL HERE?
Izklīstam visi.
Tikai nāve mūs vieno.
Tātad mēs nešķiramies.
Pastāv neizbēgama, lielā satikšanās.
Tātad, kāds mūs pēkšņi tumsā aiz pleciem skauj..
J. Brodskis
Horeogrāfe: Ksenija Simanova
Izpildītāji: Glorija Špisa un Normunds Purvinskis
TUKŠUMS CILVĒKA FORMĀ
Tukuma profesionālās ievirzes deju skolas “Demo” audzēknes izdejos sabiedrībā plaši pazīstamos kamolus kaklā. Vientulību, ko izjūt vecāki, kad bērni “pamet ligzdu”, vientulību, ko izjūt tuvinieki, kad mīļš cilvēks aiziet aizsaulē. Ilgas pēc bērnības, kad lielākās dzīves bažas sagādāja vasaras brīvlaika obligātā literatūra, ilgas, pēc laika, kad viss bija labi. Kaut arī deju performanci izpilda 12 dejotājas, katra no tām ir vientulībā, ilgās, meklējumā pēc pazīstamas vietas, glāsta. Horeogrāfijā pavīd solo un dueta fragmenti, lai vēl vairāk par pašiem dziesmas vārdiem akcentētu tukšumu cilvēka formā.
Horeogrāfe: Jekaterina Loce
Izpildītāji: Tukuma profesionālās ievirzes deju skola “Demo” audzēknes
VĒJA BRĀZMA
Dažreiz vējš var sabojāt tavus plānus, bet pakļaujoties viņa plūsmai jūs paliekat kā viens vesels. Vējš nosaka virzienu. Ir interesanti parādīt kā vēju var pielietot dejā, jo tas būtiski liek mainīt virzienu.
Horeogrāfi un izpildītāji: Artūrs Vaļuks, Jēkabs Prančs, Agris Brilts, Normunds Zvirbulis
SAVĀ STARPĀ
Attiecības, kur satiekas divi cilvēki, rodas komunikācijā. Kā viens pret otru izturas. Kā ķermeniski novietoti viens ar otru. Ar saskares jeb kontakta punktu vai bez. Divi kopīgi, veidojot vienu, vai katrs pats par sevi.
Savstarpējā komunikācija ir ikdienas neatņemama sastāvdaļa. Neskaitāmie puzles gabaliņi, kas izriet no komunikācijas un veido cilvēku savstarpējās attiecības, sakrita laikmetīgās dejas izrādē “Savā starpā”.
Izrāde aicina satikties. Satikties tuvākiem un tālākiem, satikties vienā vietā, satikties savā starpā.
Horeogrāfe: Sintija Skrabe
Izpildproducente: Elza Strazdiņa
Izpildītāji: Anna Marija Puķe un Rūdis Vilsons
NEMIERA STRAUMES
Izrādes iedvesma ir daba. Mainīgie un neparedzamie elementi, dejotāji iemieso enerģiju, skaistumu un nepārtrauktu kustību un plūsmu. Kustību raksturs variē no mierīgām un plūstošām, kas atspoguļo rāmas ūdens straumes, līdz intensīvām un haotiskām, kas simbolizē dažādas ūdens stihijas, kā piemēram vētras, cunami un plūdus.
Horeogrāfe: Evelīna Bēniņa Izpildītāji: Tukuma profesionālās ievirzes deju skolas “Demo” audzēknes Evelīna Bēniņa un Elza Adelīna Sleže.
KLĀTBŪTNĒ
Līnijas un formas, kas sastopamas dabā ir it visa sākums un iedvesmas avots. Nepārtrauktā kustība un dinamika mijas ar mieru un līdzsvaru, skaņa ar klusumu un beigas kļūst par jaunu sākumu. Cikliskums ir dabas un cilvēka neredzamā saite, kuru svarīgi ir nesaraut.
Izrādē satiekas deju grupas RITMS dejotāji, koklētāju ansamblis CANTATA un mūziķi Aigars Raumanis (saksofons), Reinis Tomiņš (sitaminstrumenti), Santa Valere (čells).
