logo
A A A

Aktualitātes

01/07/2020

Dārzu pērles Tukuma pusē

Dārzu un parku apmeklējums ir pateicīgs ceļojumu galamērķis, jo tajos iespējams gan priecāties par dabas skaistumu, gan izturēt saules karstumu vai nedaudz paslēpties no pēkšņi uznākušā lietus.

Tukuma pievārtē atrodamas dažādu laiku muižas un dažādu veidu dārzi. Kamēr Tukumā – rožu pilsētā gan vasarā, gan rudenī, kad rožu ziedēšanai ir otrā tūre, iepazīstams un izsmaržojams ir īpašs Rožu maršruts, tikmēr tās apkārtnē iepazīstams ne viens vien kolekcijas vai košumdārzs.

Skaistākais rožu ziedēšanas laiks Tukumā ir klāt!

Sākoties jūnijam, kad sākas lielā rožu ziedēšana, pateicoties siltajam laikam, rožu aromāts ir visspēcīgākais. Turpinot rožaudzēšanas tradīcijas un cildinot Tukuma kā rožu pilsētas slavu, Tukuma pilsētā izveidotas kopskaitā gandrīz 20 rožu dobes, kurās aplūkojamas visdažādākās rožu šķirnes. Rožu stādi ir gan iedzīvotāju, gan vietējo uzņēmēju dāvināti, kā arī iegūti tradicionālo Rožu svētku akcijas “Uzdāvini rožu stādu pilsētai” laikā. Pirmās rožu dobes tika izveidotas jau 2009. gadā un tās katru gadu tiek papildinātas. Jaunākās rožu dobes izveidotas Veļķu mikrorajonā un Z.A.Meierovica laukumā pie ārlietu ministram veltītā pieminekļa.

Kas īpašs pilsētā? Tās arhitektoniski greznākā iela – Pils iela jau otro gadu pārtapusi par sava veida Rožu ielu, jo pie katra nama vasarā tajā zaldātiņi stāv lielie rožu podi, it kā sargājot pilsētas smukumu. Rozes te zied visdažādākajās krāsās – gan rozā un dzeltenas, gan tumši sarkanas un oranžīgas.

Iestājoties rudenim liela daļa rožu sāk savu otro ziedēšanu, atgādinot par vasaru un par tās sniegto prieku.

Lai iepazītu skaistākās rožu ziedēšanas vietas, esam izveidojuši Rožu maršrutu: http://visittukums.lv/lv/Marsruti/Pilsetu-marsruti/Tukuma-Rozu-marsruts

Košumdārzi un kolekciju dārzi Tukuma apkārtnē

Daces Lukševicas daiļdārzs

Ainavu arhitektes Daces Lukševicas daiļdārzs, kas atrodas Tukumā, Veļķu priežu pakājē, ir viegli kopjama, ekonomiska un estētiska dārza paraugs un vienlaikus var lepoties ar plašu augu kolekciju. Īpašu pārsteigumu dārzs sola hostu cienītājiem, piedāvājot aplūkot 95 dažādas to šķirnes. Te aug arī 11 ziemcietīgu hortenziju šķirnes.

Daces vecāki tāpat kā daudzi cilvēki Tukumā jau padomju laikā audzēja rozes. Zemes gabalā viņi vispirms uzcēla siltumnīcu un pēc tam vakaros un atvaļinājumos būvēja māju, kurā tagad dzīvo Daces ģimene. Zemes gabals ir neliels – tikai 1000 kvadrātmetru. Pirms 15 gadiem tas pārveidots, un, kā pati Dace saka, dārzs veidots kā pēc grāmatas – ar priekšdārzu, dzīvojamo un saimniecisko zonu. Lai tas izskatītos lielāks, izmantotas dažādas viltības un specefekti. Piemēram, dārzā apzināti nav ierīkoti celiņi – tie vizuāli dārzu sadalītu un tas izskatītos mazāks, Plašuma izjūtu rada arī kulises – augstāki koku un krūmu stādījumi, kas neļauj dārzu pārskatīt no vienas malas līdz otrai. Dace par savu dārzu stāsta, ka viņas iecere bijusi pavisam vienkārša – dārzam ir jābūt ekonomiskam, ekoloģiskam un estētiskam. “Es gribētu parādīt cilvēkiem, ka skaists var būt arī dārzs, kuram nav jāvergo.”

