logo
A A A

Aktualitātes

11/04/2019

Kurp doties šopavasar skolas ekskursijā?

Vēl mazliet un skolas laiks būs atkal beidzies. Tradīcija ir mācību noslēgumā doties kopīgā ekskursijā – gan izklaidēties, gan ko jaunu uzzināt vai apgūt. Tukuma tūrisma informācijas centrs ir apkopojis uzņēmēju piedāvājumu un aktualitāte, kas varētu būt saistošas, izvēloties maršrutu vai galamērķi skolas pavasara ekskursijai.

Muzeji un radošās darbnīcas

Tukuma pusē ir daudz muzeju un dažādu radošo darbnīcu, kurās var izmēģināt ne vienu vien amatu vai apgūt kādu jaunu prasmi. Viena no populārākajām darbnīcām ir Salmu darbnīca-muzejs, kas piedāvā gan apskatīt plašo salmu skulptūru kolekciju, gan arī pašiem uzmeistarot kādu salmu zvēriņu, lelli vai citu salmu figūru profesionāla meistara vadībā. Tukuma Audēju darbnīcā ekskursijas laikā skolēni var iepazīties ar audēja darbu un aušanas amata tradīcijām, radot iespēju iesēsties stellēs un pašiem pamēģināt aust. Viesojoties pie prasmīgā pinēja Pētera Tutāna, meistars skolēniem piedāvās nodarbības ar vienkāršu ieskatu amatā, iepazīstot pinēja darba ikdienu no materiāla audzēšanas līdz gatavam produktam un pašam pamēģināt izgatavot kādu vienkāršu priekšmetu.

Radošā darbnīcas “7 Balles” Jaunpils pusē aicina skolēnus uz kopīgu darbiņu meistarošanu: trīs veidu sveču darbnīcas - traukā un formā lietas, kā arī vērtas sveces, tinglošana, atstarotāju veidošana, puzļu zāģēšana, audumu maisiņu apgleznošana, naglu gleznas veidošana, koka mašīnītes būve, dedzināšana kokā, vējdzirnaviņas, vēja zvani, koka vēja rādītāji, koka kuģu būve, zāļu tēju darbnīca, stikla trauciņu apgleznošana un gravēšana, dūceņi, vilciņi, rulleni, koka kukaiņu vēršana, flīžu mozaīka, nozīmīšu zīmēšana, fantāzijas kladītes. Ir ko darīt gandrīz visu dienu un katrs var izvēlēties sev piemērotāko nodarbi!

Ciemos pie sevis aicina arī Kandavas keramiķe Linda Romanovska, kas Kandavas keramikas cepli strādā ar mālu bez ierastās podnieka ripas. Pie viņas varēs gan uzzināt par keramiķa arodu, gan līdzdarboties. Savukārt lauku mājā “Indāni” būs iespējams iepazīties ar īstu lauku sētu un tajā tik ierastajiem ikdienas darbiem. Pēc pastrādāšanas te var uzkurināt kopīgu ugunskuru, uzvārīt tēju un uzcept līdzpaņemtās desiņas, kartupeļus, maršmello – visu, ko vien var izcept.

Lauku ikdienu tik senākos laikos aicina iepazīt Pastariņa muzejs. Muzeja izveidotajā Ziemeļkurzemes lauku sētā skolēnu grupām tiek piedāvātas dažādas ar lauku ikdienas darbiem saistītas aktivitātes. Un kas gan var būt garšīgāks par pašu izceptu maizīti, ko var nogaršot, ja pieteiksies maizes cepšanas programmai! Ja nu vienīgi “Luīzes ūdenskliņģeri”, kurus cep Džūkstes Pasaku muzejā. Te skolēni ne tikai aicināti klausīties Džūkstes pasakas un stāstīt pašu dzirdētās pasakas, bet iesaistīties arī jaunā programmā – ūdenskliņģeru cepšanā, kuras laikā uzzina daudz jauna par galda kultūru un iepazīst latviešu Pasaku tēva Ansa Lerha-Puškaiša sievu Luīzi.

