logo
A A A

Aktualitātes

01/06/2020

Tukuma luterāņu baznīcā eksponētas unikālas dievnama relikvijas

2020.gada 29.maijā Tukuma evaņģēliski luteriskajā baznīcā eksponētas senas dievnama relikvijas – Kūrfirstu Bībele (1649) un Vakarēdiena kauss (15./16. gs.), aizsākot unikālu ekspozīcijas izveidi. Abu priekšmetu eksponēšana iespējama, pateicoties „Kurzemes un Zemgales hercogistes laika sakrālo priekšmetu eksponēšana un stāsta radīšana ceļotājiem” projektam, kas īstenots Tukuma novada izsludinātā kultūras projektu konkursa ietvaros.

Viens no priekšmetiem, kas nu apskatāms baznīcā, ir 10 kilogramus smagā Kūrfirstu Bībele iespiesta Nirnbergā 1649. gadā. Tās izdošanu rosinājis Saksijas-Gotas-Altenburgas hercogs Ernsts Dievbijīgais (1601–1675), un Tukuma baznīcā tā nonākusi, iespējams, kā četru birģermeistaru veltījums ap baznīcas celšanas laiku vai uzskatāma pat par hercoga Jēkaba dāvinājumu dievnamam. Savukārt Tukuma gotiskais kauss kopā ar Rundāles muzejā esošo Rīgas Sv. Jāņa baznīcas kausu ir vienīgie gotiskie sv. Vakarēdiena kausi Latvijā.

Senās relikvijas iepriekš bija deponētas Tukuma muzejam eksponēšanai pilsētas vēstures izstādēs. Turpmāk priekšmeti atradīsies savā mājvietā, kur tie gadsimtiem ilgi lietoti un glabāti, – Tukuma evaņģēliski luteriskajā baznīcā. Relikviju eksponēšanai ir izgatavota īpaša vitrīna ar stiklu. Projektā apkopota vēsturiska informācija par katru no priekšmetiem un tulkota divās svešvalodās, kā arī radīts stāsts par sakrālajiem priekšmetiem ceļotājiem.

Iepriekš notikusi šo seno priekšmetu tekstu – „Kūrfirstu Bībelē” vāka atvērumā atrodamā neparastā reliģiska satura veltījuma, kas ierakstīts vācu kursīvrakstā (Kurrentschrift), un gotiskā Vakarēdiena kausa uzraksta latīņu valodā – atšifrēšana un izpēte. Tajā atklājās šo priekšmetu unikalitāte un kultūrvēsturiskā vērtība, kas stiprinās ikviena novadnieka pilsonisko pašapziņu un identitāti un padziļinās ikviena ceļotāja zināšanas par Kurzemes hercogistes vēsturi. Tekstu izpētē bija iesaistīta Tukuma muzeja speciāliste Inta Dišlere un redaktors Arturs Hansons.

 

Attēlos: atvērums no grāmatas „Ar ticību, cerību, mīlestību cauri gadu simtiem”, I. Dišlere, 2017. Tukuma evaņģēliski luteriskās baznīcas Bībeles titullapa ar grāmatizdevēja Volfganga Entera veltījumu Zviedrijas karalienei Kristīnai (1626–1689). Nirnbergā, 1649. gada 15. martā. Kreisajā pusē – četru birģermeistaru reliģiska rakstura veltījums. G. Kajona foto.