Visu vasaras sezonu te ir iespēja iegādāties daudzgadīgos apstādījumu augus podos. Daci iespējams arī nolīgt par gidi ekskursijai pa Tukuma un apkārtnes tuvākajiem dārziem un parkiem.

Apmeklējumu pieteikt iepriekš.

Adrese: Lejas iela 1, Tukums. Tālr.: 29177195, www.skaistiedarzi.lv

Rožu kolekcijas dārzs “Rozītes” Sēmē

Rožu kolekcijas dārzs - rožaudzētava "Rozītes" Sēmes pagastā ir Dailas un Bruno Trubiņu lolojums. Ar rožkopību šeit nodarbojas jau trešajā paaudzē. Visu pirmsācējs bija Dailas vecaistēvs Pauls Salmiņš, kurš strādājis par Struteles muižas dārznieku. Pirmās Latvijas brīvvalsts laikā viņš apmācīja daudzus dārzniekus un izveidoja arī savu stādaudzētavu.

Lai arī pēc Otrā pasaules kara daudz no ģimenes ieguldītā ir gājis bojā, palikusi ir mīlestība uz zemi un ziediem. Izveidotajā stādaudzētavā „Rozītes” Trubiņu ģimene audzē, pārbauda un atlasa kolekcijai tikai skaistākās un izturīgākās rožu šķirnes, jaunākos stādus iegādājoties gan lielākajās Eiropas rožu stādaudzētavās, gan pie labākajiem Latvijas rožkopjiem. Interesentiem iespēja gan aplūkot stādaudzētavu, gan konsultēties par rožu audzēšanu, kā arī iegādāties rožu stādus. Interesentiem te aplūkojamas aptuveni 400 dažādu rožu šķirņu.

Apmeklējumu vēlams pieteikt iepriekš.

Adrese: “Rozītes”, Sēmes pagasts, Tukuma novads. Tālr.: 26469604, www.dailasrozes.lv

Ligitas Čukures daiļdārzs - Magnoliju dārzs Engurē

Engurnieces Ligitas Čukures daiļdārzs veidots kā ainavisks dārzs, kas ir gleznains no dažādiem skatu punktiem. Dārzā aug daudz eksotisku koku un krūmu, un līdzās dažādu sugu magnolijām tajā aplūkojama arī neliela peoniju kolekcija, skaista angļu rožu izlase un citi interesanti augi. Katram augam ir savs stāsts, kā tas ir atceļojis uz dārzu.

Daiļdārzs kopā ar ēkām aizņem 2000 kvadrātmetru un atrodas pavisam netālu no jūras. Dārzs ir mainīgs un katru gadu attīstās, papildinot tā augu klāstu. Dārza saimniece labprāt dalīsies ar praktiskiem padomiem magnoliju audzēšanā un kopšanā.

Tiem, kas dodas uz Enguri atpūsties, iespējams pie Ligitas kundzes ne vien apskatīt dārzu, bet arī tajā dzīvot, jo saimnieces ģimene izveidojusi arī tūristu apmešanās vietu - naktsmītnes, lai baudītu gan dārza burvību, gan blakus esošo jūru.

Interesentiem lūgums apmeklējumu pieteikt iepriekš.

Adrese:Jūras iela 59, Engure, Engures pagasts, Engures novads. Tālr.: 29424424, FB: Magnolia Park - atpūtas mājiņas

Laimoņa Zaķa “Īrisu dārzs”

Kandavas pusē 2006. gadā iekoptais “Īrisu dārzs” pieder gladiolu un īrisu selekcionāram Laimonim Zaķim, kurš ar selekciju nodarbojas jau vairāk nekā 30 gadus. 20.gadsimta 90. gadu otrajā pusē Laimonis Zaķis bija pirmais, kurš Latvijā ieveda un sāka popularizēt zemos bārdainos īrisus un pievērsās arī to selekcijai.

