logo
A A A

Aktualitātes

06/02/2024

Balttour 2024 aizvadīts un jaunā tūrisma sezona jau min uz papēžiem

Tas, ko vēlas ikvienā reģionā – lai tūrisma sezona nesāktos un nebeigtos kopā vasaru, tāpēc par tūrisma galamērķiem stāstīt jāsāk jau gada sākumā. Tukuma tūrisma informācijas centrs no 2. līdz 4.februārim piedalījās jau 30.starptautiskajā tūrisma izstādē – gadatirgū “Balttour 2024”.

Šogad Latvijas vārds starptautiskajā arēnā vairākkārt izskanējis, pateicoties tieši kurzemniekiem. Eiropas kultūras galvaspilsētas statusu 2027. gadā Latvijā ieguvusi ir Liepāja, Kuldīga iekļuvusi UNESCO Pasaules kultūras mantojuma sarakstā, bet Tukumsiekļauts UNESCO Radošo pilsētu tīklā kā Literatūras pilsēta. Balvas “Gada cilvēks tūrismā” kategorijā “Tūrisma informācijas centra vadītājs” šogad nominētas n finālā iekļuvušas tieši kurzemnieces: Kuldīgas novada tūrisma attīstības centra vadītāja Jana Bergmane, Liepājas reģiona tūrisma informācijas biroja vadītāja Sintija Pusaudze un Tukuma tūrisma un mantojuma attīstības nodaļas – arī Tukuma tūrisma informācijas centra vadītāja Ingrīda Smuškova. Kopīgi sveicām balvas ieguvēju – liepājnieci Sintiju Pusaudzi!

Balttour izstādei – 30

Trīsdesmit gadu jubilejas zīmē tūrisma izstādē – gadatirgū “Balttour” kā allaž bija iespēja iepazīt jaunākos, aizraujošākos Latvijas tūrisma maršrutus, dažādu novadu galamērķus, atpūtas iespējas un jaunākos tūrisma pakalpojumus, kā arī izdevīgi iegādāties ceļojumus un iepazīt vilinošos ārzemju tūrisma galamērķus. Arī šogad varēja baudīt Latvijas novadu garšas, kā arī piedalīties dažādās aktivitātēs.

Izstāde “Balttour 2024” kopā pulcēja pārstāvjus no vairāk nekā 30 valstīm. Pārstāvēta bija gan Latvija, Lietuva, Igaunija, gan arī Albānija, Gruzija, Itālija, Melnkalne, Kipra, Spānija, Slovākijas, Slovēnija, Turcija, Ukraina, Polija u.c. valstis. Trīs dienās izstādi apmeklēja vairāk kā 21 tūkstotis ceļotgribētāju. Ceļotājus priecēja arī īpaša “airBaltic” jauno galamērķu prezentācija, Latvijas aizrautīgo ceļotāju stāsti, kā arī uzņēmēju un ārvalstu prioritāro tirgu tūrisma operatoru kontaktbirža, kurā Kurzemi pārstāvēja tieši Tukuma tūrisma un mantojuma attīstības nodaļas vadītāja Ingrīda Smuškova, iepazīstinot gan ar Kurzemes, gan Tukuma novada ievērojamākajām vietām un saistošākajiem piedāvājumiem.

“Ceļotāju stāsti” bija šī gada izstādes jaunums. Uz “Balttour” galvenās skatuves stāstos dalījās sabiedrībā tādas zināmas personības kā Kristīne Virsnīte, Zane Eniņa, Juris Smaļinskis, Gundega Skudriņa, Aigars Lauzis, Ilona Balode u.c.

Tukums aicina – gan pastaigu un aktīvās atpūtas cienītājus, gan gardummīļus

Arī šajā izstādē biežāk izskanējušais jautājums bija – “Kas jauns Jūsu pusē? Uz kādiem svētkiem šogad aicināt?”. Kā ik gadu, arī šogad izstādei par Tukuma novada jaunāko piedāvājumu tūrismā izveidota brošūra, kurā apkopots viss, kas darbību tūrismā uzsācis vai paplašinājis ar jauniem piedāvājumiem 2023. gada ietvaros. Izstādē kopējais novada piedāvājums tika apkopots un piedāvāts jaunā Tukuma un apkārtnes tūrisma kartē.

