logo
A A A

Aktualitātes

14/02/2024

Interesanti fakti par Tukumu un novadu WRC 2024 apmeklētājiem

Kuri 3 apskates objekti ir jāredz Jūsu pilsētā un novadā?

3 TOP vietas Tukumā

Tukuma vecpilsēta, kas savu plānojumu ieguvusi jau 14. - 18. gadsimtā, bet 19. gadsimtā un 20. gadsimta sākumā radās tās vizuālais tēls, kas raksturīgs arī šodienas pilsētai. Te sastopamas daudzas senas, maz pārbūvētas, guļbūves stilā celtas saimniecības un dzīvojamās ēkas. Interesanti, ka jau 1900. gada fotogrāfijā piefiksēts, ka pie logiem ir bijušas izvietotas koka kastes ar ziediem. Šo tradīciju pilsētnieki vecpilsētā tupina arī 21. gadsimtā.

Tukuma Mākslas muzejs ar nelielām ekspozīciju telpām (pagaidām), bet ļoti vērtīgu mākslas kolekciju. Ik sezonu ekspozīcijas mainās, bet pamatu tām veido muzeja krājumā esošo latviešu glezniecības vecmeistaru darbi. Interesanti, ka, kombinējot 5 gleznu fragmentus, katrs apmeklētājs pats var izveidot mūsdienīgu kolāžu un nosūtīt paša veidoto pastkarti draugam jebkur pasaulē.

Durbes pils – viena no Tukuma apkārtnes pērlēm, jo Tukums jau pazīstams kā piļu un muižu galamērķis. Durbes pils Tukumā ir viena no greznākajām un klasicisma stila pilīm Kurzemē, kas atguvusies pēc padomju laika posta darbiem ēkā, jo pilī tolaik bija izvietota gan slimnīca, gan sanatorija.

 

3 TOP vietas Tukuma novadā

“Classic Car & Motorcycle” garāža Milzkalnē pavisam noteikti patiks auto mīļotājiem un braucējiem. Tā nav parasta garāža, bet gan vieta, kur iespējams apskatīt senos spēkratus un gremdēties senākās atmiņās, skatot amerikāņu un klasiskos auto kā arī padomju laika moto tehniku. Šeit apmeklētāji varat sajust Amerikas garu - sajūta garāžā tik tiešām ir kā Amerikā 20.gs. vidū, kur skan Rock 'n' Roll un acis priecē krāšņas automašīnas.

“Apgrieztā māja” ir māja, kas uzbūvēta otrādi! Iekārtojot māju, ir eksponēti īsti, ikdienā izmantojami sadzīves priekšmeti, lai radītu reālas mājas sajūtu. Apgrieztā māja atrodas 7 grādu leņķa slīpumā pa diagonāli, tāpēc tās apciemojums būs izaicinājums ikviena vestibulārajam aparātam. Rudenī “Apgrieztajai mājai” pievienosies “Apgrieztā garāža”.

Plieņciema Balto kāpu būs tā dabas teritoriju, kuru izcelsim starp pārējām dabas teritorijām - Ķemeru Nacionālo parku, dabas parku “Engures ezers” vai dabas parku “Abavas senleja”. Tā ir unikāla vieta piekrastē viena no lielākajām atklātajām balto smilšu ieplakām, daži saka – gandrīz kā tuksnesis. Kādreiz tā bijusi Vabu laukums – vieta, kas agrāk izmantota tīklu žāvēšanai, bet kas šodien tā ir īpaši aizsargājama dabas teritorija, kuru iepazīt var, dodoties pastaigās pa koka laipu takām.

Kurš ēdiens vai dzēriens noteikti ir jānogaršo tieši pie mums?

Īpašais Tukuma ēdiens – “Tukuma veltnīti ķiršu mērcē”, ko var nobaudīt, restorānā – bārā “Smukausis” Tukumā un kafejnīcā “Apsīte” Apšuciemā. To var pagatavot arī mājās, jo recepti var uzzināt te.

Ja tomēr negribas pašam gatavot, tad gardum gardas maltītes kā viduslaiku štellītes var nobaudīt Jaunpils pils krogā.