Jauns stimuls aktīvākam darbam ar lielziedu īrisiem bija selekcionāra Florences īrisu konkursa dārza apmeklējums 2006. gadā. Toreiz Laimonis arī nolēma: “Arī man būs īrisu dārzs, par kuru priecāšos ne tikai es pats, bet dalīšos arī ar citiem ziedu mīļotājiem, atverot dārzu ziedu sezonā apmeklētājiem!”. Rezultātā - tukšā vietā, veca ābeļdārza teritorijā 2006. gada rudenī tika iedzītas pirmās vagas un trīs gadu laikā uz šī brīža dārza vietu pārcēlās visa kolekcija, kas papildinājās, turpinot selekcijas darbu, intensīvi krustojot jaunākās ārzemju šķirnes, lai izveidotu Latvijas klimatam piemērotas, izturīgas un bagātīgi ziedošas jaunšķirnes.

Vasaras vidū Laimoņa Zaķa dāzā krāšņi zied īrisi. Viņš ir Latvijā lielākās zemo bārdaino īrisu kolekcijas īpašnieks un pats radījis vairākus desmitus zemo īrisu šķirņu, bet kopumā viņa radīto sīpolpuķu šķirņu skaits jau pārsniedz vairākus simtus. To ziedēšanas laikā saimnieks savā dārzā rīko atvērto durvju dienas. Te apmeklētāju acis priecē ne tikai īrisi vasaras sākumā, bet arī gladiolas vasaras beigās. Labaākais laiks tās vērot ir augusts un septembris. Savukārt brīžos, kad mazāk darba dārzā un pie kolekcijas, Laimonis Zaķis ir aicināms ciemos, lai stāstītu par savu kolekciju un sīpolpuķu daiļumu.

Lai arī saimnieks šogad sastopams uz vietas gandrīz vienmēr, apmeklējumu vēlams pieteikt iepriekš.

Adrese: „Intes”, Kandavas pagasts, Kandavas novads. Tālr.: 29286353, www.irisgarden.lv

Jāņa Auziņa dārzs “Hederās”

Vairāk nekā 15 gadu laikā stādu audzētājs Jānis Auziņš klaju lauku netālu no Tukuma pārvērtis apbrīnojamā dārzā. Tajā viss tapis paša spēkiem, īstenojot ilgi izsapņotās ieceres. Pamazām dārzs ieguvis tādu izskatu, kādu saimnieks vēlējies: ar bagātīgiem augu stādījumiem, dīķiem, strautiem, tiltiņiem un mūrētiem dārza elementiem.

Zemnieku saimniecība "Hederas" nodarbojas ar dekoratīvo augu audzēšanu. Te tiek audzētas dažādas tūjas, kadiķi, dekoratīvās eglītes, pacipreses, dekoratīvie krūmi, kā arī ziemcietes. Kopumā aptuveni 200 šķirnes. Saimnieks Jānis Auziņš piedāvā iepazīties ar saimniecību un padalīties pieredzē par dekoratīvo augu audzēšanu.

Apmeklējumu vēlams pieteikt iepriekš.

Adrese: “Hederas”, Tumes pagasts, Tukuma novads. Tālr.: 26434558

Intas Seredjukas dārzs Vānē

Intas Seredjukas dārzā Vānes pagastā aug un no vasaras beigām līdz pat salnām krāšņi zied ap 150 dāliju šķirņu. Saimniece ir dārzeņu un augu kolekcionāre jau 20 gadus, un šajā dārzā aug vismaz 1000 tomātu šķirnes, kā arī 50 kartupeļu šķirnes un dažādi citi, arī neparasti dārzeņi. Te acis iepriecēs un pārsteigs gan balti gurķi, gan violeti tomāti, godži ogas, melones un arbūzi.

Šajā dārzā tā saimniecei ir svarīgi turpināt arī senu augļu un dārzeņu šķirņu audzēšanu. Te tiek pavairotas vecās ābeļu šķirnes, lai tās nepazustu. Ar apbrīnojamu mīlestību tiek izlolotas pat vistrauslākās šķirnes augi. Saimniecības atmosfēra ir kā senās lauku mājās pie darbīgiem latviešu ļaudīm.

Dārza vienā daļā ierīkota atpūtas vieta ar šūpolēm un ugunskura vietu, kur nesteidzīgi var baudīt līdzi paņemto maltīti.

