logo
A A A

Aktualitātes

03/03/2021

Kā pavadīt martu Tukuma pusē

Marts iesācies ar siltām un saulainām dienām. Pat lielais sniegs viss nokusis. Var teikt – ir iestājies pavasaris. Kāds būs šis pirmais saules mēnesis? Kurp doties un ko darīt 2021.gada martā Tukuma pusē? Tā kā joprojām kultūras un sporta pasākumi nedrīkst notikt, aicinām brīvo laiku pavadīt un pozitīvas emocijas smelties dabā - izzināt un piedzīvot, patverties no burzmas un gūt pozitīvas emocijas. Aicinām iepazīt arī Tukumu. Iepazīsti šo pilsētu no jauna!

Dodamies uz skatlogu izstādēm!

No 27. februāra līdz 4. aprīlim Tukuma Audēju darbnīcas logos Tidaholmas ielā 3 attālināti redzama tekstilmākslinieces Ivetas Liepiņas izstāde “Sarunas ar...”. Māksliniece dzimusi un mācījusies Tukumā, dzīvo Sēmes pagastā. Izstādē apskatāmi dažāda lieluma un krāsu filcētie darbi, plastmasas sakausējumi, Nano tehnoloģijas, foto drukas uz auduma un citi eksperimenti – gan pašas autortehnikās, gan citur pasaulē noskatītas idejas.

No 1. marta līdz 15. martam Džūkstes Pasaku muzejā skatāma skatlogu izstāde “Klaunu iznāciens”. Muzejs savās mājās vēl nevar uzņemt apmeklētājus, bet caur loga rūtīm ar 63 klaunu palīdzību var dāvāt prieku, smaidu un pavasarīgus sveicienus. Džūkstes novadniece Marija Anmane (1945–2020) 2009. gada 1. martā muzejam uzdāvinājaap 300 klaunu. Tie darināti no koka, stikla, metāla, māla, fajansa, auduma, ādas un citiem materiāliem. Džūksteniece ticēja, ka kolekcionētie klauni ir nodoti drošās rokās, lai par tiem priecātos gan lieli, gan mazi.

Līdz muzeju atvēršanai Mākslas galerijas “Durvis” skatlogos skatāma dziedātāja, radio raidījumu vadītāja un dzejnieka Igo (Rodrigo Fomina) grafikas un dizaina priekšmetu darbu izstāde “Daudz laimes”. Ievērojot valdības noteiktās prasības Covid-19 izplatības ierobežošanai, muzeja durvis ir slēgtas. Lai iepriecinātu apmeklētājus, 2020. gada nogalē atklātā izstāde ir izkārtota tā, lai grafiskie darbi būtu skatāmi no skatlogiem.

Savukārt Tukuma pilsētas Kultūras nama lielajos skatlogos līdz 6.aprīlim būs skatāma foto izstāde “Gribu dancot, gribu dancot!”. Kamēr kultūras nama skatuves dēļi gaida atgriežamies dejotājus, Tukuma iedzīvotāji un viesi aicināti ielūkoties TDA "Svīta", VPDK "Vidums" un un VPDK "Svīta Tukums" radošajā dzīvē skatlogu izstādē. Šajā laikā ik gadu kultūras namu pieskandināja dejotāju soļi un smiekli, sadancojot koncertos “Danči sniegā” un “Sieviete, dieviete”. Šogad, klusajā pandēmijas laikā, atskatīsimies uz krāšņākajiem notikumiem un priecāsimies par mūsu dejotāju tautastērpu bagātību.

Ne gluži skatloga izstāde, bet drīzāk TV izrāde būs viesošanās Tukumā, Pils ielā 27.martā LTV1 raidījumā "Ielas garumā". Ieslēdziet televizorus un dodieties virtuālā TēVē pastaigā pa Pils ielu ar tukumniekiem: vietējiem iedzīvotājiem - namu īpašniekiem un Tukuma muzeja pētniekiem - jūs noteikti uzzināsiet daudz jauna.