Protams, ik gadu izstādē sastapti arī viesi, kas vēl nav viesojušies Tukunmā vai apkārtnē, bet tieši rožu pilsētas slava ir tā, kas aicina iepazīt arī mūsu novadu, tradicionālās vērtības, pilis, muižas un muzeju piedāvājumu. Savukārt iepriekšējā gada ietvaros aktīvās atpūtas iespējas novadā papildinājis “Camo Airsoft”, kas ir komandu sporta spēles jeb militārās simulācijas spēles. Arvien aktīvāks un pieejamāks kļūst disku golfs, kas spēles priekam un azartam ļauties aicina visa gada garumā nu jau arī Tukuma pilsētā, ne vien Kandavā.

Arī kafejnīca “Rocket Cafe” ir Tukuma 2023. gada jaunums, kas sniedz iespēju baudīt itāļu malkas krāsnī ceptas neapoliešu picas vai mutē kūstošus suši. Kafejnīcā ierīkota arī gaumīga bērnistaba, kas patiks ģimenēm ar mazajiem apmeklētājiem.

Savukārt tiem, kam patīk radošums apvienojumā ar mūsdienīgumu, jāiegriežas konceptkafejnīcā “Malta kappija utt.”. Kafejnīcu izveidojusi māksliniece Viola Zaltāne, kas aicina baudīt kafiju, aromātiskas tējas un gardas kūkas stilīgi.

Tukuma pilsētā gandrīz kaimiņos Tūrisma informācijas centram atvēries arī jauns spēļu nams “Game o’clock”, kura piedāvājumā ir gan piepūšamās atrakcijas, gan spēļu automāti, ko izmantot var pēc sirds patikas. Te ļauties izklaidēm var vienu stundu, divas stundas vai visu dienu ar dienas biļeti. Ja tiek meklēta vieta ģimenes svētkiem, saimnieki piedāvā gan svētku istabu, gan pat privātu zāli.

Savukārt, tiem, kas to vēl nezināja, varējām pastāstīt – Tukumā top arī saldumi. Zīmola “Delllicious” produkcija - marmelādes un trifeles, kas izgatavotas no labākajiem vietējā tirgus produktiem, ir roku darbs.

Vilinošais Kandavas mazpilsētas šarms

Pašā Kandavas vecpilsētas sirdī vietu atradis un pozitīvu sadarbību arī Tukuma TIC turpina “Kandavas vīna nams”, kas piedāvā smelties iedvesmu jaunu delikatešu iepazīšanai pie vīna glāzes, dodoties īpašā “Kandavas garšu ceļojumā”.

Turpat netālu iespējams apmeklēt keramikas darbnīcu-veikalu “Melone”, kas ir mākslinieces Intas Savickas izlolots sapnis. Te tiek rīkotas arī meistarklases pavisam nelielām grupām. Jāņem vien vērā – darbošanās darbnīcā paredzēta no maija līdz oktobra mēnesim.

Lieliska vieta atpūtai un gardai maltītei ir atjaunotajā Kandavas ģimenes kafejnīcā “Nāriņa”, kas iekārtojusies pie paša Teteriņu ezera. Turpat kalniņā bērniem brīvi pieejamas divas virvju trases, kas atpūtu pie ezera padara daudzveidīgāku.

Savukārt, ja ir vēlme atpūsties pašā Kandavas Bruņinieku pilskalna pakājē, kur ainavu papildina gan Livonijas bruņinieku pils makets, gan strūklaka ar Kandavas pilsētas simbolu – zīli, gan arī Mežakuilis, kā ideālu vietu, kurā ieturēt maltīti, iesakām nupat atjaunoto viesu namu – kafejnīcu “Pils”.

Tos, kas meklē vietu mieram, nesteidzīgumam un kulinārajām izpausmēm, aicinājām pieteikties uz degustāciju vai meistarklasi pie “Meža maizes” saimnieces Ingas Neimanes, kas piedāvā uzzināt maizes cepšanas noslēpumus cauri laikmetu griežiem Kurzemē un nogaršot pat 3 dažādu veidu ēdienus. “Kandavas garšu ceļojums” kopā ar zemnieku saimniecību “Birznieki” bija apvienojušies vienā, garšām bagātā stendā. Izstādē cītīgi strādāja arī “Tēviņkalna vīna” saimnieks Ivo Immermanis.