Intas kundzei piemīt latviešiem raksturīgā kautrība un pieticība, jo, kad ceļotājs iegriežas viņas dārzā, arī viņa mēdz teikt: “Nu man jau nekas tāds te nav.”

Interesentiem lūgums apmeklējumu pieteikt iepriekš.

Adrese:“Attiņi”, Vānes pagasts, Kandavas novads. Tālr.: 22192013

Jāņa dārzs Vānē

Pensionēta skolotāja Jautrīte Ozola ar ģimeni kopš 20.gadsimta 80.gadiem audzē rozes lielās siltumnīcās. Vasaras sezonā (maijs-septembris) iespējams gan apmeklēt siltumnīcas, gan iegādāties rožu ziedus un stādus.

Dārzā strādāt pievienojies arī Jautrītes kundzes dēls Jānis, kas nozīmē, ka drīzumā šo dārzu dēvēsim par Jāņa dārzu.

Dārza saimnieki – pensionēta skolotāja Jautrīte Ozola un viņas dēls Jānis pamatā nodarbojas ar rožu stādu audzēšanu gan siltumnīcās, gan āra apstākļos. Šis ir īstais brīdis, lai iegādātos rožu stādus, saimnieks konsultē par piemērotākajām šķirnēm gan individuāli, gan grupām. Ziedēšanas laiks dārzā ir pēc Jāņiem, tā kā atliek vien doties ciemos.

Interesentiem lūgums apmeklējumu pieteikt iepriekš.

Adrese: "Sarmas", Vānes pagasts, Kandavas novads. T. 29324193, 26335583

Grosu ģimenes dārzs Kandavā

Arhitektoniski skaistās formās un krāsās iekopts dārzs, kur krāšņā ziedēšana aizsākas ar sarkano mežlilliju. Pavasara krāšņums ir ziedošo ķiršu aleja, skaistas ainavas veido eiforbijas, ibēras un prīmulas. Pilnos ziedos ir agrie rododendri, bet kuru katru brīdi ziedēs arī vidējie un vēlie.

Šogad dārzā pirmo reizi uzziedējusi arī baltā mežlillija. Skaists paklājs zied no pieguļošā slotzara. Vasarās ziedēšanu papildina kokveida peonijas. Dārza ainava mainās ik pēc divām nedēļām.

Saimniece labprāt uzņem gan individuālus, gan ceļotājus grupās. Interesentiem lūgums apmeklējumu pieteikt iepriekš.

Adrese:Vidzemes iela 5, Kandava, Kandavas novads. Tālr.: 26486451

Vēsturiskie dārzi un parki

Durbes muižas parks

Durbes muižas parks Tukumā ierīkots laikā no 1918. līdz 1838.gadam, kad grāfs Mēdens veicis Durbes pils pārbūvi un labiekārtojis pils apkārtni. Parks tika veidots pēc angļu ainavu parka paraugiem, lieliem koku masīviem mijoties ar nelielām koku grupām un vientuļi augošiem kokiem, kas kopā ar nelieliem dīķīšiem, nelīdzenajam reljefam un izlocītam celiņu tīklam gar plašiem zālieniem ar pili kā galveno kompozīcijas elementu veidoja neatkārtojamu ainavu.

Parkā stādīja no Sibīrijas un Vācijas atvestos kokus. Te aug arī Latvijas resnākā Veimuta priede (Pinus strobus L.). Tās apkārtmērs ir 3,18 metri.

Adrese: Durbes pils, M.Parka iela 7, Tukums

Tukuma pilsētas parks

Pilsētas parks iekārtots 1869. gadā pie Lielās ielas, pēc Kurzemes gubernatora ieteikuma. Parku izveidojis un pilsētai uzdāvinājis Durbes un Šlokenbekas muižas īpašnieks barons fon der Reke, kurš pats bijis kaislīgs koku audzētājs. Parkā auga neskaitāmu sugu koki. Sākotnēji tajā bijuši tikai pastaigu celiņi, taču jau 19. gadsimta beigās te atradās arī mūzikas estrāde, deju laukums, bet 20. gadsimta pirmajā pusē uzbūvēts neliels, kokgriezumiem rotāts restorāns, kas bija tukumnieku iemīļota atpūtas vieta. No tā laika parks bijis neskaitāmu svētku un romantisku nakšu liecinieks. 20.gadsimta sākumā vasarās parka paviljonā spēlēja arī orķestris. Padomju laikā te darbojās karuseļi.