Brīvdabas mākslas ekspozīcija Tukuma vecpilsētā

Aicinām tukumniekus un viesus apskatīt “Brīvdabas mākslas ekspozīcija Tukuma vecpilsētā” - Harmonijas un Dārza ielā. Tā izveidota laika posmā no 2014. līdz 2016.gadam, taču īpaši aktuāla kļuvuši šai laikā, kad meklējam ko jaunu, dodoties pastaigās.

Tukuma vecpilsētā pie laternu stabiem uz divpusējām izdrukām skatāmi nozīmīgāko Latvijas mākslinieku darbi. Ekspozīciju iespējams apskatīt jebkurā diennakts laikā un tā iepazīstina ar vienu no Latvijas muzeju bagātīgākajām glezniecības kolekcijām. Abas ielas ir vēsturiskā centra krāšņākās ielas un tās cieši saistītas ar Tukuma muzeju. Dārza ielā 13 muzejs mājoja (1943-1997) līdz pārvietošanai uz kādreizējo bankas namu Harmonijas ielā 7, kur šobrīd atrodas Tukuma Mākslas muzejs. Ekspozīcijas apskati var sākt no jebkura punkta.

Plašāka informācija par gleznu reprodukcijām un karti iespējams apskatīt Tukuma muzeja mājaslapā.

Pastaigājies pa Jaunmoku pils apkārti ar audiogidu vai orientējoties

Baudīt kultūru un būt svaigā gaisā – laikā, kad muzeja iekštelpu ekspozīcijas slēgtas – tas ir iespējams Jaunmoku pilī. Dodoties pastaigā pa pils teritoriju, tagad ir iespēja paņemt līdzi audiogidu un uzzināt ko jaunu un aizraujošu par medību pili un tās vēsturi.

Lai gida stāstījums būtu personiskāks un saistošāks, teksti izstrādāti tā, lai rastos sajūta, ka ikvienu gida klausītāju sagaida un pils salonus izrāda pirmais pils īpašnieks, bijušais Rīgas mērs Džordžs Armitsteds. Gida teksti un informācija QR kodos pieejami latviešu, krievu, angļu un lietuviešu valodās. Latviešu valodā tekstus ierunājis aktieris Jānis Skanis, kas nereti Jaunmoku pils jubilejas reizēs iejuties pils saimnieka lomā.

Aktīvākām nodarbēm pieejama orientēšanās pils parkā (1 EUR / personai). Spēle vedinās sadarboties radoši stratēģiskā uzdevumā – pēc darba lapā dotajiem jautājumiem atrast konkrētus parkā esošos objektus un uzzināt par tiem ko interesantu. Tās laikā viesi iepazīs parka dabas daudzveidību un bagātību.

Kā trešais jaunums minama iespēja iegādāties pils Meža muzeja izveidoto uzdevumu komplektu individuālajai attālinātai muzeja ekspozīciju izzināšanai. Tajā iekļauta orientēšanās pils parkā, krustvārdu mīkla par Latvijas putniem un dzīvniekiem, kā arī bērni kopā ar vecākiem var izveidot savu unikālo grāmatzīmi un izkrāsot savus mīļākos zvērus silueta lapā. 

Piedzīvojumi dabas takās

Kāds jautās: “Cik var uz vienu un to pašu taku doties?!” Mēs teiksim: “Vismaz 4 reizes gadā!” Jo Latvijā tieši 4 gadalaiki ir piedzīvojami dabā. Pavasaris atnāk ar jaunas dzīvības sākšanos, jo sniegi nokūst un zeme atlaižas, asnus sāk dzīt pirmie pavasara ziedi, koku zaros piebriest pumpuri, bet vēlāk jau atlaižas pirmie gājputni. Putnu dziesmas kļūst skaļākas un mežā troksnis sāk līdzināties pilsētas burzmai.

Mūsu pusē, protams, iecienītākā taka, ko apmeklēt ir Lielā Ķemeru tīreļa laipa un citas dabas takas Ķemeru nacionālajā parkā. Tāpēc tās nereklamēsim, bet ieteiksim citas 5 alternatīvas, kurp doties dabā arī pavasarī.