Arī atpūtas komplekss “Zviedru cepure” parūpējies iepriekšējā gadā par jaunumiem, piedāvājot gaisu trosu nobraucienu “Abavline” 220 metru garumā. Neparastas sajūtas pārņem ikvienu, kas laižas pa gaisu pār Abavas senleju!

Ko redzēt, baudīt Milzkalnē un Smārdē

Apmeklētājus, neatkarīgi no to skaita, visa gada garumā jau no 2022. gada beigām priecē “Apgrieztā māja” Smārdē. Tajā viesus pārsteidz gan kurpes pie griestiem, gan dīvāns un pat galds pie griestiem, jo tā ir vieta, kur visa pasaules sagriezusies kājām gaisā. 2023. gadā teritorijā apmeklētājiem atvērts arī Tornado tunelis, Spoguļu labirints, bet aktīvās atpūtas cienītājiem patiks arī iespēja uzspēlēt Mini golfu. Rudenī gaidām vēl kāds jaunums, bet par to tad informēsim rudenī!

Apbrīnas vērta un joprojām daudziem vēl neatklāta ir padomju laika motociklu un amerikāņu auto kolekcija, kas apskatāma “Classic Car& Motorcycle Garage” garāžā Milzkalnē. Spoži un stilīgi, koši un krāsaini, izzinoši un pārsteidzoši – tā var raksturot šo kolekciju un saimnieka stāstus.

Tiem, kam patīk peonijas

“Tukums – rožu un dārzu pilsēta, viss novads – dārzu novads!”. Tāds bija šī gada stāsts dārzu mīļiem. Izstādes apmeklētājiem īsts pārsteigums bija, ka pie mums, sākot no jūnija vidus, pat veseli 3 dārzi aicina sasmaržot krāšņās, daudzveidīgās peonijas. Lielākā kolekcija atrodama Slampes pusē - “Zīļu peonijās”. Te var piedzīvot šī zieda daudzveidību gan formas, gan krāsu ziņā. Irlavas pagastā esošās “Romju pojenes” apmeklētājam atklāj pavisam citādu, ainavisku, pat māksliniecisku pasauli, kas radīta pateicoties tieši peonijām. Savukārt “Ķesterciema peonijas” ir īsta fotosesiju vieta ar vairākiem, gaumīgi ierīkotiem fotostūrīšiem, ko lieliski papildina tieši peonijas.

Piekraste, un jo īpaši Engure nebeidz pārsteigt!

Engurē jau kādu laiku ir gan savs īpašais “Maize & Māksla” veikaliņš ar vietējo – tuvāku un attālāku amatnieku, keramiķu, mājražotāju produkciju, gan arī maiznīca “Kukul ceptuve”, kurā tiek uzburti visā piekrastē smaržīgākie un garšīgākie brīnumi. Bet īpašais 2023. gada jaunums – šajā pašā Jūras ielas 73 ēkā tiek radīts alus! Tieši tā! Te atrodas “Mazjūras brūzis”, kur satiekas vēsturiskais ar industriālo. Te ir vieta privātiem pasākumiem, un te tiek rīkoti arī īpašie mīdiju vakari.

Savukārt tiem, kas nav redzējuši nevienu pašu māju uz ūdens, iesakām aizstaigāt līdz Engures ostai, lai vismaz acis papriecētu, skatoties uz “Ostas mājām”, bet vislabāk jau kaut vienu reizi tādā mājā arī pārnakšņot.

Ko pārvest mājās no Engures? Noteikti katrs kaut ko sev atradīs jaunajā konceptveikalā “Unda”, kas ir unikāls, Engurē ražotu zivju konservu veikals. Vienlaikus veikals ir arī izstādes telpa, kas iepazīstina ar turpat Engurē ražoto produkciju.