Ilgāku laiku parks bija aizmirsts, bet  2016.gada vasarā tas atkal atjaunots un parka apmeklētājiem pieejama viena no parka vecākajām daļām, kurā izvietoti plaši rotaļlaukumi dažādu vecuma bērniem, kā arī pastaigu takas un atpūtas soliņi. Parkā izveidota arī vasaras kafejnīca “Kates krepes”, kurā var nopirkt gan atspirdzinošu dzērienu, gan gardas pankūkas.

Ziemā Pilsētas parkā ienāk Egļu mežs un Ziemassvētku rūķi uzbūvē savu ciematiņu, kurā Adventes svētdienās viesojas arī Ziemassvētku vecītis. Savukārt Lieldienu laikā parkā iedzīvojas Lieldienu zaķi. Vasarās blakus parkam esošajās Pauzera pļavās tiek svinēti lielākie pilsētas svētki – Rožu svētki Tukumā un Precību spēles.

Nākotnē tiks pabeigta visa vecā parka daļas atjaunošana un labiekārtošana dabas baudītājiem, kā arī izveidots jaunā parka daļa sportiskākajiem parka apmeklētājiem.

Adrese: Lielā iela 36a, Tukums

Vecmoku muižas parks un alejas

Vecmoku parks izveidots 19.gadsimta 1.pusē, kad Vecmoku muiža piederējusi baronu fon Elzenu (von Oelsen) dzimtai. Parkā augušas kā vietējās, tā introducētās sugas, piemēram, Eitropas lapegle (Larix decidua), ošlapu kļava (Acer negundo) un kalnu kļava Acer pseudoplanatus), Vācijas krustābele (Crataegus alemanniensis), Tatārijas sausserdis (Lonicera tatarica), baltais vītols (Salix alba ‘Sericea’), melnais un sarkanais plūškoks (Sambukus nigra un Sambukus racemosa), Zviedrijas pīlādzis (Sorbus intermedia), Ungārijas ceriņš (Syringa josikaea), parastā (Anglijas) goba (Ulmus glabra) u.c.

Lai arī bijušās Vecmoku muižas parks šobrīd ir aizlaists un nekopts, aizaudzis ar vietējām sugām, tas joprojām izceļas un uzmanību piesaista ar vairākām izcili krāšņām un garām liepu (Tilia x vulgaris) alejām. Uz muižas kompleksu ved trīs lapu koku alejas. Viena no tām ir garākā holandiešu liepu aleja Latvijā (ap 1 km).

Adrese: Vecmoku muiža, Vecmokas, Tumes pagasts, Tukuma novads

Jaunmoku pils parks

Pirmās ziņas par Jaunmokām rakstos atrodamas 16.gadsimta vidus dokumentos, tomēr muižas straujāka attīstība notika vēlāk. Parks izveidots 19.gadsimta vidū. Drīz pēc tam muižas kompleksu nopirka Džordžs Armitsteds (1847-1912), tolaik vēl Rīgas rātskungs, kurš vēlāk kļuva par ievērojamāko Rīgas pilsētas mēru un kurš 1901. gadā pēc Vilhelma Bokslafa (1858-1945) projekta uzcēla tagadējo Jaunmoku pili.

Kaut arī parkam šķiet sekundāra nozīme, tomēr tā rāmā atmosfēra un vasaras karstumā sniegtā ēna visos laikos ir bijusi svarīga pils kompleksa sastāvdaļa. Muižu uzplaukuma laiks bija arī periods, kad Latvijā tika ievestas un introducētas neskaitāmas eksotisku augu sugas, no kurām daļa veiksmīgi pielāgojās mūsu vēsajiem un nepatstāvīgajiem laika apstākļiem.

