logo
A A A

Bijušais Tukuma rabīna nams

Apraksts

Pirmie ebjeru tautības iedzīvotāji Tukumā minēti 1719.gadā. Viņu īpašumi atradās galvenokārt pie agrākā Tirgus laukuma (tagad - Brīvības laukuma), kā arī Elizabetes un Uguns ielā. Pirmā sinagoga pilsētas plānā parādās 1802.gadā. Tās atrašanās vieta bijusi blakus tagadējam namam (Brīvības laukums 8), kas varētu būt būvēts 19.gadsimta vidū. Ebreju draudze un sinagoga aktīvi darbojās tikai līdz II Pasaules karam.

Rabīna nams atradies blakus sinagogas ēkai un iepretim ikdienu lūgšanu namam (Elizabetes iela 8). Rabīna nams te uzcelts 19.gadsimta beigās (pēc dažiem avotiem - 1906.gadā). Līdz I Pasaules karam te dzīvoja rabīns Uri Hiršs Lihtenšteins, kurš, tuvojoties vācu kraspēkam, kopā ar citiem ebrejiem 1915.gada pavasarī tika deportēts uz Krieviju. Pamesto ēku kara gados izdemolēja. Pēc kara par rabīnu kalpoja Uri Hirša Lihtenšteina dēls Levi, kurš 1941.gada jūlijā kopā ar citiem pilsētas ebrejiem tika nošauts Valguma mežā.

Padomju laikā ēkā atradās tekstila un galantērijas fabrikas "Lenta" šūšanas cehs. 2001.gadā tas pārvietots uz citām telpām, bet ēku nopirka Parex banka, kas to 2003.gadā nojauca un uzbūvēja no jauna. Tagad te atrodas bankas Citadele Tukuma filiāle.

 

Kontaktinfomācija

Brīvības laukums 9, Tukums