logo
A A A

Aktualitātes

23/12/2020

Ceļojums uz Tukumu Ziemassvētku laikā

Priekšā svētki – ģimeniskākie un sirsnīgākie. Šogad bez lielām viesībām, tik katram šaurā ģimenes lokā. Kā pavadīt šo laiku? Ko iesākt? Piedāvājam variantus, kā pavadīt svētku dienas kopā nelielā bariņā dienā un vakarā.

TUKUMNIEKU ĶEKSĪŠSARAKSTS ZIEMASSVĒTKIEM

Tukumnieku ķeksīsšsaraksts Ziemassvētkiem ir piedāvājums, kā gan atraktīvi un izzinoši, gan sirsnīgi un ģimeniski pavadīt šīs četras brīvdienas.

Gaidot Ziemassvētku vakaru, droši vien pirmais no uzdevumiem būtu izcept piparkūkas, lai mājās būtu īsta svētku sajūta. Lai ar piparkūku cepšanu nenodarbotos tikai mammas un māsas, piedāvājam šogad izcept piparkūku Tukumu! “Pilsētas piegrieztni” meklējiet facebook.com/TiekamiesTukuma lapā!

Ziemassvētku vakarā neaizmirstiet nofotografēties pie savas svinīgu eglītes! Uzņemto foto nosūtiet draugiem un radiem, lai visi redzat, ka svinat svētkus mājās, esat kopā ar vistuvākajiem un novēlat sirsnīgus un mīļus svētkus arī pārējiem.

Vakarā, ieturot svētku maltīti, vai pirmajos Ziemassvētkos neaizmirstiet piezvanīt tuviniekiem un draugiem, ar kuriem citus gadus svinējāt kopā svētkus! Mēs zinām, arī jūs viņiem pietrūkstat šogad tāpat kā viņi jums. Ieslēdziet video zvanus, lai redzat viens otru vainagā, varat ievērtēt svētku galdus, svētku drēbes, atrādiet viņiem domātās dāvanas un lieciet skaitīt pantiņus. Būs jautri!

Ziemassvētku dienās – nav svarīgi, Pirmajos vai Otrajos Ziemassvētkos, dodieties pastaigā pa pilsētu. Vislabāk, kad jau satumsis, jo tikai tad var novērtēt, cik ļoti esam kopā centušies izgaismot pilsētu, gan rotājot ielas un rotācijas apļus, gan greznojot egles.

Ja pilsētas centrā būsiet kādā no šiem pulksteņa laikiem - 6:00, 12:00, 15:00, 18:00, 21:00 vai 23:00, tad būs iespējams saklausīt nu jau Ziemassvētku laika baznīcas dziesmu melodiju fragmentus, kurus aranžējis un ieskaņojis speciāli Tukuma Sv. Trīsvienības baznīcas torņa pulkstenim ir Vestards Šimkus. Kādas melodijas jāsaklausa, var jau noklausīties tagad šeit.

KĀ PAVADĪT DIENU TUKUMA PUSĒ

Varianti ir divi – palikt mājās un baudīt koncertus un filmas, ko piedāvās TV programma, vai sameklēt internetā vai interaktīvās televīzijas piedāvājumā vecās, labās latviešu filmas. Esam sagatavojuši filmu TOPu, kas reiz filmētas Tukuma apkārtnē: 5 vecas un 5 salīdzinoši jaunas, kuras iesakām noskatīties Ziemassvētku brīvdienās kopā ar ģimeni mājās.

Savukārt tiem, kam patīk doties svaigā gaisā, piedāvājam doties izbraucienā pa Tukuma apkārtni ar velosipēdiem, jo ziema tā īsti joprojām nav pienākusi, vai ar auto. Lai arī neviens muzejs vai kāds cits apskates objekts nav atvērts tā, lai to apmeklētu iekštelpās, tomēr šis ir labs brīdis, lai iepazītu dažādas dabas vietas vai iepazītu dažādu pilsētas ēku vai apkārtnes piļu arhitektūru, jo nekas neaizsedz skatu.