Kaut rakstiskas un fotogrāfiskas liecības par parku saglabājušās ļoti nedaudz, tā vien šķiet, ka ozoli un oši redzējuši, kā tika uzcelta mūsu sarkanbrūnā pils, bet no dažiem ābeļu un saldo ķiršu kokiem, kuri arī mūsdienās katru gadu zied un ražo, pils iemītnieki augļus ēduši jau 20.gadsimta pirmajā pusē. Tāpat joprojām pavasaros zālienus izraibina koši dzeltenas savvaļas tulpes.

Īpašs parka lepnums ir simtgadīgās liepu alejas, kuras jūlija vidū zum un saulainās dienās neprātīgi smaržo.

Mūsdienās ap pili kuplo rožu dobes, stīgas vij vīnogulāji, augļus saulē briedina ābeles, bumbieres, plūmes, ķirši un ogulāji, smaržo ārstniecības augu čemuriņi un pavasaros košas ziedu tūtiņas izvērš rododendru audze, kur pa krūmiņam iestādījuši pilij un Latvijai nozīmīgi cilvēki, kā arī jaunie pāri, kas Jaunmokās atzīmējuši savu kāzu dienu.

Adrese: Jaunmoku pils, Tumes pagasts, Tukuma novads

Jaunpils muižas parks

Jaunpils muižas ainavu parka izveide aizsākusies 19. gadsimta vidū Kristofa fon der Rekes (1836–1899) valdīšanas laikā. Nostāsti vēstī, ka kokus augstmanis dārzniekam licis stādīt tā, lai, tiem saplaukstot, veidotos Rekes dzimtas ģerbonis. 19. gadsimta nogalē parkā visur bijuši ierīkoti grantēti celiņi. Parkā ir interesanti apskates objekti – vairāki dižkoki un akmens tiltiņš, kurā iegravēta Karlsbādes kūrortā pāragri mirušā pils īpašnieka barona Georga Augusta fon der Rekes (1871–1905) monogramma un gada skaitlis “G. A. v. d. R. – 1905”. Romantiska taciņa gar upmalu aizved uz Mīlestības akmeni, kas reiz bijusi jaunpilnieku iecienīta tikšanās vieta.

Jaunpils parka ainavu no 2018.gada papildina bariņš aitu. Ideja par šādiem "zāles pļāvējiem" aizgūta no Anglijas un Īrijas, kur šāda prakse esot saglabājusies vēl no seniem laikiem. Turklāt noganīšana ir labākais veids, kā atjaunot augu bioloģisko daudzveidību zālienā. Aitiņas parkā redzamas, iesākoties siltajam pavasara laikam un līdz pat oktobrim.

Parks ir valsts nozīmes 19. gadsimta vidus arhitektūras piemineklis. Tā teritorijā aplūkojamas arī vairāk nekā pirms 200 gadiem celtās Jaunpils ūdensdzirnavas, bet blakus parkam – Jaunpils ievērojamākā celtne un apmeklētākais tūristu objekts – Jaunpils pils, kura joprojām saglabājusi savu vēsturisko viduslaiku elpu. Augusta sākumā te tiek svinēti Viduslaiku svētki.

Jaunpils muižas parks redzams arī latviešu režisora Arvīda Krieva filmā “Dancis pa trim” (2011).

Adrese: Jaunpils, Jaunpils pagasts, Jaunpils novads

Aizupes muižas parks

Aizupes muižas pils pie Imulas upes celta no 1820. līdz 1823. gadam Ādolfa Georga Hāna laikā. Pēc vieniem avotiem parka veidošana notikusi jau 18.gadsimtā, pēc citiem - tas iekārtots ap 1830.gadu apmēram 14 ha lielumā, kurā iedēstītas gan vietējās, gan eksotiskās koku un krūmu sugas. Te atrodamas brīnišķīgas tūju, ozolu, dižskabāržu un kastaņu alejas.

Unikālajā parkā aug visu Eiropā sastopamo sugu tūjas. Pils priekšā reiz atradies plašs parādes pagalms ar eksotu stādījumiem, rietumu daļā – ainavisks parks ar skatu perspektīvām, savukārt austrumu daļā ieved gara aleja, bet dienvidos – dendroloģiska aleja gar ceļu un dendrārijs, kurā stādījumi izvietoti pēc ģeogrāfiskā principa.

