logo
A A A

Aktualitātes

07/05/2024

Pavasarīga iedvesma izstādēs Tukuma pusē MAIJĀ

Aprīlis uzņem apgriezienus. Mostas daba. Mostas krāsas. Atsprāgst pumpuri, un dzīvība zied. Ļauj iedvesmai ieplūst tevī caur mākslu Tukumā un apkārtnē!

Muzejos un pilīs

Tukuma Mākslas muzejā līdz 2.jūnijam apskatāma mākslinieka Harija Blunava (1924-2006) akvareļu izstāde “Harijam Blunavam 100”. Pats mākslinieks savulaik atzinis: “Akvareļglezniecība ir mana lielā mīlestība, tās pulsējumam esmu ļāvies visu savu mākslinieka dzīvi. Tiešums, gaisīgums, krāsu izteiksmīgums un neierobežotas iespējas akvareļlapās skan kā aicinājums. Aicinājums tvert mirkli.”. Vairāk informācijas www.tukumamuzejs.lvAdrese: Tukuma Mākslas muzejs, Harmonijas iela 7, Tukums.

Līdz 29.maijam Mākslas galerijā “Durvis” apskatāma Tukuma Mākslinieku grupas Pavasara izstāde. Tukuma Mākslinieku grupa dibināta 1983. gadā un pagājušā gada rudenī tā atzīmēja savu 40. gadskārtu. Vairāk informācijas www.tukumamuzejs.lvAdrese: Galerija "Durvis", Brīvības laukums 21, Tukums.

Nupat apritēja 770 gadi kopš pirmo reizi minēts Tukuma nosaukums. 1253. gada 4. aprīlī Kurzemes bīskaps Heinrihs fon Licelburgs (Lützelburg) un Vācu ordeņa pārstāvji daudzu liecinieku klātbūtnē noslēdza Kursas sadalīšanas līgumu, kurā starp 150 vietvārdiem parādās arī pirmais dokumentāli apstiprinātais Tukuma vārds – Tuckemen. Par to, kā Tukums šo gadu laikā mainījies, vislabāk pastāstīs izstāde “Mainīgais Tukums”, kas līdz 14.jūlijam apskatāma Tukuma Pils tornīVairāk informācijas www.tukumamuzejs.lvAdrese: Brīvības laukums 19a, Tukums.

Tukuma Audēju darbnīcā apskatāmā izstāde “Kā Tukumā tapa audējas. Audējām 50” tapusi, atzīmējot TLMS “Durbe” 50 gadu jubileju. Izstādē ieskats audēju 50 gadu vēsturē – no pirmsākumiem līdz mūsdienām - apskatāms TLMS “Durbe” dalībnieču labākais veikums, kā arī eksponēti priekšmeti no Tukuma muzeja krājuma - Tukuma mākslas muzeja aušanas pulciņa darbi no senākiem laikiem. Vairāk informācijas www.tukumamuzejs.lvAdrese: Tidaholmas iela 3, Tukums.

“ARTEFACTUM” izstāde Durbes pilī tevi ievedīs arheoloģijas, tautas daiļrades un mākslas artefaktu pasaulē, kas pētāma, aplūkojama līdz pat 2024.gada 3.novembrim. Durbes pilī ir iespēja lasīt arī vēstules uz bērza tāss, kas ir īpaši nozīmīga dokumentārā mantojuma kolekcija, kura iekļauta UNESCO Pasaules atmiņas programmas Latvijas nacionālajā reģistrā. Vēl Durbes pilī līdz 27.oktobrim apskatāma izstāde “Mednieku stāsti”. Izstādē skatītājiem tiek piedāvāts izcilu 18.–20.gs. sākuma mākslinieku J. H. Baumaņa, J.S.Beka un J.E.Ridingera mākslas darbu klāsts, kas ārpus lielajiem muzejiem vienkopus līdz šim nav bijis skatāms. Vairāk informācijas www.tukumamuzejs.lvAdrese: Durbes pils, M.Parka iela 7, Tukums.

Džūkstes Pasaku muzejā līdz 2024.gada 12.maijam apskatāma Ievas Krūmiņas lielformāta foto izstāde “Par tēviem un meitām”. Izstādē – gan fotogrāfijas, gan arī Tukuma muzeja krājuma priekšmeti, kas atspoguļo fotogrāfijās redzamo tēvu nodarbošanos. Vairāk informācijas www.tukumamuzejs.lvAdrese: Džūkstes Pasaku muzejs, Lanciņu skola, Džūkste, Tukuma novads.