Neparastas darbnīcas piedāvā “Latviešu strēlnieki Ķemeru purvos”. Proti – viņu šī gada jaunums – “Frontes mākslas darbnīca”, kurā no orģinālajiem izejmateriāliem – patronām, lodēm, granātu šķembām - tiek izgatavoti gredzeni, amuleti un svečturi. Izvēloties šo ekskursiju, katram būs iespēja iepazīties ar vairāk kā 100 gadus senām izgatavošanas metodēm un gala rezultātā iegūt skaistu piemiņas lietu. Un ja kara un karavīru tēma ir tā, kas interesē, tad droši var doties uz Kurzemes cietokšņa muzeju Zantē, kur skolēni tiek iepazīstināti ar I un II Pasaules kara vēsturi un latviešu karavīru likteņiem.

Savukārt Tukuma pilsētas vēstures muzejā “Pils tornis” vēl ir apmeklējama izstāde “Tukumnieki un draugi”, kas ir stāsts par Tukumu un tukumniekiem, kā arī mūsu draugiem. Izstādes ietvaros apmeklētājiem tiek piedāvātas dažādas aktivitātes: iespējams spēlēt riču-raču pa Tukumu, salikt puzli – Tukuma jostu, krāsot Tukuma rozes, spēlēt spēli “Atrodi Tukuma smukumu!” un piedāvāts “Orientēties Tukuma laikā un telpā”, meklēt konkrētas vietas Tukumā fotogrāfijās – toreiz un tagad.

Orientēties aicina arī Tukuma Mākslas muzejs, kas piedāvā iespēju doties tematiskā ekskursijā ar uzdevumiem “Orientējies Tukuma laikā un telpā - Mākslai pa pēdām!”. Skolēni saņem Tukuma vecpilsētas karti ar iezīmētu maršrutu un uzdevumiem, kurus risinot, iepazīst Tukuma māksliniekus, viņu darbus un vēsturiski nozīmīgas vietas pilsētā. Savukārt programmas “Kopējam gleznas” nodarbības norisinās muzeja atmosfērā, aplūkojot oriģināldarbus, tās laikā notiek nosacīta gleznu kopēšana.

Pilis un muižas

Tukuma pusē ir daudz piļu un muižu. Katra savādāka un katrai savs stāsts. Ekskursijā Durbes pilī skolēnus sagaida iepazīšanās ar Durbes pils vēsturisko interjeru, kas radīs priekšstatu par baltvācu kultūru 19.gadsimta beigās un 20.gadsimta sākumā. Ja tomēr par Raini vai 1918.-1920.gada vēstures notikumiem tomēr negribas dzirdēt atkal, tad orientēšanās spēle “Iepazīsti Durbes pili un tās apkārtnes dabas bagātības!” būtu vislabākais piedāvājums. Ar tās palīdzību ir iespēja iepazīties ar Durbes pils vēsturiski nozīmīgajiem faktiem, interjeru un iesaistītajām personībām, atklāt pils apkārtni, tur sastopamās mazās arhitektūras formas, vēsturiskus notikumus un daudzveidīgo koku bagātību.

Atraktīvas un interesantas ekskursijas skolēnus sagaida teatralizētajās ekskursiju programmās Jaunpils pils mūros kopā ar viduslaiku varoņiem. Te var izvēlēties gan klasisku ekskursiju, gan viduslaiku skolu „Mazie mūciņi” vai “Mazo bruņinieku piedzīvojumu” programmu skolēniem līdz 5.klasei. Vecākām klasēm (6.- 12.klasei) piemērota būs ekskursija – “Ielūdz pils atslēgu glabātāja” un ekskursija Jaunpils ūdensdzirnavās.

Šlokenbekas muižā būs iespējams iepazīt gan pašu muižu ar spēlēm un piedzīvojumiem, gan Latvijas Ceļu muzeju. Virkni tematisku ekskursiju, saistītu ar dabas un dārza tēmām, savukārt piedāvā Jaunmoku pils. Te nobaudāmas būs gan zāļu tējas, gan angļu tēja.