Parks reiz bijis plašs ainavu parks ar bagātu dendroloģisko sastāvu, kas kalpojis arī par kādreizējā Aizupes Meža tehnikuma mācību bāzi. Pēc tehnikuma pārcelšanu uz Ogri un īpašumu nonākšanu vairākas reizes dažādu privātīpašnieku rokās, parks nav kopts un uzturēts.

Aizupes muižas pils ir valsts nozīmes arhitektūras piemineklis. Ēka ir viens no spilgtākajiem klasicisma paraugiem Latvijā, kas pilnīgi saglabājusi būvapjomus un telpu plānojumu.

Aizupes muižas komplekss ir privātīpašums un apskatāms tikai no ārpuses.

Adrese: Aizupes muiža, Aizpupe, Vānes pagasts, Kandavas novads

Dendroloģiskie un eksotu stādījumi

Lāčupītes dendrārijs

Gleznainais Lāčupītes dendrārijs, pilnā nosaukumā “Igora Medņa Lāčupes dendroloģiskie stādījumi”, ir īpaši aizsargājama dabas teritorija – tai noteikts dabas pieminekļa statuss, lai nodrošinātu šeit izveidoto vērtīgo svešzemju koku stādījumu saglabāšanu un pavairošanu. Dendroloģijas entuziasts, pēc profesijas būvinženieris, Igors Mednis (1891–2001) stādījumus sāka veidot 1959. gadā, kā pirmo iedēstot no tēlnieka Kārļa Zemdegas dārza iegūtu valriekstkoku. Dendrārija veidošanas mērķis bija svešzemju koku un krūmu ieaudzēšana, lai novērotu dažādu Latvijai neraksturīgu sugu mijiedarbību ar vietējiem biotopiem.

Augi dendrārija ierīkošanai iegūti no 68 vietām Latvijā un ārzemēs – Igaunijā, Lietuvā, Krimā, Kaukāzā, Tālajos Austrumos, Polijā, Vācijā un citur. Kokaugu kolekcijas izveidi un izvērtēšanu I. Mednis veicis sadarbībā ar Nacionālo Botānisko dārzu (Salaspils) un Latvijas Dendrologu biedrību.

Pašlaik stādījumu kopējā platība ir 7,2 ha, un te reģistrētas ap 60 skujkoku un 350 lapkoku sugas. Vairāki no šeit stādītajiem kokiem, kā piemēram, ēdamā jeb īstā kastaņa, Amūras kļava un citi ir vieni no izcilākajiem savas sugas eksemplāriem Latvijā. Pateicoties maigajam jūras piekrastes klimatam, dendrārijā labi jūtas arī tādas sugas, kas daudzviet citur Latvijā pārziemo ar grūtībām, piemēram, Japānas kriptomērija, oplopanakss, neīstā Zībolda kļava u.c.

Taču viskrāšņāk šeit izskatās maijā un jūnijā, kad zied rododendri.

Līdz dendrārijam var nokļūt no Rīgas-Talsu šosejas kājām, jo tas atrodas kāpu zonā, kur iebraukšana ir liegta. Ceļa malā ir izvietota norāde, no kuras uz jūras pusi ved meža ceļš. Pār Lāčupīti ved gājēju tiltiņš, pārejot pa to, jāpagriežas pa kreisi un vēl kādus 150 m jāiet pa meža ceļu, līdz sākas stādījumi.

Adrese: Starp Klapkalnciemu un Apšuciemu, Engures pagasts, Engures novads

Pūres alpinārijs

Pūres alpinārijs ir akmeņdārzs ar bagātīgiem skujeņu, lapkoku, košumkrūmu, ziemciešu, sīpolpuķu un vasaras puķu stādījumiem.

Alpinārijs atrodas Pūres muižas parkā, kur to 20. gadsimta 60. gados ierīkoja Pūres dārzkopības izmēģinājumu stacijas dārznieki. Te aug ap 100 koku un krūmu sugu, par kurām vēsta pie katras pārstāvjiem izvietotas informatīvās zīmes.