Izbraucieni ar velo

-          Lielais loks pa pilsētu - maršruts iepazīstina ar interesantām lietām, kas nav atrodamas pilsētas centrā. Dodoties pa šo maršrutu, uz pilsētu iespējams palūkoties no tai apkārt esošajiem pakalniem. Tas vedīs arī garām Pilsētas parkam, pāri Brīvības laukumam un pa lukturiem izrotātajām Lielo, Pils un Pasta ielu, aizvedīs līdz Jauntukumam un Durbes pilij. Šo maršrutu vislabāk veikt ar velo vai auto palīdzību. Izturīgākie var doties arī kājām.

-          Tukuma apkārtnes pilis – Tukuma apkārtne ir izslavēta ar pilīm: gan viduslaiku, gan jaunāku laiku. Dodoties velomaršrutā, būs iespēja apskatīt Šlokenbekas muižu, Durbes pili, Jaunmoku pili un Vecmoku pils drupas, kā arī nobraukt garām pilsētas centrā esošajam “Pils tornim”, kas kopā ar aiz to esošo drupu fragmentu ir vienīgās liecības, ka reiz pilsētas centrā atradusies varena bruņinieku pils.

-          Uz jūru – garākam braucienam var doties, minot pedāļus jūras virzienā. Nav svarīgi, vai tas būs Plieņciems, Apšuciems un mājas vai Apšuciems, Klapkalnciems un mājas, vai Klapkalnciems – Lapmežciems – Jūrmala un ar vilcienu mājup, jārēķinās ar krietnu kilometru daudzumu. Tāpēc šis būs maršruts spēcīgākiem braucējiem. Taču prieks ieraudzīt jūru un kādā piekrastes kafejnīcā tikt pie siltām pusdienām sniegts nepieredzētu gandarījumu.

Īsie loki izbraucieniem ar auto

-          Tukuma apkārtnes pilis – dodoties ceļojumā pa Tukuma apkārtnes pilīm ar auto, būs iespējams iepazīt ne vien Tukuma pievārtē esošās pilis – Durbi, Šlokenbeku, Jaunmokas un Vecmokas, bet arī Kukšu muižu, dodoties Kandavas virzienā, vai Zentenes muižu, dodoties Dzirciema un jūras virzienā, vai brīnišķīgo Jaunpils pili.

-          Uz viduslaiku Jaunpili – maršruts aizvedīs uz viduslaiku Jaunpili un pēc tam uz senlatviešu pili Kartavkalnā, leģendām apvīto Elles kalnu un neparasto Abavas upes pieteku – Viesatas upi un tās dabas taku.

-          Uz dabas takām – auto, šķiet būs labākais transporta līdzeklis, lai nokļūtu līdz dabas takām, pa kurām pēc tam doties kājām vērot dabu un elpot svaigu gaisu. Tukuma pusē esam saskaitījuši aptuveni 30 pastaigu un pārgājienu maršrutus un dabas takas. Visvairāk to, protams, ir Ķemeru nacionālajā parkā un Abavas senlejā.

Dabas takas

-          Ķemeru nacionālais parks – te pārgājieniem un pastaigām, arī braucieniem ar velosipēdu ir kādas 10 takas. Populārākā, protams, ir Lielā Ķemeru tīreļa taka. Taču mēs aicinām iegriezties kādā no mazāk zināmajām – Kaņiera pilskalna takā, Sēra dīķu takā Raganu purvā vai iziet Zaļās kāpas maršrutu.

-          Jāņupītes dabas taka – tautā saukta arī par Jānīša taku, atrodas Dzirciema pusē. Dodoties no Tukuma Dzirciema virzienā, pirms Dzirciema labajā pusē pamanīsiet “Jānīšu ceļu”. Griezieties uz to un nonāksiet uz takas sākumu. Te iepazīsiet mežu, pakalnus un gravas. Takā ir arī labiekārtotas piknika vietas, tā kā var droši paņemt līdzi maizītes un siltus dzērienus.

