logo
A A A

Aktualitātes

22/06/2019

Tukumā atkal svinēs “Precību spēles”

No 11. līdz 14.jūlijam Tukumā atkal svinam pilsētas un novada svētkus “Precību spēles Tukumā”, kuru pamatā ir sena tradīcija – Precību tirgus. Tirgus 20.gadsimta 30.gados bijis ļoti populārs un pazīstams visā Latvijā, uz kuru devies ikviens - jauns vai vecs, bet brīvs, lai noskatītu sev otro pusi un nākamā gadā varētu dzert kāzas. Tā arī šogad svinēsim – uz Tukumu brauks lauku un citu pilsētu ļaudis, lai satiktos un ieskatītos, izrādītos un dižotos, vai vienkārši – baudītu svētkus.

Svētku iesākums

Ieskatīšanās diena būs ceturtdiena – 11.jūlijs, ienesot svētku programmā starptautisku elpu. Ceturtdienas vakarā Durbes pilī būs iespēja iepazīt ne vien izstādi “Mežģīņu šarms un noslēpumi”, kas tapusi ar Francijas institūta Latvijā palīdzību, bet arī ļauties stāstījumam par mežģīnēm vīriešu un sieviešu apģērbā un baudīt franču mūzikas programmu. Savukārt piektdiena, 12.jūlijs – Satikšanās diena, kad vakarā pilsētas centrā – Brīvības laukumā notiks svētku atklāšana un zaļumballe kopā ar Ventspils Senioru bigbendu un DJ Lejasmeijeru.

Lielajā svētku sestdienā

Lielā svētku diena būs sestdiena, 13.jūlijs – Izrādīšanās un dižošanās diena. Uz Brīvības laukuma skatuves romantisku gaisotni radīs populāri latviešu dueti. To vidū būs Ināra Rudzīte un Ainars Bumbieris, romantiskais “X faktora” duets Signe un Jānis, Jolanta Gulbe un Deniss Paškevičs, kā arī grupa “Menuets”. Te viss būs par mīlestību un romantiku. Lielo nakts balli te vakarā spēlēs grupa “Vēja runa”.

Uz Pauzera pļavām atkal aicināsim svinēt svētkus festivāla gaisotnē. Par skatuves iesildītājiem būs Tukuma sadraudzības pilsētu draugi – mākslinieki no Khoni (Gruzija) un Krasnogorskas (Krievija). Savukārt vakarā pirms un pēc lielā gājiena muzicēs grupas “Carrnival Youth", "Otra puse" un Antra Stafecka, Ralfs Eilands ar svētku orķestri un OZOLS ar labākajām hip-hop dziesmām. Būs arī gaismas, ūdens un mūzikas priekšnesumi, bet nakts balli spēlēs DJ Vento.

Pauzera pļavās finišēs arī svētku gājiens, kas sāksies Tukuma centrā un virzīsies cauri pilsētai. Tā motīvs šogad “Ar auto uz kāzām!”. Lielajā dižošanās pasākumā būs gan tukumnieki, gan Tukuma pagastu ļaudis. Gan jau latviešu sacensību gars būs piestrādājis, lai skatītāji varētu novērtēt, kam lielāks, kam smukāks, kam ātrāks, kam glaunāks automobilis, un kurš prot svinēt svētkus krāsaināk un skaļāk.

Pils iela atkal būs Kāzu iela, kurā būs pulcējušies ne vien tie, kas kaut ko piedāvā kāzu sarīkošanai - floristi, interjeristi, noformētāji, kāzu tērpu darinātāji un pārdevēji un citi, bet būs arī Tukuma pagastu ļaudis, kuri dižosies ar tām iespējām, ko piedāvā viņu uzņēmēji – amatnieki, ēdinātāji, naktsmītņu turētāji, lai smukākās kāzas būtu Tukuma pusē. Iespējams, šī būs īstā vieta, lai noskaidrotu, kur un kā Tukuma novadā svinēt kāzas.

Vecpilsētā tāpat kā iepriekš būs Mākslinieku iela, kurā valdīs Mīlestības harmonija. Te būs izstādes un radošās darbnīcas, alternatīvās modes tērpu skate un Tukuma literātu aktivitātes, kustību teātra “Ideagnosis” performance un koncerti, kafija, kūkas un fotografēšanās.