Īpašais dzēriens – “Tukuma rožu kokteilis”, ko var nobaudīt Jaunpils pils krogā. Ar recepti var iepazīties te. Savukārt dažādus dzērienus – stiprākus un dzirkstošus, ar alkoholu un bez, var nobaudīt “Abavas” vīna darītavas krodziņā.

Tā kā novadā darbojas 2 lieli piena pārstrādes uzņēmumi, tad noteikti jānobauda “Jaunpils saldējums” un citi piena produkti “Jaunpils pienotavas” veikalā Tukumā un Jaunpilī, kā arī piena produktus un kulināriju “Tukuma piens” veikalā.

Tirgus dienās – zivis tirgū un kūciņas konditorejā “AMSA”, bet, ja gribas daudz zivju, jādodas uz piekrasti, kur tikko kūpinātu zivi var atrast gandrīz katrā sētā, bet jūras veltes – zivju restorānā “Bermudas”.

5 #instaspot vietas, kur iemūžināt sevi un draugus foto kadros vai video

1. TUKUMS burti Brīvības laukumā – pašā pilsētas sirdī iespēja noķert Tukuma Smukumu, par kuru daudzi runā un meklē

2. Durbes pils pagalmā iespējams izveidot bildi ar dižāko latviešu dzejnieku un politisko darbinieku pirms 100 gadiem Raini un pirmo Latvijas valsts prezidentu Gustavu Zemgalu

3. Lielā Ķemeru tīreļa laipa Ķemeru Nacionālajā parkā – neparasta purvu ainava, kāda Eiropā reti sastopama. Foto vislabāk uzņemt, ejot purva kurpēs kopā ar #Purvubridēji vai sēdot laivā un vērojot saullēktu vai saulrietu kopā ar #ozolaivas

4. Niedrāja laipa Ķemeru Nacionālajā parkā uz Kaņiera ezera – ļaus sajust, kā tas ir būt putnam un dzīvot niedrēs

5. Ragaciema sedumi – vecās piekrastes zvejnieku laivu būdas, kur joprojām tiek glabāti zvejas rīki un iespējams satikt kādu vīru, kurš gatavojas zvejai vai vienkārši atnācis vērot jūru

3 TOP vietas, no kurienes paveras visskaistākais skats uz Tukumu

1. Pilsētas zaļumu un rakstainos jumtus vislabāk skatīt no Tukuma luterāņu baznīcas skatu torņa. Pilsēta te vērojama uz visām četrām debespusēm.

2. Iebraucot pilsētā no Rīgas puses ar auto, der apstāties pie Mālkalna. Jaunizveidotie celiņi ļauj pilsētu ieraudzīt visdažādākos rakursos. Visskaistāk ir pavasarī, kad pilsēta slīgst baltās augļu koku ziedu kupenās, visgardāk – vasarā, kad nogatavojas ķirši, viskrāsaināk rudenī, kad pilsētu sedz raibo lapu sega, bet vissirsnīgāk sniegainā ziemas dienā.

3. Apstājoties Durbes pils zālēs, pa logiem vērsies mežiem klāti pakalni, kas dažkārt saules, miglas vai citu laikapstākļu ietekmē zaudē zaļumu un tad līdzinās rāmai, viļņiem bagātai jūrai.

Ar ko pilsēta ir atpazīstama Latvijā, Baltijā, Eiropā vai pasaulē?

Tukums ir zināms kā Rožu pilsēta. Rožu svētku laikā tiek veidots lielākais rožu ziedu vainags. 2023. gada svētkos sārto vainagu veidoja 10143 lielāki un mazāki rožu ziedi.

Netālu no Tukuma atrodas kino parks “Cinevilla” – vienīgā brīvdabas dekorāciju pilsēta Baltijā, kuru filmēšanai izmanto filmu studijas no visas pasaules.

Šodienas Londona un citu Eiropas pilsētu topošo ainavu pamatelementi top Tukumā, jo uzņēmums “Skonto Plan Ltd.” ražo anodētus alumīnija fasāžu paneļus, kā arī nodarbojas īpaša dizaina perforētu alumīnija paneļu projektēšanu un ražošanu.