-          Viesatas upesloku taka – atrodas gleznainajos Viesatas upes krastos, kurā iespējams uzspēlēt galda spēles brīvā dabā, kā arī sarīkot pikniku. Izstaigājot dabas taku, būs iespēja apskatīt gan upes stāvkrastus, gan iepazīt mežu un ieraudzīt lielo dižakmeni - Spuņņakmeni. Takā var pavadīt vai pusi dienas! 

-          Kartavkalnu taka - Jaunpils pusē esošajos Kartavkalnos, kur cauri tek mazā Bikstupīte, ir izveidota taka, pa kuru, ejot līkumu līkumiem, var apskatīt milzīgo lapegļu aleju, egļu vēri paugurainā reljefā, Karātavu egli, senā pilskalna valni un augu valsts dažādību ar reti sastopamiem kokiem, kā arī novērot gan pamestus, gan jaunus bebru veidotus dambjus. Takas vidusdaļā pieejamas labiekārtotas piknika vietas.

-          Abavas senlejas dabas takas – ļaus iepazīt gan Čužu purvu, gan mozaīkveida ainavu Buses pilskalna apkārtnē esošajās takās. Atliek vien izvēlēties. Par parku un takām vairāk lasi te.

-          Jūrtaka ir Eiropas garās distances pārgājienu maršruta E9 daļa. Maršruts sākas pie Sv.Vincenta raga Portugālē un beidzas Narva-Jēsū Igaunijā pie Narvas ietekas Somu jūras līcī. Tā Latvijā virzās gar Baltijas jūras piekrasti un mūsu pusē stiepjas gar Mazjūru no Mērsraga līdz Ragaciemam. Ir pieejami divi posmi: Mērsrags – Engure un Engure – Ragaciems. Atliek vien saplānot, kā nokļūt gājiena sākuma punktā un kurš pēc tam atvedīs mājās no finiša vietas, un doties ceļā! Vairāk informācijas par maršrutu ne tikai mūspusē, bet visā piekrastē sameklējama būs te.

KO DARĪT VAKARĀ

Ar kājām pa pilsētu – Ziemas Gaismas ceļš no stacijas līdz Pilsētas parkam

Tukumu vasarā gan paši iedzīvotāji, gan ciemiņi dēvē par Rožu pilsētu. Arī par Dārzu pilsētu. Tādēļ ziemā pie pilsētas rotas veidošanas ir ķēries Rūķis - Ziemas dārznieks, kurš ne vien izveidojis Ziemas ceļu, bet arī izdomājis, kā pilsētā ziemā ieraudzīt rožu un dārzu skaistumu, kādu daba sniedz visos četros gadalaikos.

Ziemas Gaismas ceļa līnija stiepjas no dzelzceļa stacijas Tukums I līdz Tukuma Pilsētas parkam pa Pasta, Pils un Lielo ielu. Vai zināt, cik veco lukturu izlikts, lai ceļu iezīmētu? Saskaitiet!

Dodoties pastaigās, varat veidot savu Ziemas Gaismas ceļa stāstu, fotografējoties dažādos ceļa pieturas punktos: jau pašā stacijā pie eglītes, pie Ledus ziediem un 3 eglītēm, Katrīnas laukumā pie izgaismotā Tukuma dzejoļa vai Tukuma Katrīnas lielā lietussarga, Brīvības laukumā pie dārznieka Rūķa kāpnēm vai vilciena vagoniņā, sekojot spuldžu virtenēm nokļūt pie Zilsniedzīšu Kalna, kas dienā izskatās pēc tortes, luterāņu baznīcas iekšpagalmā pie lielā Adventes vainaga (līdz Ziemassvetkiem) vai pie baznīcas durvīm izveidotās Betlemes ainiņas (no Ziemassvētkiem), Pilsētas parkā pie lielajiem lukturiem vai kāda no Rūķu namiņa.

Veido savu fotostāstu un dalies sociālajos tīklos, pieliekot klāt tēmturi #TiekamiesTukumāDecembrī !