Jaunmoku pils Torņu zālē skatāma ornitoloģes un putnu fotogrāfes Ēvas Krēslas radītā foto izstāde “Ar un par putniem”. Personālizstādes darbi ir emocionāli piesātināti, ar neierastu fotogrāfa skatu tverti putnu dzīves foto mirkļi, kuri ļauj izjust īpašu gandarījumu par spēju ne tikai redzēt, bet arī ieraudzīt. Vēl Jaunmoku pilī skatāma izstādē “Medību munīcija”. Tajā apskatāmi 35 ar medībām saistīti priekšmeti. Bet Jaunmoku pils Kolonnu zālē no 13. aprīļa līdz 18. maijam skatāma Latvijas medību trofeju izstāde “Jaunmokas 2024”, kurā izstādītas 66 zelta medaļai atbilstošas staltbriežu trofejas, galvaskausi, izbāzeņi un citi eksponāti.  Vairāk informācijas www.jaunmokupils.lvAdrese: “Jaunmoku pils”, Jaunmokas, Tumes pagasts, Tukuma novads.

Kandavas novadpētniecības muzejā no 24.aprīļa līdz 23.maijam apskatāma keramikas izstāde!  Izstādē apskatāmi L. Priednieces, I. Brīniņas, P. Vekmanes, I. Savickas, G. Gorohova, P. Lakša un M. Zavodnija keramikas darbi. Apskatāma arī gleznu izstāde "Darbi un nedarbi". Adrese: Kandavas novadpētniecības muzejs, Talsu iela 11, Kandava, Kandava pilsēta, Tukuma novads.

Bibliotēkās un citās kultūras iestādēs

Tukuma pilsētas Kultūras nama izstāžu zālē līdz 31.maijam skatāma Ingas Brīniņas darbu izstāde "Dabas motīvs". Inga Brīniņa: “Par savu vadmotīvu mākslā uzskatu spēju skatīties dabā un sajust tās pulsu. Tā, daloties redzētajā un pieredzētajā, top mani darbi.”. Vairāk informācijas www.tukumakn.lvAdrese: Tukuma pilsētas Kultūras nams, Lielā iela 1, Tukums.

Tukuma Bibliotēkā skatāma īpaša izstāde, kas veltīta A.Gulbja apgāda (1918.-1940.) grāmatām. Tās tapšanā piedalījušies novada iedzīvotāji. Izstāde būs skatāma no 12.aprīļa līdz 31.maijam. Adrese: Tukuma bibliotēka, Šēseles iela 3, Tukums.

Kandavas kultūras nama galerijā "Vējspārns" no 24.aprīļa līdz 16.jūnijam skatāma Danas Rodenkirhenas fotogrāfiju izstāde “Pašiem sava Mona Liza”. Izstāde apskatāma Kandavas kultūras nama pasākumos, kā arī darba dienās, zvanot pa tel.25771108. Ieeja bez maksas.Adrese: Kandavas kultūras nams, Lielā iela 28, Kandava, Tukuma novads.

Nenoliedzami pavasaris ir viens no skaistākajiem gadalaikiem un mūsu Latvija ir skaista zeme. No 20. aprīļa satiec Latviju, Guntas Frīdenbergas digitālajās gleznās "TEIC KUR ZEME TĀ" Engures Saieta namā. Adrese: Jūras iela 114, Engure, Tukuma novads.

Visu maija un jūnija mēnesi Engures bibliotēka laipni aicināti aplūkot TLMS ''Engure'' meistaru darinājumus! Adrese: Jūras iela 85, Engure, Tukuma novads.

Slampes Kultūras pilī no 3. maija līdz 8. jūlijam ir iespēja apskatīt Egila Neihofera Slampes/Jaunbērzes gleznošanas studijas un Lienes Ratnieces, Ilzes Cērpiņas, Violas Zaltānes, Mārītes Saulītes, Guntas Pelītes, Ivonnas Bredovskas, Zanes Siliņas un Maritas Andruses gleznu izstādi "Mēs satikāmies pavasarī". Par izstādi: "Ideja par šāda tipa izstādi radās spontāni – apvienot vienā izstādē Slampes, Jaunbērzes un Tukuma māksliniekus, kuru galvenā atšķirība ir atšķirīgais gleznošanas ilgums. Izstāde ir krāšņa. Tajā ir redzami portreti, klusās dabas, dzīvnieki, dabas ainavas, kas ir radītas iedvesmojoties gan no Latvijas, gan no ārzemju kultūras un dabas.
Ir interesanti redzēt vienā izstādē darbus, kurā autori ir gan ar cienījamu gleznošanas stāžu, gan tie, kuri tikko ir svinējuši savu pirmo gleznošanas gadadienu.". Adrese: Slampes Kultūras pils, Slampe, Slampes pagasts, Tukuma novads.

Gūsti iedvesmu pavasarī!