logo
A A A

Aktualitātes

14/09/2018

"Sirds uz perona"

14.septembrī pulksten 19.00 jau astoto gadu pēc kārtas simtiem cilvēku Latvijā un pasaulē vienos dzeja un ceļš zem kājām, jo atkal notiks Dzejas dienu akcija „Sirds uz perona”. Šogad ar Latvijas simtgadei veltītu moto “Biļete līdz Brīvībai”.

Akciju, kas aizsākās 2011.gadā stacijā “Tukums 1”, joprojām organizē “Tukuma Literātu apvienība” un akcijas idejas autore Guna Roze. Tie, kas katru gadu gaida septembra otrās piektdienas vakaru, jau zina, ka “uz perona" nevis dzejnieki lasa dzeju un citi klausās, bet tie "citi” lasa dzeju, kas pašiem patīk. Atmosfēra vienmēr ir tik dabiska un sirsnīga, ka pat nejauši garāmgājēji kļūst par dzejas klausītājiem un pat deklamētājiem. Kāds spēlē ģitāru vai dzied, kāds dejo, fotografē, zīmē vai raksta ar krītu uz asfalta – tā ir brīva platforma radošām izpausmēm.

Šogad mūsu – Tukuma pusē “Sirds uz perona” notiks jau četrās vietās: stacijā “Tukums 1”, kur muzicēs dziesminieks Dinārs Gulbis, kā arī bijušajā Pūres stacijā un, par laimi, vēl esošajā Smārdes stacijā, un arī Sātos pie “Tilta uz nekurieni”. “Zinu, ka tie, kas pērn dzeju lasīja pie šī unikālā tilta, arī šogad vēlas pulcēsies tieši tur,” saka idejas autore Guna Roze. “Ja vien varētu būt vienlaikus divās vietās, arī es gribētu būt Sātos, manuprāt, tur ir visskaistākie Latvijas saulrieti. Arī laiks tur ir “nekurīgs”, un dzeja pie tilta drīkst sākt skanēt jau 18.00.”

Atšķirībā no iepriekšējiem gadiem, šogad dzeju varēs lasīt ne tikai tur, kur notiks organizēti pasākumi, bet jebkur pie eksistējoša vai ex-dzelzceļa, autobusa pieturā vai autoostā, vienatnē vai kompānijā. Droši! “Cenšamies izmantot iespējas, ko piedāvā informācijas tehnoloģijas. Šogad pirmo reizi katru “Sirds uz perona” vietu var atzīmēt kartē vietnē https://tla.lv/sup/. Svētdien kartē jau bija Tukums, Jelgava, Pļaviņas, Liepāja, Ozolnieki, Bauska, Dobele, Iecava, Rūjiena, Smārde, Pūre, Sāti, Ogre, Jēkabpils, Brocēni un Bergena Norvēģijā. Redzēsim, cik daudz sirsniņu Latvijā un pasaulē iemirgosies 14. septembra vakarā.”

Kur ir dzelzceļš vai autoosta, tur jābūt arī biļetēm. Visi “dzejas pasažieri”, pat tie, kas tikai klausās, katru gadu saņem īpašu biļeti. Šogad tās pievienotā vērtība būs iespēja bez maksas apmeklēt “Memoriālo Muzeju apvienības” muzejus un par sirsnīgām cenām iegādāties tukumnieku grāmatas. “Esam padomājuši arī par tiem, kas dzeju sliežu malā lasīs vientulībā vai divatā. Vajag savā Facebook vai Instagram kontā publicēt foto vai vēl labāk – video ar savu lasījumu, izmantojot mirkļbirku#sirdsuzperona, un īpašo biļeti varēs saņemt elektroniski – arī tāda iespēja šogad būs pirmoreiz.” – tā Guna Roze.

Vairāk par pasākumu var uzzināt, apmeklējot https://tla.lv/sirds-uz-perona/ un https://www.facebook.com/SirdsUzPerona/

Tiekamies Tukumā, Sātos, Pūrē un Smārdē vai kaut kur uz perona visā Latvijā!