Tukuma sauklis ir “Uz Tukumu pēc smukuma!”. Neviens nezina, kā īsti tas radies. Vieni apgalvo, ka pat vairākus gadsimtus atpakaļ tam par pamatu skaistā ainava, šodien runā – viss smuko meiteņu dēļ.

Suvenīrs, bez kura noteikti nevar aizbraukt prom no Tukuma

Roze – īsts stāds, ko iedēstīt savā dārzā, vai porcelāna rozes zieds kā kulons, piespraude vai auskari mīļotajai sievietei vai žaketes atloka piespraude vīrietim. Ja arī rotas netīk, tad rožu magnētiņš pie ledusskapja vienmēr būs brīnišķīgs atgādinājums par viesošanos Tukumā.

Krekliņš ar Tukuma pilsētiņas zīmējumu uz krūtīm – suvenīrs, kas palīdzēs piedalīties akcijā “Aizved Tukuma vārdu pasaulē!”: aizbraucis mājup vai ceļojumā, uzvelc Tukuma krekliņu, nofotografējies un ieliec bildi sociālajos tīklos, pieliekot tēmturi #AizvedTukumaVārduPasaulē (#BringTukumsAsFarAsYouCan)

Vietējais ražojums – vienalga, amatnieku vai mājražotāju darināts, ēdams vai dzerams! Vietējos ražojumus meklē vai nu mazajos veikaliņos, vai darinātāju ražotnēs: ja ko bērniem, tas veikala “Baltais” saldo sieriņu vai Shake plūmju kokteili, ja pieaugušajiem – vietējo vīndaru vai mazo alus darītavu produktus. Startp citu, mēs uzskatām, ka visīstākais vīns no Latvijas ir rabarberu vīns, jo ir tāda rabarberu šķirne “Tukums V” un rabarberu vīnus un sidrus ražo arī vietējā vīna darītava “Abavas”.

7 interesanti fakti, ko ne visi zina par Tukuma pilsētu un novadu

1. Tukuma Mākslas muzejs ir pirmais mākslas muzejs Latvijā, kas veidots ārpus galvaspilsētas. Šodien muzejam pieder otra lielākā publiskā latviešu glezniecības kolekcija aiz Latvijas Nacionālā mākslas muzeja.

2. Tukumā ir visvairāk skaistumkopšanas salonu uz vienu iedzīvotāju. To apliecina statistikas dati.

3. Tukuma pilsētā pirms 100 gadiem atradās liels ezers, kas bija iecienīta tukumnieku atpūtas vieta kā vasarā, tā ziemā. Vasarā tā bija gan peldvieta, gan romantisko izbraucienu ar laivām vieta, bet ziemā – slidotava. Interesanti, ka sniegu no ezera virsmas ziemā bija jānotīra cietumniekiem, lai tukumnieki varētu slidot.

4. Mazās, dzeltenās plūmītes – aličas vai Kaukāza plūmes Tukumā dēvē par krēķiem, krēķīšiem. To pilsētā ir daudz gan dārzos, gan publiskajos apstādījumos. Pavasaros pilsēta ir balta, balta, kad tās zied, bet vasaras nogalē aličas ogas pirmās iekrāso pilsētas skatus dzeltenus.

5. Tukuma pilsētas centrā joprojām apskatāms bijušais „Shell Company of Latvia Ltd. London Ltd.” degvielas uzpildes stacijas namiņš. Shell kompānijas šajā gadsimtā pilsētā nav, bet namiņš joprojām ir.

6. Tukuma novadā aug apjomīgākais dižkoks Latvijā un Baltijā - Kaives Senču ozols, ko aplūkot var Sēmes pagastā. Tā kopējais apkārtmērs ir 10,6 metri.

7. Tukums ir UNESCO radošo pilsētu titula ieguvēja, jo no 2023. gada tā ir UNESCO Literatūras pilsēta. Titula iegūšanai liela nozīme bija faktam, ka šajā pusē dzimuši, skolojušies vai strādājuši gandrīz visi izcilākie latviešu dzejnieki un rakstnieki, ieskaitot Latvju dainu Tēvu Krišjāni Baronu, latviešu Pasaku Tēvu Ansi Lerhi-Puškaiti un šodienas latviešu dzīvē nozīmīgais un joprojām aktuālais Domu Dārznieks Imants Ziedonis.