Savukārt pats Pūres muižas parks, domājams, ierīkots 19.gadsimtā, kad veiktas ievērojamas kungu mājas pārbūves. Parks bijis ar renesanses stila terasēm pret Abavas upi. Parkā ieveda aleja, kas noslēdzās ar apaļu parādes pagalmu. Muižas parka stādījumu pamatā bijušas vietējās lapkoku sugas – kļavas, bērzi, liepas un gobas, kā arī ap 100 dažādu introducēto koku un krūmu sugu. Parks veidots kā ainaviska kompozīcija, kas ved uz pili un kapliču.

No alpinārija un muižas parka apkārtnes paveras lielisks skats uz Abavas senleju.

Adrese: Blakus Pūres muižai, Pūre, Pūres pagasts, Tukuma novads

Zīdkoku stādījumi Cērē

Tālajos Austrumos – Japānā, Ķīnā, Korejā un Indijā zīdkoki sastopami teju uz katra stūra, taču Latvijā nebūt tik bieži. Senākie zināmie stādījumi Latvijā ir Cēres pagastā. 1930. gadā pie Cēres pagasta “Vīnkalnu” mājām tika iestādīti Latvijas apstākļiem eksotiskie zīdkoki. Šo koku dzimtenē Ķīnā zīdkokus audzē kā barību zīdtauriņiem, un tolaik domāja, ka arī Latvijā varētu ražot zīdu. Toreizējā māju saimniece Anete Cute ar valdības atbalstu Ziemeļitālijā iegādājās sēklas un sāka veidot zīdkoku plantāciju, taču iesākto darbu pārtrauca Otrais pasaules karš.

No senajiem stādījumiem Vīnakalnos šodien vēl saglabājušies 43 melnie un baltie zīdkoki (Morus nigra, Morus alba), kas, pārcietuši arī ļoti skarbus laikapstākļus, turpina augt un šobrīd sasnieguši 4–8 metru augstumu. Tā gan ir tikai daļa no Latvijas laika stādījumiem.

Zīdkoki plaukst maija beigās, verot lapas un ziedus reizē, un ik gadu dod ražu – tumši violetas saldskābas ogas, kas atgādina kazenes. Zīdkoku ziedi ir sakārtoti nokarenās spurdzēs. Ziedi ir zaļganbalti. Zīdkoka ogas ienākas no vasaras vidus pakāpeniski. Kad ogas ir ļoti gatavas, tās birst.

Saimnieki “Vīnkalnos” ogas salasa un saldē, un tās iespējams nogaršot arī nesezonā. Zīdkoku lapas izmantojamas tējai un ir ieteicamas cukura diabēta pacientiem.

Iepriekš piesakoties, iespējams doties nelielā pastaigā pa dārzu. Vispiemērotākā sezona apmeklējumam būs ziedēšanas laiks vai tad, kad augļi nogatavojušies.

Adrese: “Vīnkalni”, Cēres pagasts, Kandavas novads

Vēju dārzs Smārdē

Netālu no Smārdes dzelzceļa stacijas, blakus izcilā latviešu tēlnieka Kārļa Zāles veidotajām piemineklim atrosās „Vēju dārzs”. Tas ir parks-dendrārijs, kas veidots pēc ainavu arhitektes Daces Lukševicas projekta.

Gleznainajā parkā aplūkojami vairāk nekā 100 dažāda veida augi, koki un krūmi, kuru kopējais skaits sasniedz ap 550 vienību, kuplojot 1,9 ha platībā. Pie katras augu grupas pievienots tā unikālais nosaukums. „Vēju dārzu” stādījuši Smārdes pagasta ļaudis paši savām rokām, tādēļ 2012.gada rudenī atklātajā parkā sastopamas čaklu cilvēku labās domas, pozitīvā enerģija un mīlestība. Parkā strāvojošā gaišā aura stiprināta ar folkloras kopu senlatviešu auglības, saticības un mīlestības dziesmām.

Parks ir arī brīnišķīga vieta atpūtai ar bērniem. No mākslīgi veidotā pakalna paveras skats uz lielajām šūpolēm, atrakcijām bagāto sporta taku un celiņiem, kur var lieliski pavadīt laiku.

Adrese: Smārde, Smārdes pagasts, Engures novads

Atbrauc ciemos uz Tukumu pēc smukuma!

#Tukumadārzi #Dārzupērles #GardenPearls