Ar auto – Izbraucam rotācijas apļus

Naskākie gājēji šo var iet kājām, bet ģimenēm laikam piemērotāks būs auto, lai apskatītu četrus gadalaikus decembrī Tukuma četros rotācijas apļos. Zināms, ka Rūķis pilsētā bija ieradies jau novembrī, kad viens no satiksmes rotācijas apļiem pilsētas centrā ieguva sarkanbaltsarkanu lapu klājumu. Te kā jau rudenī - kokiem lapas nokrāsojušās un zemē sakritušas. Taču Rūķis bijis draisks – sarkanbaltsarkanās lapas salipinājis arī pilsētā pie apgaismes stabiem, lai tie, kas brauc ar auto no Rīgas, zina, ka iebrauc Dārzu pilsētā.

Vasaras atmiņas Rūķis atstājis citā – kā tukumnieki saka – Mego aplī. Te siena zārdi atgādina par vasaras karstumu un lielajiem lauku darbiem, bet apaļās bumbas par to, cik gardas ir pirmās ogas dārzā.

Pavasaris uzplaucis ir aplī pie Pavārkalna, jo tik koši zaļas un gaišas krāsas mēdz būt tikai pavasarī.

Savukārt ziema maigi dus aplī pie Tukuma stacijas. Te paslēpušies rūķi, atstājot redzamas savas cepures ikkatram garāmgājējam vai braucējam un atgādinot, ka ziema ir rūķu un brīnumu laiks. Bet kāds varbūt ieraudzīt te Ziemassvētku korāļu dziedātājus, kas tērpušies sarkanbaltsarkanos tērpos…

Nekautrējamies, un izriņķojam apkārt apļiem (atceroties satiksmes noteikumus), lai visu kārtīgi ieraudzītu un gūtu prieku šajā svētku laikā!

Ar auto vai kājām – Krustu šķērsu pa Durbi

Visu decembri dārznieks Rūķis bija aicinājis tukumniekus izgaismot pilsētu – dekorēt savas mājas un pagalmus, durvis, logus un žogus. Īsi pirms Ziemassvētkiem vesela Rūķu komanda pilsētu izbraukāja un atzina, ka čaklākie rotātāji pilsētā mīt Durbes mikrorajonā.

Ja nezināt, ko darīt vakaros, varbūt dodieties pastaigā pa Durbes pusi: izstaigājiet krustu šķērsu šo rajoniņu un gūstiet prieku un iedvesmu savu namu rotāšanai vēl šogad vai nākamgad.

Dievnams meditācijai

Katru nedēļu no trešdienas līdz svētdienai (no plkst. 14.00 līdz 18.00) līdz pat Zvaigznes dienai Tukuma evaņģēliski luteriskās baznīcas durvis atvērtas lūgšanām, pārdomām un meditācijai. Dievnama sveču kandelārā apmeklētāji varēs iededzināt aizlūgumu svecītes un uzkavēties individuāliem aizlūgumiem. Tukuma Evaņģēliski luteriskajā baznīcā, aicinām izmantot tikai atzīmētās sēdvietas, kā arī apmeklējuma laikā lietot sejas maskas.

No Ziemassvētkiem Tukuma Evaņģēliski luteriskās baznīcas ieejā būs skatāma Betlēmes ainiņa no salmiem, kurā redzama Svētā Ģimene, Gans, aitiņa un Gudrais un kuru varēs apskatīt katru dienu no pulksten 12.00 līdz 22.00.Ideju palīdzējuši īstenot profesionālie Salmu darbnīcas mākslinieki: Kristīne Zihmane-Rītiņa un Juris Rītiņš.

Tiekamies Tukumā!

- - - - -

Apmeklējot svētku norises Tukuma pilsētā un novadā, aicinām nedrūzmēties un ievērot distanci no citiem klātesošajiem, kā arī lietot mutes un deguna aizsegus.

Svētku sajūtu varēsim radīt un baudīt tikai tad, ja rūpēsimies par savu un citu veselību, tāpēc aicinām Tukuma novada iedzīvotājus un viesus būt atbildīgiem un ievērot Ministru Kabineta noteikumus un COVID-19 ierobežošanas pasākumus.