Gardumi

Klasiskais – saldais šokolādes un trifeļu stāsts joprojām meklējams Pūrē – Pure Chocolate Šokolādes muzejā. Savukārt veselīgais stāsts būs baudāms “Satori Alfa” mazajā ražotnē, kur pārstrādā smiltsērkšķus, ražojot veselīgus nektārus.

Piekrastē var doties pie kāda no zivju pārstrādātājiem – Lapmežciemā pie “Reiņa zivis”, bet Bērzciemā – uz zvejnieku sētu “Dieniņas”. Te iepazīstams ir kā no jūrā vai okeānā noķertas zivs top gardi kūpinājumi vai zivju zupa.

Savukārt Rideļu dzirnavās, kur tapis jauns – Dzirnavu muzejs, tās kafejnīcā pasūtams īpašs – pankūku galds. Pēc tā iepazīšanās ar dzirnavām un pankūkošanas te iespējams gan izskrieties, gan izmēģināt braukšanu ar SUPiem.

Bet ja gribas iejusties viduslaiku gaisotnē, vai ēst neparastāk – ar rokām bez dakšinām un nažiem, tad ciemos gaidīs Jaunpils Viduslaiku krodziņš. Atliek vien izvēlēties, kādu ēdienkarti pasūtīt iepriekš – kungu vai mūku.

Aktivitātes

Ja plānā atpūsties aktīvi un aizrautīgi, tad apmeklējams Tukuma pievārtē esošais kempings “Sveikuļi”. Te iecienīta ir labirinta vārdu spēle “Spiegu spēles”, kurā no labirintā apslēptajiem burtiem ar shēmas un numuru palīdzību, pielietojot dažas orientēšanās prasmes, jāatrod kādas mīklas atšifrējums. Aktīvajā erudīcijas spēlē „Pazīsti Latviju!” būs iespēja atraktīvā veidā iepazīt Latvijas pilsētas, ezerus, upes, kalnus un citu ģeogrāfisko vietu un punktu atrašanās vietas. Izvēloties “Meža takas mīklas”, būs jādodas pastaigā pa marķētu dabas taku ar karti rokās, meklējot atbildes uz dažādiem, arī āķīgiem jautājumiem.

Tukuma Ledus halle piedāvā ekskursiju-aktīvu spēli „Izspēlē Olimpiādi”, kurā skolēniem ir iespēja kļūt par Olimpiādes dalībniekiem un atraktīvi izspēlēt Olimpiskās spēles no atklāšanas ceremonijas līdz apbalvošanai. Savukārt Atpūtas komplekss „Zviedru cepure” skolēniem nu piedāvā ne vien aizrautīgus nobraucienus ar rodeļiem, bet arī izbraucienus ar bagijiem, kas būs piedzīvojums gan mazākiem, gan lielākiem bērniem.

Aizraujošu dienu Kandavas pusē – “Bērnu mājā” Cērē piedāvā gliemežu fermas “Kangari” saimniece Antra Gaisa. Te bērndārzniekiem un 1.–4. klases skolēniem skaistā sakoptā lauku sētā pieredzējušu pedagogu vadībā piedāvā radošu darbošanos, kā arī Meža veča noslēptās mantas meklēšanu mežā. Sētā ir gan rotaļu laukums ar karuseli, slidkalniņu un veiklības trasīti, gan Seno lietu muzejiņš.

Izvēloties piedzīvojumu spēli “Izlūku gaitās” Ķemeru nacionālajā parkā, būs iespēja kopā ar “Latviešu strēlniekiem Ķemeru purvos” ceļot laikā un atgriezties 100 gadus senā pagātnē, kur pāri purvu klajumiem atblāzmoja kauju ugunis.