Izrādes muzikālo partitūru veido komponista Ludovico Einaudi skaņdarbi, kurus īpaši kokles skanējumam vienotā ciklā ar nosaukumu “Elementā” aranžējis mūziķis Aigars Raumanis.
Izrādes idejas autore: Elīna Gaitjukeviča
Horeogrāfi: Elīna Gaitjukeviča un dejotāji
Mūzika: Ludovico Einaudi skaņdarbi Aigara Raumaņa aranžijā
Izpildītāji: Nora Dūce, Patrīcija Rubene, Lote Emīlija Vimba, Marta Paula Šadinova, Arvena Lote Kravčenko, Tīna Jonīte, Laura Daniela Dreiblate, Annija Lauša, Monta Rudzīte, Katrīna Krūmiņa
Muzicē: Aigars Raumanis, Santa Valere, Reinis Tomiņš, Līga Griķe, Katrīna Anna Skrastiņa, Dārta Zelma Gailīte, Sabīne Treiguta, Dace Priedīte
Gaismu mākslinieks: Niks Cipruss
Kostīmu māksliniece: Vita Radziņa
Koklētāju ansambļa CANTATA mākslinieciskā vadītāja: Anda Eglīte
Deju grupas RITMS mākslinieciskā vadītāja: Elīna Gaitjukeviča
Pirmizrāde 2024. gada 12. februāris VEF Kultūras pils
STARP DIVĀM BEZGALĪBĀM
Šajā pasaulē, kur viss ir bezgalīgs, viss rit nebeidzamā plūdumā ar neierobežotu saikni kustībā, virzībā un sajūtā. Divas bezgalības klīst visumā un tās nav izmērāmas un sasniedzamas, bet tomēr kopā. Savienojums, kuram nav beigas, nav sākums - vienkārši - bez apstājas - starp divām bezgalīgām.
Izpildītāji: Liza Blumberga un Ģirts Andrejevs
TUVĀK ZEMEI
Zeme ir mūsu pievilkšanās mūsu dvēsele un identitāte, esot tuvāk zemei, tā ir sajūta būt drošībā, sajust zemi, tā ir sajūta par esību, par eksistenci, zeme dod - zeme ņem - tā mainās un tomēr paliek nemainīga. Atbilde, kura tev jāsajūt, jānolasa, vienkārši tā ir ieklausīšanās un sakļaušanās kustībā ar zemes balsi.
Horeogrāfs un izpildītājs: Aleksejs Zatovičs (UA)
MĒS TIKSIMIES GAISĀ
Mirklis, kad mūzika un deja paceļas pāris metrus virs zemes; kad laika ritējums kļūst lēnāks un gaisa mums apkārt - vairāk.
Šie ir brīži, kad jūtos visbrīvāk, visdzīvāk, vispatiesāk, tāpēc vēlos šajā brīvības sajūtā dalīties ar Jums!
Horeogrāfe un izpildītāja: Maija Sukute
KUSTĪBU KONKURSS
Norises ietvaros, visas dienas garumā, piedāvājam arī izdevību piedalīties kustību konkursā.
Nosacījumi:
- fiksēt savu klātbūtni fotogrāfijās visās 4 festivāla norises vietās;
- notvert kustības atspulgu vismaz vienā fotogrāfijā;
- līdz pl. 23:00 publicēt foto FB diskusijas sadaļā zem pasākuma Laikmetīgā deja pilsētā “ATSPULGS KUSTĪBĀ” 2024, pievienojot tēmturi #AtspulgsKustībā
Neparastāko fotomirkļu autori saņems īpašas balvas fistivāla noslēgumā pie Melnezera.
***
Visās festivāla norisēs ieeja brīva. Notikumu organizē Tukuma pilsētas Kultūras nams un Tukuma profesionālās ievirzes deju skola "Demo", sadarbībā ar Latvijas Kultūras akadēmiju.
Projekts tiek īstenots ar Tukuma novada pašvaldības, Valsts Kultūrkapitāla fonda un Kurzmes plānošanas reģiona finansiālu atbalstu.