Īpaši jāuzsver arī “Albatross Resort” plašā kompleksa piedāvājums Ķesterciemā. Te pavisam noteikti patiks gan pāriem, gan ģimenēm ar bērniem, jo tā vienlaikus ir gan naktsmītne, gan daudzveidīgs SPA ar sporta infrastruktūru, gan arī lielisks restorāns, kurā baudīt maltīti.

Pastaigu cienītājus iepriecinās Plieņciema Baltās kāpas apkārtnē 2023. gadā atjaunotajās un labiekārtotās pastaigu takas. Jā, mazliet neērti, jo nav īsti kur atstāt auto, ierodoties ciemā, taču ceram, ka ciema viesi būs pieklājīgi un auto novietos korekti šaurajās ciema ieliņās, bet pašvaldības policija būs saprotoša par šo neērto situāciju.

Esam priecīgi arī par sadarbību ar laivu kompāniju “Ozolaivas”, kas piedāvā sagaidīt Smārdes Zaļajā purvā vai Lielā Ķemeru tīreļa purva ezerā saliņu un kanālu labirintā neaizmirstamus saullēktus vai maģiskus, romantiskus saulrietus. Šis piedāvājums ir arī viens no labākajiem atpūtas uz ūdens Kurzemes piedāvājumiem.

Īpašā satikšanās un paldies

“Balttour” izstāde ir īpašs laiks, kad iespēja satikties gan nozares cilvēkiem, gan ceļotājiem, gan sen neredzētiem kolēģiem. Tad mijas sarunas un pieredzes stāsti. Izstāžu zālē san kā bišu stropā.

Lai tiktos ar Latvijas tūrisma nozares uzņēmējiem un organizācijām, kā arī iepazītu aktuālo tūrisma piedāvājumu, piektdien, 2. februārī “Balttour 2024” izstādi Ķīpsalā apmeklēja arī Valsts prezidents Edgars Rinkēvičs, tiekoties arī ar mūsu novada pārstāvjiem.

Šogad paldies par atbalstu un iespēju cienāt Kurzemes stenda viesus sakām Latvijas lielākajai vīna darītavai “Abavas”, tāpat arī “Apgrieztās mājas” saimniekiem un “Albatross Resort” pārstāvēm. Īpašais paldies kolēģēm - Engures Saieta nama darbiniecēm Leldei Lapiņai un Jolantai Krauklei un Kandavas tūrisma informācijas centra vadītājai Ilzei Dravniecei par atsaukšanos un palīdzēšanu izstādē, strādājot un stāstot par Tukuma novada piedāvājumu.

Kādus pasākumus šogad īpaši gaidām?

Izstādē kā allaž stāsti ir bijuši ne vien par novada jaunumiem tūrismā, bet arī par lielākajiem kultūras un sporta pasākumiem, kas aicina doties pie mums uz Tukuma pusi. Cilvēku interese parādīja – pie mums patīk ne vien sportiskās aktivitātes, kā taku skriešanas seriāls “Stirnu buks”, bet arī tāds orientēšanās pasākums kā “Sveikuļu nakts”, starptautiskās deju sacensības “Tukums CUP 2024”, Kultūristu Eiropas čempionāta Baltijas kauss 2024 Kandavā u.c. Cilvēki gaida arī tradicionālās Ķemeru Nacionālā parka Putnu dienas, Muzeju naktis, bet īpaši priecājas par to, ka pie mums būs atkal ne vien krāšņi Tukuma pilsētas svētki ar precību tirgus spēlēm un lieluzvedumu Durbes estrādē, bet arī pasaules čempionāta rallijā posms. Augustā mūs atkal priecēs Gaisa balonu festivāls, un nedrīkst aizmirst arī par Mājas kafejnīcu dienām, kur “Garšas Abavas lokos” šogad būs nobaudāmas 10.un 11. augustā, bet izgaršot rudeni Tukumā un apkārtnē aicināsim 14.un 15. septembrī.

Par jaunumiem un pasākumiem var uzzināt, atnākot uz tūrisma informācijas centru Tukumā, Talsu ielā 5, vai ielūkojoties Tukuma un apkārtnes tūrisma mājaslapā visittukums.lv .

Tiekamies Tukuma pusē!