Kinopilsēta “Cinevilla” piedāvā vairākas programmas skolēnu grupām ar dažāda veida atrakcijām un aktivitātēm pēdējās lielās filmas “Nameja gredzens” noskaņās. Te joprojām iespējams ir arī nofilmēt savas klases filmu un izmēģināt dažādus filmēšanas trikus, kā arī paēst kino ēstuvē. Savukārt tālāk Džūkstē - zirgaudzētava ''Skudru staļļi'' skolēnu grupām piedāvās gan ekskursiju pa zirgu stalli un iepazīties ar 6 dažādām zirgu šķirnēm un zirgu dzīvi, paradumiem, zirglietām un staļļu ikdienu, gan vizināšanos ar zirgiem. Te iespējams arī klases pikniks.

Atpūtas komplekss “Albatross” Ķesterciemā pie jūras skolēnu grupām piedāvā dažādās ekskursiju programmas: tematiskās ballītes, lāzertāgs, spēles baseinā, kvesti, orientēšanās, mini sporta spēles. Piedāvājumā ir gan programmas dažām stundām, gan vairākām dienām. Pēc aktīvas atpūtas piedāvājam teritorijā sarīkot pikniku.

Bet ja gribas pavisam kaut ko ekstrēmu, tad iesakām sazināties ar apvienību “X-UNIT”, kas piedāvā grupu saliedēšanas spēles ar militāriem elementiem, kā arī dažādus pārgājienus, t.sk. izdzīvošanas pārgājienus ar piedzīvojumu scenārijiem.

Doties dabā

Iecienītākā teritorija šobrīd mūspusē ir protams Ķemeru nacionālais parks ar tā daudzajām pastaigu laipām un takām. Taču reta skola vēl ir izmantojusi parka “Dabas skolas” piedāvājumu. Skola sagatavojusi dažādas nodarbības un maršrutus, kā labāk iepazīt dabu un Ķemeru nacionālo parku.

Arī Abavas senlejas dabas parkā izveidotas dažādas takas, kas ļauj iepazīt gan pauguraino Kurzemes reljefu, gan Čužu purva pasauli. Ceļojumu pa šo teritoriju bagātāku padarīs parka fonda vadītājas Ivetas Pieses stāstījums. Savukārt Engures pusē nu jau iecienīts ir arī dabas parks “Engures ezers”, kas ļauj iepazīt gan jūru, gan Engures ezera dabas daudzveidību. Visinteresantākais bērniem, protams, ir šķērsot savvaļā dzīvojošo zirgu un govju ganības, lai uzkāptu putnu vērošanas tornī.

Taču šopavasar īpaši aicinām doties uz Viesatas upesloku dabas un izziņas taku. Te būs gan pastaiga pa mežu, ar takām kalnup un lejup. Te pavērsies brīnišķīgi skati uz Viesatas upīti. Te pa ceļam būs iespēja uzspēlēt galda spēles brīvā dabā, kā arī sarīkot pikniku. Un kur nu vēl obligātais foto uz Spuņņakmeņa!

Piedāvājums skolotājiem

Vēl viens mācību gads ir noslēdzies, un arī skolotāji ir pelnījuši atpūsties. Bet vēl pirms lielā vasaras atvaļinājuma skolotāji aicināti kopā pavadīt jaukus brīžus, viesojoties ģimenes vīna darītavas “Abavas” vīna pagrabiņā netālu no Tukuma. Vīna darītavas saimnieki novērtē skolotāju darbu - viņu enerģiju un pacietību, kā arī tic, ka izglītība ir svarīgs solis bērnu izaugsmē un skolotāju darbs ir nenovērtējams, tādēļ skolotāju grupām vīnu degustācijām te īpaša atlaide - 15%. Te ziedoņa laikā patīkami būs aizmirst rūpes un sagaidīt vasaru iesākamies!

 

Imants Ziedonis ir teicis: “Latvija ir brīnumskaista zeme, bet skaistajam jāpalīdz parādīties.” Mūsu pusē ir daudz brīnumskaistu vietu, un pavasaris ir visīstākais brīdis, kad doties ceļā un atklāt Latviju.

Piedāvājumi skolām pavasara ekskursijām meklējami šeit.