Vēsturiskā Precību tirgus ainas pilsētā iedzīvinās Tukuma teātru aktieri, pilsētā būs sastopami īpašais Meitu un Puišu pajūgs. Būs fotoorientēšanās spēles: ‘fiksā’, lai atrastu 10 neparastākās randiņu vietas pilsētā, un bez skriešanas, lai iepazītu Tukumu.

Viesus gaidīs visi Tukuma muzeji. Svētku dienā atklās divas jaunas izstādes. Viena būs stāsts par kino filmēšanu Tukumā, tādēļ brīvdabas kino seansa laikā būs iespējams skatīt vienu no pēdējām Jāņa Streiča filmām “Rūdolfa mantojums”. Savukārt otra būs atkal tukumnieku un Tukuma pagastu ļaužu veidota kāzu izstāde “Saulesmeitas precībās”, kurās atkal būs skatāmas kāzu kleitas un ne tikai, atklājot gan senatnē, gan mūsdienās rakstītus līgavu un viņu tērpu stāstus.

Pilsētā pa dienu būs atkal amatnieku Smukumlietu tirdziņš, kur tuvāki un tālāki amatnieki piedāvās iegādāties noderīgas lietiņas ikdienai un svētkiem vai iepazīt un nobaudīt neparastas garšas. Bet pie baznīcas – tradicionālais svētku Ziedu tirgus. Dārzu mīļotājus šajā dienā īpaši ciemos savā daiļdārzā gaidīs arī Dace Lukševica.

Svētku noslēgumā

Pēc bagātās sestdienas svētku svētdiena – 14.jūlijs pilsētā būs rāmāka diena. Diena kā parasti iesāksies ar svētku dievkalpojumiem gan luterāņu, gan katoļu un baptistu baznīcā. Pilsētas parkā pa dienu būs programma bērniem kopā ar “Zili brīnumi” un “Smaidu darbnīca”, savukārt mieru rast un vasaru baudīt ikviens būs aicināts uz rožu kolekciju dārzu “Rozītes” Sēmes pagastā (vien 12 km no Tukuma). Te dārzs šajā dienā būs iepazīstams neparastākos veidos, bet pēcpusdienā uz koncertu “Vasaru svinēt...” aicinās Karīna Tatarinova un “Plenēra apvienība” kopā ar īpašo viesi Maiju Doveiku.

Savukārt gan svētdienas, gan visu svētku noslēgums būs Durbes estrādē – pašā vakarā, pulksten 22.00 ar lieluzvedumu “Precību spēles Tukumā”. Tas būs neparasts uzvedums ar vairāk nekā 1200 dejotājiem un dziedātājiem, mūzikas un gaismas projekcijām. Tie būs kā mazi dziesmu un deju svētki. Lieluzveduma radošo komandu veido Vispārējo latviešu Dziesmu un Deju svētku virsvadītāja Zanda Mūrniece un virsdiriģents Romāns Vanags, scenogrāfe Ineta Sipunova, gaismu mākslinieks Mārtiņš Feldmanis, libreta autore Elīna Apsīte un režisors Juris Jonelis. Mūzikas skaņu rakstus izspēlēs tautas mūzikas kapela Katrīnas Dimantas vadībā.

Tiekamies svētkos jūlija vidū Tukumā – 11.-14.jūlijā “Precību spēlēs Tukumā”!

 

Svētku programma meklējama šeit.

Svētku lieldraugi: Skonto Plan Ltd., Baltais, Dekšņi, Telms      

Svētku īpašie draugi: STRABAG, SIA “Alante” (“Mana aptieka”) , IKU “Eduards”, Lindstrom Prodem, Timberex, Kurzemes radio

Svētku atbalstītāji: AS “Rīgas dzirnavnieks”, Automazgātava M26 Meža ielā, “Neatkarīgās Tukuma Ziņas”, Restorāns TUCKUM, SIA “Skrīne”, “Tukuma ūdens”, Edgars Jekimovs, Ramona Grunte un brīvprātīgie Tukuma iedzīvotāji

Svētku organizatori: Tukuma novada pašvaldība un Tukuma pilsētas Kultūras nams

Lieluzveduma partneri: Engures, Jaunpils un Kanadavas novadu pašvaldības, Jūrmalas pilsētas dome, Tukuma novada amatierteātri un folkloras kopas, Tukuma koru un deju apriņķa kolektīvi, kā arī TDA "Liesma" un TDA "Jaunība"