Jāņupītes dabas taka, tautā saukta arī par Jānīša taku, atrodas Dzirciema pusē. Dodoties no Tukuma Dzirciema virzienā, pirms Dzirciema labajā pusē pamanīsiet “Jānīšu ceļu”. Griezieties uz to un nonāksiet uz takas sākumu. Te iepazīsiet mežu, pakalnus un gravas. Takā ir arī labiekārtotas piknika vietas, tā kā var droši paņemt līdzi maizītes un siltus dzērienus.

Viesatas upesloku taka atrodas gleznainajos Viesatas upes krastos, kurā iespējams uzspēlēt galda spēles brīvā dabā, kā arī sarīkot pikniku. Izstaigājot dabas taku, būs iespēja apskatīt gan upes stāvkrastus, gan iepazīt mežu un ieraudzīt lielo dižakmeni - Spuņņakmeni. Takā var pavadīt vai pusi dienas! 

Kartavkalnu taka - Jaunpils pusē esošajos Kartavkalnos, kur cauri tek mazā Bikstupīte, ir izveidota taka, pa kuru, ejot līkumu līkumiem, var apskatīt milzīgo lapegļu aleju, egļu vēri paugurainā reljefā, Karātavu egli, senā pilskalna valni un augu valsts dažādību ar reti sastopamiem kokiem, kā arī novērot gan pamestus, gan jaunus bebru veidotus dambjus. Takas vidusdaļā pieejamas labiekārtotas piknika vietas.

Raudas meža takas – Vilkaču taka un Āža kalna taka ir nelieli pārgājienu maršruti Tukuma pievārtes mežos. Vilkaču taka aizvedīs Kurzemes vilkaču nostāstu meža stūrī, bet Āža kalna taka ļaus ieraudzīt brīnišķīgu mežu, soļojot pa tā saukto Āža muguru. Pārgājiena garums būs lielāks, ja uz abām takām dosities no Tukuma kājām, nevis ar auto uz abu maršrutu sākumiem.

Jūrtaka ir Eiropas garās distances pārgājienu maršruta E9 daļa. Maršruts sākas pie Sv.Vincenta raga Portugālē un beidzas Narva-Jēsū Igaunijā pie Narvas ietekas Somu jūras līcī. Tā Latvijā virzās gar Baltijas jūras piekrasti un mūsu pusē stiepjas gar Mazjūru no Mērsraga līdz Ragaciemam. Ir pieejami divi posmi: Mērsrags – Engure un Engure – Ragaciems. Atliek vien saplānot, kā nokļūt gājiena sākuma punktā un kurš pēc tam atvedīs mājās no finiša vietas, un doties ceļā! Vairāk informācijas par maršrutu ne tikai mūspusē, bet visā piekrastē sameklējama būs te.

Īpašu uzmanību martā pievēršam Abavas senlejai. Šobrīd, kad kokiem lapas vēl nav saplaukušas, te vislabāk saskatīt unikālo mozaīkveida ainavu: paraudzīties un pakalniem un lejām, pļavām un tīrumiem, līkumainajiem un taisnajiem ceļiem, pavērot mazo upīšu līkločus un straujo tecējumu. Ja laiks būs pieturējies silts, te noteikti atklāsiet brīnišķīgus vizbuļu paklājus. Vairāk par takām un iespējām iepazīt Abavas senleju lasiet šeit.

***

Apmeklējot vietas, kur var gadīties arī citi cilvēki, aicinām nedrūzmēties un ievērot distanci no citiem klātesošajiem, kā arī lietot mutes un deguna aizsegus. Pavasara pozitīvās emocijas varēsim radīt un baudīt tikai tad, ja rūpēsimies par savu un citu veselību, tāpēc aicinām Tukuma novada iedzīvotājus un viesus būt atbildīgiem un ievērot Ministru Kabineta noteikumus un COVID-19 ierobežošanas pasākumus.

Tiekamies Tukumā martā!